• BIST 86.134
 • Altın 248,896
 • Dolar 6,0648
 • Euro 6,7585
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 25 °C
 • Ankara 21 °C

"2023 Hedefi Tombaladan Çıkmadı"

"2023 Hedefi Tombaladan Çıkmadı"
Çağlayan, Yunanistan'ın bir an önce bulunduğu ekon
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Yunanistan'ın bir an önce bulunduğu ekonomik sıkıntıdan kurtulmasını istediklerini söyledi. Bakan
Çağlayan, Avrupa'da liderlik probleminin olduğunu ifade ederek, "Siz sanmayın ki Sarkozy ve Merkel, başka konulardan dolayı Türkiye'ye zaman zaman başka problemler yaşatıyorlar. İnanınki bunun birinci sebebi kıskançlıktır. Çünkü artık borç aldığı için emir almayan bir Türkiye var. IMF'nin kapısında 1 milyar dolar borç almak için ABD'ye gittiğimiz günleri hatırlıyorum. Milattan önce değil, 10 yıl önceden bahsediyorum. Bu krizin içinden çıkan bir Türkiye var. Bu ders olarak okutulmalı" dedi.
Türkiye Girişimci İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) Almira Otel'de düzenlediği girişimcilik ödül gecesine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik katıldı. Gümrük Birliği anlaşmasının ekonominin düzelmesi için önemli olduğunu ifade eden Çağlayan, "Bu anlaşma olmasaydı, biz bu KOBİ kelimesini hala araba markası peynir markası zannedecekti.
Bu dönemde girişimci olmak önemli.
Araştırma geliştirme faaliyetlerinin yeni başladığı, ne anlama geldiği tartışıldığı dönemlerde Türkiye'de o zamanlarda benim hayretle karşıladığım AR-GE'yi lanetleyen bir yapı vardı.
Bakanlıkların APK diye bölümleri olurdu. Bu araştırma, planlama ve koordinasyon kurumudur. Türkiye'de o dönemde bir memuru görevden alacasınız bu bölüme koyardınız. Iskartaya çıkartılmış bölüm olarak gösterilirdi. Daha önceki dönemlerde başımıza icat çıkarma zihniyeti vardı. Biz bugün Allah aşkına başımıza icat çıkartın. Yerinizde durmayın. Rahat durmayın. Girişimci olun ve kendinize has projeler hazırlayın" açıklamalarında bulundu.
"2023 Hedefi Tombaladan Çıkmadı"
Türkiye'nin artık idealleri olan bir ülke haline geldiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, ortada yeni bir Türkiye var. Ben bunun 5 yılını sanayici olarak geçirdim. Diğer 5 yılını bakan olarak gördüm. Gerçekten Türkiye 10 yıl önceki ile mukayese edilmeyecek seviyede. Türk lirasının bir günde yüzde 30 değer kaybettiği, borsaların dibe vurduğu ortamda bu konuma geldik. 10 dakika sonrasında ne olacağını bilmiyordum.
Ama şükürler olsun, 2023 yılını planlıyoruz. 12 yıl sonrayı hedefleyen ve 12 yıl sonra nasıl Bir Türkiye olacağını planlayan bir yapımız var. Bu rakam tombaladan falan çıkmadı. Herkes bir rakam versin diye çıkmadı. Tüm ihracatçı birlikleri bizzat bir araya gelerek 'ne kadar ihracat yapmalıyız' konusunda tespit ettik. Bir yıldan fazla süren çalışmalarla bu hedefi belirledik. Biz bu ihracatı Türkiye'nin hak edeceğini inanıyorum. Bunları bal gibi yaparız" açıklamalarında bulundu.
Geçen yıl ülkemizde Türkiye'ye 15,7 milyar dolar doğrudan sermaye girişi olduğunu, müteahhitlik sektöründe dünya ikincisi olduklarını söyleyen Çağlayan, "İnşaat sektörü, yaklaşık 17 milyar dolar seviyesine geldi. Türkiye, artık geri dönülmez bir duruma geldi. Bu yol, bir milimetre gitme hakkı yoktur. Türkiye siyasi istikrarı sağladı. Böyle göğsümüzü kabararak anlatıyorsa sebebi budur. Türkiye dünyada örnek gösterilen ülke haline geldi. Bize hasta diyenler şu an yoğun bakım çadırında" şeklinde konuştu.
"Dünya Büyüme Şampiyonu Olan Türkiye Bir De Avrupa'nın Haline Bakın"
Yunanistan'ın krizle boğuştuğunu söyleyen Çağlayan, sözlerine şu şekilde devam etti:
"Yunanistan'ın bir an önce ekonomik sıkıntıdan kurtulmasını istiyoruz. İçinde bulunduğu sıkıntı bizi mutlu etmez. Dünya büyüme şampiyonu olan Türkiye bir de Avrupa'nın haline bakın. Avrupa'nın en büyük problemi lider problemi olmuştur. Siz sanmayın ki Sarkozy ve Merkel, başka konulardan dolayı Türkiye'ye zaman zaman başka problemler yaşatıyorlar. İnanınki bunun birinci sebebi kıskançlıktır.
Çünkü artık borç aldığı için emir almayan bir Türkiye var. IMF'in kapısında 1 milyar dolar borç almak için ABD'ye gittiğimiz günleri hatırlıyorum. Milattan önce değil, 10 yıl önceden bahsediyorum. Böyle bir küresel krizde, bu krizin içinden çıkan bir Türkiye var. Bu ders olarak okutulmalı. Kendine güvenen bir Türkiye var.
Artık siyasi bakış açısı da değişti. Seçim zamanlarında 'kim ne veriyorsa 5 katını veriyorum' siyasi zihniyeti değişti" dedi.
Eskiden devletin verdiği teşvikleri kullanmanın bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldığını ifade eden Çağlayan, "Teşvikler 3-5 densiz tarafından çalmak gibi görünürdü.
Şimdi artık elimizde hazırladığımız teşvik sisteminde her türlü alt yapı var. Bilgi birikimimiz var. Hangi sektörün ihtiyacı var. Bunların bilgisi var bizde. 2 milyon 10 bin 477 işletmenin emarını aldık. Röntgenleri de değil. Sektörün aktifini ve pasifini görüyoruz. Üretim ve tüketimlerini görüyoruz" diye konuştu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, Türkiye'nin ihracatında emeği olan herkese teşekkür ederek, "Hükümet olarak bu yürüyüşün devam etmesi için el birliği içindeyiz. Üzerimize düşenleri ve engelleri kaldırmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Vali Şahabettin Harput, Türkiye'de en önemli güç unsurlarından birisinin ekonomi olduğunu ifade etti.
TÜGİAD Genel Başkanı Murat Coşkunkan, dünyada ve Türkiye ekonomisinde iktisadi faaliyetlerde yavaşlamanın olduğunu ifade ederek, "Sanayi üretimde kapasite kullanım oranı geriledi. Ticari ve bireysel kredi faizleri yüksek seyretmekte. Avrupa bölgesindeki istikrarsızlık ortadadır. Bu göstergelere karşı tüketici güven eğilimi yükseliyor. İktisadi faaliyetlerde yavaşlama bahar aylarında canlanma olacağı iş dünyası tarafından beklenmektedir.
Yeni teşvik sistemi ve Türk Ticaret Kanunu çok önversin diye çıkmadı. Temli. Teşvik Yasasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yeni ticaret kanunu, uzun soluklu bir değişimdir. Önemli değişiklikler getirecek olan yeni kanun iyi anlaşılmalı" dedi.
Konuşmaların ardından Bakan Çelik ve Çağlayan TÜGİAD'a yeni katılan üyelere rozet taktı. Daha sonra iki bakan, girişimcilik yarışmasında dereceye giren üniversite öğrencilerine Ipad hediye etti.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr