• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

28 Şubatı Bitiren Tek İşlem: 4+4+4

Ahmet İNAN

 Türkiye Büyük Millet Meclisinde 4+4+4 olarak bilinen yasa teklifi şiddetli tartışmalarla birlikte nihayet yasalaştı. İlk, orta ve lise eğitim öğretim sistemini kademeli olarak zorunlu hale getiren bu yasa ve bu yasayla birlikte uygulanacak olan projeler maddi ve manevi açıdan donanımlı gençlerin yetişmesini sağlayacaktır.

Tam 15 yıl önce eğitim tarihine düşen kara bir leke silinmiş, darbeci zihniyetin ürünü olan mevcut eğitim sistemi tamamen değiştirilmiştir. Daha önce getirilen uygulamalarla meslek liselerin önü kapatılmış öğrenciler düz liselere mahkûm edilmiştir. Düz liselerse vasıfsız eleman yetiştirmekten başka bir işlev göremedi maalesef. Yanlış ve kasıtlı eğitim politikaları, senelerce eğitim aldığı halde hiçbir iş yapamayan milyonlarca insanın ortaya çıkmasına sebep oldu.

4+4+4 bir işlemdir ama matematik işlemi değildir. Bu işlemle halkın meşru talepleri dikkate alınarak değerler eksenli, yeni ve çağdaş bir dünya görüşü getirilmiştir. Bu işlem 28 Şubat sürecinde müslüman bir halkı değerlerinden uzaklaştırmak isteyen bir zihniyetin iflasının ilanıdır.Hayata geçirilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimle imam hatip okullarının ortaokul kısmı kapatılmış ve kısa bir süre sonra getirilen katsayı uygulamasıyla bu vatanın öz evlatlarının okuduğu imam hatip okulları tamamen kapatılmaya zorlanmıştır. Ama halk, kendi değerlerine sahip çıktı ve imam hatip okulları ayakta kalmayı başarabildi. 

 28 Şubat bin yıl sürer dediler. Ne oldu? Hak, hukuk bazı dönemlerde halka rağmen askıya alınmış olabilir. Bin yıl sürer dedikleri 28 Şubat üç dört yıl dahi sürmemiştir. İzzet sahibi halkımız hukuksuzluğa dur demiş; illegal yönetim ve uygulamalara, vesayet altındaki siyasilere evlerinin yolunu göstermiştir. Bu insanların toplumun içine çıkacak yüzleri dahi kalmamıştır. Çünkü millet adına millete, hak hukuka rağmen insanlarımızın inançlarıyla, değerleriyle, gelecekleriyle oynadılar. Bir insanın alnının teriyle kazandığı ekmeği elinden zorla alıp onu tahkir edip yurdundan, doğup büyüdüğü topraklarından kovmak ne kadar haksız ve acıklıysa 28 Şubat zihniyetinin müslüman halkımızın kendi parasıyla yapıp evlatlarını gönderdiği okullarını kapatıp öğrencilerinin üniversiteye girmelerini engellenmesi, hayatlarının zindana çevrilmesi ondan bin kat daha üzücü ve acıklı olmuştur.

Unutulmamalıdır ki bu yeni yasa milli eğitimin; “çocukların millî, manevî, ahlâkî, kültürel ve insani değerlere bağlılığının gelişmesine yardımcı olmak” hedefine uygundur. Yani olması gereken bir yasa çıkmıştır. Oysa bize ne kadar da sıra dışı geliyor değil mi?

4+4+4 yasası halkımız için İstanbul’un fethi kadar önemlidir. Karanlık bir devrin sonu aydınlık bir devrin başlangıcıdır. İnsanlarımıza değerlerini yaşama imkânı verilmiştir. Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hayatı seçmeli ders olarak okutulacak ve imam hatip liselerinin orta bölümü açılacak. Bu uygulama çoktan olmalıydı; ülkemizde güzel şeyler geç olur, güç olur ama olsun. Ülkemizde baharlar kısa sürmüştür. Artık baharlar hiç bitmesin ve biz bu rüyadan hiç ama hiç uyanmayalım. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr