• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Ankara 7 °C

36 YIL SÜREN MAĞDURİYET

36 YIL SÜREN MAĞDURİYET
36 yıldır ne memur ne de müdürlük kadrosu verilmeyen Kahta İlçe Halk Kütüphanesi bugünlerde fiziki ve idari kadro yetersizliği nedeni ile vatandaşların tepkisini topluyor.

 

Kahta, kültüre ve kitaba değer veren bir ilçe. Bu anlamda geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Kahta, kütüphanecilik alanında neden bir türlü söz sahibi olamıyor?  Neden Kâhta böyle bir imkâna sahip değil?  Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı okuma için bir sürü etkinlik düzenliyor. Milyarlarca para harcarlar. Kâhta'nın payına hiçbir şey düşmüyor mu? Yoksa bu tür güzel şeyler bizim siyasetçilerin aklına gelmiyor mu?

36 yıldır ne memur ne de müdürlük kadrosu verilmeyen Kahta İlçe Halk Kütüphanesi bugünlerde fiziki ve idari kadro yetersizliği nedeni ile vatandaşların tepkisini topluyor.

Kahta'da 1981 yılında kurulan ilçe Halk Kütüphanesi kendisine ait bir binanın olmaması nedeniyle sürekli idari kurumların kullanılmayan odalarına mahkum oldu. Kimi zaman bir park bahçesinde kimi zaman ise Halk Eğitim Müdürlüğüne ait bir odada. Bu günlerde ise tiyatro, panel ve sunum gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi Sitesinin belli bölümlerini kullanmak zorunda kalıyor.

Kurulmasının üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen kendisine ait binaya sahip olamayan İlçe Halk Kütüphanesi, ne yazık ki kadrolu pozisyonda bir memura dahi sahip değil.

Kurulduğundan beri yıllardır İlçe Halk Kütüphanesi'ne, ne bir müdür ne de bir memurun bile atanamamasına tepki gösteren vatandaşlar, okuma yazama oranı yüksek bir ilçenin böyle bir durumunda olmasının tam bir talihsizlik olduğunu söyledi.

GÖLBAŞI'YA MÜDÜRLÜK VAR KAHTA'YA YOK

Vatandaşlar, nüfusu 30 bin olan Gölbaşı ilçesinde müdürlük kadrosunun olduğunu, Gerger ilçesinde bile bir memur kadrosunun olduğunu belirterek, nüfusu 80 bin olan Kahta'da 36 yıl geçmesine rağmen ne bir memurluk ne de bir müdürlük kadrosunun olmamasına bir anlam veremediklerini kaydetti.

Kayseri Pınarbaşı ilçesinin nüfusu 24 bin, Elazığ Sivrice nüfusu 5 bin ama ilçe halk kütüphaneleri müdürlük kadrolarına sahip. Hatta uzağa gitmeye gerek yok. Nüfusu 30 bin olan yanı başımızdaki Gölbaşı ilçesi bile müdürlük kadrosuna sahip. Ama ne hikmetse nüfusu 80 bin olan Kahta'ya gelince müdürlük kadrosu yok. Bir memuru bile olmayan Kahta Halk Kütüphanesi yoksa müdürlük kadrosunu hak etmiyor mu?

Kahta'ya neden müdürlük kadrosu verilmiyor? Nüfusu buradan daha az olan yerler (Şanlıurfa-Hilvan, Elazığ-Sivrice) kütüphane müdürlüğü kadrosuna sahiplerdir. Neden Kahta bundan mahrum oluyor.

Yılda yaklaşık 180 bin öğrenci ve yetişkine hizmet veren Kahta İlçe Halk Kütüphanesi, sadece 1 kamu personeli ile bu işi nasıl götürecek. Ne kadar sağlıklı olur?

Okuyucuların ilçedeki tek adresi konumundaki kütüphanede hizmet, sadece 1 kamu personeli tarafından veriliyor. Oysa burada yılda yaklaşık 180 bin öğrenci ve yetişkine hizmet sunuluyor.

SİYASETÇİLERİMİZ BU KONUYA EĞİLMELİ

Kâhta gibi büyük bir nüfusa sahip olan bir ilçenin kütüphanesi halen 1 kamu personeli tarafından idare ediliyor olması ne kadar sağlıklı.  Yılda yaklaşık 180 bin kişinin ziyaret ettiği Kahta İlçe Halk Kütüphanesi, artan talebi karşılamakta yetersiz kalıyor. Vatandaşlar, İlçe Halk Kütüphanesi'nin artan öğrenci ve nüfus sayısı nedeni ile yetersiz kaldığını belirterek, mevcut kütüphanenin ihtiyacı karşılayamadığı için daha büyük ve modern bir kütüphaneye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin dışında, vatandaşların da kitap okumak için geldiği İlçe Halk Kütüphanesi'nde, yüksek oranda doluluk görülüyor. Hatta kimi vatandaşlar İlçe Halk Kütüphanesi'ne gelip sınıfların dolu olduğunu görünce evine geri dönüyor. Evine geri dönemeyen öğrenciler ise Kütüphanenin bahçesinde ders çalışıyor.    

Kahta, kültüre ve kitaba değer veren bir ilçe. Bu anlamda geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Kahta, kütüphanecilik alanında neden bir türlü söz sahibi olamıyor?  Neden Kâhta böyle bir imkâna sahip değil?  Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı okuma için her gün, her yerde etkinlik düzenliyor. Milyarlarca para harcarlar. Kâhta'nın payına hiçbir şey düşmüyor mu? Yoksa bizim siyasetçilerin aklına bu tür güzel şeyler gelmiyor mu? Bir ülkenin geleceği eğitim ile kazanılır. Uzun vadeli yatırım yapılmalı. Halk, günü kurtarmaya yönelik siyaset istemiyor.

“YER BULMAKTA SIKINTI ÇEKİYORUZ”

Gürültüden ve yer darlığından dolayı çalışamadıklarını belirten Emrullah Çetin, “Evimiz de ders çalışma imkanımız olmadığı için buraya ders çalışmak için geliyoruz. Ama burada da Kültür Sitesinde tiyatro gibi etkinlikler de oluyor. Gürültüden dolayı ders çalışamıyoruz. Yer küçük olduğundan dolayı yer bulmakta da sıkıntı çekiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Her geçen gün ziyaretçi sayısının arttığını belirten öğrencilerden Ömer Karakurt, “Burada yer bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Erken saatlerde gelip yer alıyoruz. Bazen yer bulamıyoruz geri gitmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca Kültür Sitesinde bir program ya da etkinlik olduğunda çok gürültü oluyor. Burası bizim için yeterli değil. Kütüphane için yeni bir binanın yapılmasını istiyoruz.” Dedi.

Artan bu talep karşısında kütüphanenin fiziki ortamı ve olanaklarının yetersiz kaldığını vurgulayan öğrenci Hilal Yaman, “Kültür Sitesinde zaman zaman bir takım faaliyetlerde oluyor. Gürültüden dolayı ders çalışamıyoruz. Burası artık taleplere cevap veremiyor. Fiziki ortam yetersiz. Kütüphanemiz için yeni binanın yapılmasını istiyoruz.” Dedi.

“KÜTÜPHANE HEM KÜÇÜK HEM GÜRÜLTÜLÜ”

Kahta'da kapsamlı bir kütüphane yapılmasının şart olduğunu belirten öğrenci Ali Yıldız, “bizler kütüphanenin olanaklarından çok sınırlı bir şekilde faydalanıyoruz. Yani burası ihtiyacımızı karşılayamıyor. Çünkü hem küçük. Hem de Kültür sitesinde olduğu için programlar olduğunda çok gürültü oluyor. Kütüphanenin kendine özgü bir binasının olması gerekiyor. Burası çok küçük. Talebi karşılamadığını düşünüyorum. Genellikle sabah erken saatlerde geliyoruz. Bazen arkadaşlarımız yetişemediği için onlara da yer ayırmak zorunda kalıyoruz.” Dedi.

Yer bulamadıkları için dışarda kaldıkların ifade eden öğrenci Gülsüm Kaya, “Bazen arkadaşlarımız yer bulamadığı için dışarıda kalıyor.  Yer bulabilmek için çok erken saatlerde gelmek zorunda kalıyoruz. Yeni bina yapılırsa daha güzel olur.” dedi.
Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU
kahta-kutuphanesi.jpg

img_9173.jpgimg_9128.jpgimg_9122.jpg


roportaj-001.jpg

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr