• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Açık Çağrı

Bilal AKGÜL

Ülke olarak sorunlarımızı çözmenin en önemli sahalarından biri eğitimdir. Ortaya koyacağımız eğitim uygulamaları, çalışmaları toplumsal ıslahta önemli bir işlev görmesinin yanında “yol”da önümüze çıka(rıla)n bariyerlerle etkin mücadelede de önemli bir işlev görecektir.

Kanaatimizce “Yeni Türkiye” tanımlamasının içini dolduracak ya da gerçekçi kılacak en önemli konulardan biri eğitim alanında yapılan çalışmaların sahip olduğu keyfiyettir.

Sivil toplum kuruluşlarımızın (özellikle bu kavramın içinin boşaltılmaya çalışıldığı bu hassas dönemde) uzun soluklu, planlı, eğitim çalışmalarının güçlenmesi konusunda çok daha iyi bir performans göstermelerini, çalışmalarını yoğunlaştırmalarını ülkemiz açısından hayati gördüğümüzü belirtmek isterim.
Bu anlamda egitimledirilis. com ’da başyazı olarak yayınlanan “Eğitimle Diriliş Çağrısı” yazısından önemli gördüğüm bir bölümü istifadenize sunmak istiyorum:

Yeni bir eğitim öğretim sezonunun arifesindeyiz. Bu vesile ile beşinci senesine giren Eğitimle Diriliş Çalışması ile ilgili açık bir çağrıda bulunmak istiyoruz: Eğitimle Diriliş, kâmil insan yetiştirme konusunda uzun vadeli bir toplumsal ıslah projesidir. Eğitim-öğretim sezonu ile birlikte başlayan ve okulların kapanması ile seneyi tamamlayan, İslam medeniyetinin olabildiğince her havzasından, her ekolünden beslenmeye çalışan, kişileri ve kurumları değil, Vahyi ve Efendimizin uygulamalarını merkeze koyan bir çalışmadır.


Ortalama onar kişilik gruplardan oluşan eğitim halkalarının merkezinde kitap tahlili vardır. Her hafta tüm grubun okuduğu bir kitabın tahlili yapılır. Kitapla ilgili güncel sorunlarla ilgili çıkarımlarda bulunulmaya çalışılır. Yıl boyunca okunan kitaplar bir bütünün parçaları özelliği gösterir. Okunan her kitabın fotoğrafın bir parçasını tamamlama özelliği göstermesine özen gösterilir.


Eğitimcilere ve eğitim gönüllülerine hitap eden çalışmada temel hedef kendi branşına İslam dünya görüşü ile bakabilen ve çevresiyle bu minvalde güçlü bir iletişim kurabilen, faydalı nesillerin yetişmesidir.
Bu, hem gelen güçlü saldırılara, karşı koyma motivasyonu güçlü insanların yetişmesine katkıda bulunacak, hem de toplumsal ıslah çalışmalarına sağlam bir zemin oluşturacaktır.


Eğitimle Diriliş Çalışmasında her eğitimcinin meramını yazılı olarak ifade edebilecek kadar yazı yazma kabiliyeti-tecrübesi kazanmasını elzem görüyoruz. Yapılan eğitim uygulamalarında bu tecrübeyi dikkate alıyoruz.
Nitekim Eğitimle Diriliş Dergisi, egitimledrilis.com ve son olarak da Genç Diriliş Dergisi bu gayretlerin birer ürünü olarak neşvü nema buldular.


Grup eğitiminde, oluşan grupların oluşma dönemine ve seviyesine göre tahlili yapılan kitapların içeriği değişmektedir. Grupların oluşumunda da temel ölçüt, oluşturulan kitap listelerinin hangi seviyede okunduğudur.
Nitelik ve nicelik olarak belli bir seviye kazanan çalışmamızın eğitimcilere ve eğitim alanına ilgi gösteren herkese açık olduğunu belirtmek isteriz. Unutmamak gerekir ki ülkemiz üzerinde yapılan kirli hesaplara en iyi karşı koyacağımız alanların başında eğitim gelmektedir.


Eğitim alanında programlı bir okuma gerçekleştirmek, alanında mesafe kat etmek isteyenler için iletişim:egitimledirilis@hotmail.com


Eleştiri yapma ve yanlışı ifade etme ile birlikte önem arz eden bir nokta da inşa etme ve yanlış gördüğümüz hususların yerini dolduracak alternatifler oluşturmak, geliştirmektir.
Erdemli bir dünya ideali olup konuya ilgi duyanlar için kulak verilmesi gerek bir çağrı. Vesselam.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr