• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Adalet Yara Almıştır

Abdullah YEKTA

Adalet dengedir. Adalet kaybolursa denge de kaybolur. Dengesini kaybeden bir toplum yıkılmaya mahkûmdur. Adaletin olmadığı bir yerde zulüm vardır, orada zulüm hâkimdir. Balığı karada yürütebilir, kuşu suda uçurtabilirsin ama adalet olmadan bir devlet abat olmaz. Bugün toplumumuzun üzerine kurulu olduğu adalet temelleri tek tek yok olup gitmektedir. Ölçüler kaybolmaktadır. Ölçü olmadan hayat dengesiz olur, felç olur, yaşanmaz hale gelir.

Eğer bundan yirmi yıl önceki uygulamalar özleniyorsa adalet yok olmuş demektir. On beş yıl önce kurulan  ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’ ismi ile müsemma bir anlam, bir umut telkin etmişti, zihinlerimize. Yemen’den Kafkaslara, Fas’tan Hindistan’a kadar büyük bir alkış almıştı. Bazı yönleriyle alkışlarımızı halen almaya devam etmektedir; fakat bir taraftan da adalet gemisi su almaya ve insanların umudu yok olmaya başlamıştır.

Halktan biri bir hata işlerse, bu insanların gözüne fazla batmaz; fakat yönetim mekanizmasının başında bulunanlardan biri bir hata yapıp bu hatasında ısrar ederse umutlar yok olur. Ülke nüfusumuzun yüzde altmış ve yukarısı genç nüfusu teşkil etmektedir. Yirmi yıl boyunca okuyup üniversite mezunu olan gençlerimiz bir umutla, üniversite, memurluk, uzmanlık, idarecilik vs. sınavlara hazırlık yaparlarken bir de bakıyorsun birileri “Ben sınavları kaldırdım.” diyebiliyor. İnsanların umutlarıyla ancak bu kadar oynanabilir.

Üniversiteyi bitirip bin bir zorlukla memurluk sınavına giren gençlerimizin aldığı puanlar artık beş para etmiyor. Gençlerin memurluk sınavlarında aldığı 85 veya 90 puanları yeniden icat edilen mülakatla artık önemsiz hale gelmiştir. Mülakat eşittir torpil, adam kayırma, adaletsizlik, zulüm ve yolsuzluk. Üniversiteyi bitiren bir genç memurluk sınavına mı hazırlansın yoksa torpil için siyasetçilerin arkasında mı dolaşsın. Sınavlarda 90 puan alan bir üniversite gencine hangi gerekçe ile mülakatta 55, 60 puan verilebilir. Ya da sınavlarda 60 puan alabilen biri hangi gerekçe ile mülakatta 85 veya 90 puan alabilmektedir. Kör topal devam ettirilen bozuk koalisyon dönemlerinde dahi gençlere bu yapılmıyordu.

İktidardakiler acaba hiç düşünmüyorlar mı? Bunun toplumda derin yaralar açacağını düşünemiyorlar mı? En son yönetici-idareci sınavını kaldırdılar. Bunun anlamı, adamı olan mülakatlarda başarılı olacak. Adamı olmayan ve siyasetçiler nezdinde torpili olmayan başarılı olamayacak. Adalet ancak ölçü üzerine tesis edilebilir. Bir işte ölçü yoksa adalet de yoktur.  Ölçünün olmadığı yerde adalet de olmaz, hak da olmaz, insanlık da olmaz.

Tevhit dini adalet üzerine kurulmuştur. Tevhidin kendisi adalettir. Şirk zülümdür. Zulmün olduğu yerde adalet ve tevhit olmaz.  Adalet ile müsemma olan siyasi bir oluşumun veya partinin bu tür adaletsizliklerle malul olması başta kendisine zarardır.

Selam ve dua ile.

 

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr