• BIST 90.529
 • Altın 213,788
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • İstanbul 11 °C
 • Adıyaman 6 °C
 • Ankara 4 °C

Adıyaman Belediyesi'nin Bastığı Bu Kitap Toplatılmalıdır

Ramazan Oruç

İstanbul Adıyamanlılar Vakfı bünyesinde, Adıyamanlı üniversite öğrencileri ile başlattığımız Adıyaman Tarih Okumaları çalışması kapsamında Adıyaman ve ilçelerinde mülki ve idari amirlik yapmış kişilerin anılarını okurken Adıyaman Belediyesi tarafından yayınlanmış "DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE ADIYAMAN" kitabını inceleme fırsatımız oldu. Detaylarını aşağıda bulacağınız kitap ile ilgili değerlendirmeyi sizlere bırakırken, kitabın Adıyaman Belediyesi tarafından basıldığı ve dönemin Adıyaman belediye başkanı Sayın M.Necip BÜYÜKASLAN'ın da kitabın başında bir önsözü olduğunu hatırınızda tutmanızı istiyorum.

"DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE ADIYAMAN" kitabı, Adıyaman'ın son kaymakamı A. Hayrettin KALKANDELEN tarafından yazılan ve 1951 yılı Adıyaman'ına ait anılardan oluşmaktadır. A. Hayrettin KALKANDELEN 1949-1951 yılları arasında Adıyaman'da kaymakamlık yapmıştır. Emeklilik günlerini Antalya'da geçiren KALKANDELEN'in adı, yaptığı hayırlar sebebiyle Antalya'da bir sağlık merkezi ve okula verilmiştir. Kendisi, Eski Türk Dini-Şamanlık; İsrail personel yönetimi; iki tarih beldesi / Adıyaman - Kâhta ile Örgütlerde Yeniden Yapılanma ve Norm Kadro  gibi kitaplar başta olmak üzere 40'ın üzerinde kitap yazmıştır. Buraya kadar bir sorun yok. Sorun olarak gördüğümüz şey Hayrettin KALKANDELEN'in "DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE ADIYAMAN" kitabında milli şef İsmet İNÖNÜ'ye düzdüğü methiyeler, Demokrat Parti hükümetinin uygulamalarına getirdiği ağır eleştiriler veya İslam ve Kur'an’a bakış açısı değildir. Böyle bir kitabın, dönemin AK Partili Belediye Başkanı Necip BÜYÜKASLAN'ın başında bulunduğu Adıyaman Belediyesi tarafından Adıyamanlıların parası ile basılması ve  dağıtılmasıdır.

 

DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE ADIYAMAN" kitabı ile ilgili bir kanaat edinmeniz için aşağıda yer alan kitaptan birkaç  paragrafı okumanız yeterli olacaktır.

""....Adıyaman'da 14 Mayıs 1950'de yapılan seçimlerden çok değil, bir buçuk yıllık bir iktidar süresi içinde Demokrat Parti yöneticilerince, Büyük Atanın devrimlerinden birçoğunun yaşamına son verildiği, bir çoğunun da yönlerinin saptırıldığı görüldü. Bu uygulamalar rejim dışı, hukuk dışı bir nitelik taşımaktadır. Bu uygulamalarla, her türlü denetimden uzak KUR'AN KURSLARI, TARİKAT YURTLARI, alabildiğince ve ihtiyaçtan uzaktan yakından hiçbir ilişkisi bulunmayan İMAM HATİP OKULLARI ile KAMU KURULUŞLARINDAKİ MESCİTLER ortaya çıkmıştır.

İŞTE 14 MAYIS 1950 SEÇİMLERİNİN DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN BAZILARI;

 • Türkçe ezan, Arapça okunmaya başlamıştır.
 • İmam Hatip Okulları ile Kur'an Kurslarının açılışı hızlandırılmıştır. Hatta izinsiz Kur'an Kurslarının açılışına göz yumulmuştur.
 • Anayasanın dili Arapçalaştırılmıştır.
 • Halkevleri tamamen kapatılmıştır.
 • Köy enstitüleri kapatılmıştır.

 

Bu uygulamalar sonucunda 27 Mayıs 1960 ihtilali oluşmuştur. Bütün bu olumsuz gelişmeler, Atatürk'ün rahle-i tedrisinde yetiştiğini söyleyen ve "ATATÜRK, SENİ SEVMEK MİLLİ BİR İBADETTİR." diyen bir cumhurbaşkanının görev döneminde gerçekleşmiştir....

 1950 seçim ihtilali ile cumhuriyetin temelleri sarsılmıştır. Benzeri fikirlere sahip kişilerdeki düşünüş biçimi, biçim değiştirerek varlıklarını sürdürmüşlerdir. Örneğin Turgut ÖZAL .... milletvekillerine "ALLAHIN İPİNE SIMSIKI SARILMALARINI" öğütlemiş...."ATATÜRK DE SÜPERMEN DEĞİLDİR" demiştir."" (a.g.e. syf: 42-43)

 

""....İsmet İnönü'nün bir cumartesi günü geleceğini, yanlarında bulunanların kimler olduğunu ve saatini de öğrenmiştik. Bu sırada ilçeden aldığım haberler hiç de olumlu ve iç açıcı değildi. Kaldı ki bu olumsuzluklar arasında , İnönü aleyhine yürüyüşler yapılacağı ....  Karşılaşmamız çok duygusaldı. Zira karşımızda büyük devlet adamı, büyük asker ve örnek bir insan vardı.... İnönü , bu geceyi Adıyaman'da beraberindeki konuklarla birlikte geçirecekti....Sofraya oturduğumuzda beni sağ tarafında aldı. Bardağıma eliyle rakı koymak istedi. Böylesine dünyada eşi ve emsali az bulunan bir insanın huzurunda rakı içmeyi kendime yediremedim. İçmediğimi belirttim. Buna rağmen İnönü, "İÇ İÇ, BİR TEK FAYDALIDIR." diyerek kadehime rakıyı koydu. Daha sonra da üzerine yine elleriyle su koymak isterken, ben susuz içeyim dediğimde İnönü, "ŞUNA BAK, RAKI İÇMEM DİYENE BAK, SUSUZ İÇİYOR" diyerek takıldı."" (a.g.e. syf; 36-37)

Belediyelerin tanıtım ve kültür hizmetleri önemli hizmetlerdir. Belediyeler bu amaçla kitap basımı yapabilirler. Yayınlanan kitaplarda genelde başkanın bir önsözü bulunur ama bu önsözü çoğu zaman başkan yazmaz. Belediyenin kültür işlerinden sorumlu yönetici veya kurumun editörü yazar. Önsözü yazılan kitabı ise başkan çoğu zaman görmez bile. Türkiye'de Belediyelerin kitap basım ve yayın süreci özetle bu şekildedir.

Ezanın Arapçalaştırılması ve Kur'an Kursları ile İmam Hatip Okullarının açılmasını en büyük olumsuzluk olarak gören, Türkiye'nin Demokrasi yolundaki ilk adımları olan Demokrat Partinin iktidar olduğu 1950 seçimleri ile ÖZAL iktidarını Cumhuriyetin temellerini sarsan olaylar ve ihtilal olarak gören, İslam düşmanı uygulamaları ile bilinen Milli Şef'e ve onun dönemine methiyeler düzen, daha nice skandal ifadeler içeren bu kitabı dönemin Adıyaman Belediye Başkanı, Kültür Müdürü veya Belediyeden bir yetkili okumuş ve basımı yapılmış ise bu bir faciadır. Eğer okumadan basımı yapılmış ise bu daha da kötü bir durumdur. İçeriğine bakmadan kitap basımı yapan ve Adıyamanlılara, içeriğinin ne olduğunu bilmeden kültür hizmeti sunan bir belediyemiz varmış.

Adıyaman Belediyesi, daha önceki dönemlerde bir hata ile basıldığına inanmak istediğimiz bu kitabı envanterinden çıkarmalı, söz konusu kitap toplatılmalı ve konu ile ilgili bir açıklama yapmalıdır. Ayrıca bu tarz durumların bir daha oluşmaması için önlemler alınmalıdır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr