• BIST 94.831
 • Altın 261,125
 • Dolar 5,7771
 • Euro 6,5607
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Ankara 20 °C

ADIYAMAN MEMERMERİNE NE ZAMAN SAHİP ÇIKACAK

ADIYAMAN MEMERMERİNE NE ZAMAN SAHİP ÇIKACAK
Adıyaman, zengin mermer yataklarını değerlendirmede çok ağır davranıyor. Bağrında mermer yataklarını barındıran Adıyaman, kendi mermerini toz haline getirecek modern tesisleri kuramıyor mu?

Türkiye'de bulunan mermer rezervinin yüzde 10 sadece Adıyaman bölgesinde bulunurken bu farklılığı çok iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü bu kaynaklarımız hem ilimiz, hem bölgemiz hem de ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak kapasitede.
Adıyaman’da acilen Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması lazım. Çünkü Adıyaman’daki Mermer’in, İhtisas OSB’de işlenmesi ile hem ilin hem de ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Aynı zamanda da yeni istihdam alanları da açacak. Bu istihdam da Adıyaman için hayati önem taşıyor. Öyle ki, tütüne alternatif bile olabilecek kapasitede bir istihdam alanına sahip. 
Adıyaman’da 13 tane aktif maden ocağı var. Bu 13 maden ocaklarında ise binlerce kişi çalışıyor. Ekonomik olarak Adıyaman’a büyük bir katkı sağlayan Mermer’in Adıyaman’da işlenerek dünya pazarlarına ihraç edilmesi için Adıyaman’da acilen Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması gerekiyor. Adıyaman Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması ile birlikte istihdam 2 katına çıkacaktır.
Şu anda Türkiye gelişirken bir yandan silahını uçağını arabasını yapıyor. Bu da neyi gösteriyor demek ki milli ve öz kanyaklarımıza ne kadar sahip çıkarsak, ne kadar onu değerlendirirsek ülkeye o kadar katkımız olur. Bununla birlikte artık Adıyaman tüketen bir il değil üreten bir il olacak. En önemlisi de Adıyaman, mermerle birlikte üreten ve ekonomiye katkı sağlayan bir il konumuna gelecek.
Mermer iktisat OSB’nin kurulması ile ilin mermer sektörüne çok daha büyük katkı sağlayacak. Çünkü Mermer iktisat OSB ile birlikte yeni mermer sektöründe yeni işletmelerin yeni yatırımcıların Adıyaman’a demektir. Bununla birlikte Adıyaman’ın gelişmesi hızlanacak. Kütle halindeki Mermer işlenecek ve direkt perakendeye dönecek. Bu girdi özellikle Adıyaman’a ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacak. Şuanda mermer ocaklarında bin kişi çalışıyorsa, Mermer iktisat OSB ile bu sayı dört bin, beş bine çıkacak. Bu da bir nebze belki tütüne alternatif yeni bir iş sahasını oluşturacak. Adıyaman mermerinin burada işlenmesi kaliteyi de beraberinde getirecek. Dolayısıyla Adıyaman’daki yer altı yer üstü kaynakları en güzel şekilde değerlendirilmiş olacak. Üreten bir kent konumuna geleceğiz. Bugün Afyonkarahisar nasıl mermeri ile tanınıyorsa, Adıyaman’da Nemrut’u ile tütünü ile dünya çapında çiğköftesi ile şimdi ise mermeri ile dünyaya adını daha iyi duyuracak.
BAŞKAN ATIZ MADENCİLİĞİN ÖNÜNÜN AÇILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI
Adıyaman Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Coşkun Atız, ülke olarak dışa bağımlılığı bitirme adına yerli ve milli kaynakların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Madenciliğin katma değeri yüksek bir sektör olduğunu belirten Başkan Atız, “Adıyaman mermer ve maden bakımından potansiyeli yüksel bir bölgedir. Bölgede tespit edilmiş mermer, bakır, mangan, krom, demir cevheri gibi metalik madenler mevcuttur. Fakat yeraltında saklı kalan yeryüzüne çıkarılmayan bir madenin kimseye faydası yoktur tüm kesim bunun bilincinde olmalıdır. Adıyaman’ın gelişmesini hızlandırmak istiyorsak bu kaynakların yeryüzüne çıkarılmasını sağlamak zorundayız. Bunu yaparken de bölgeye gelen yatırımcının önü açılmalı işletmelerin sürekliliğini sürdürmesi gerekmektedir. Madencilik katma değeri yüksek bir sektördür. Madencilik vatanına milletine faydalı olmayı kendine görev edinmiş insanların işidir. Madencilik meşakkatli bir iştir. Sabır isteyen emek isteyen ekmeğini taştan çıkarmak isteyenlerin işidir. Şuna inanıyoruz ki bir ilin yer altı ve yer üstü kaynakları varsa ve bunu en iyi şekilde değerlendirilirse bulunduğu ilin ekonomik anlamda kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Adıyaman’daki mermer kaynaklarının da en iyi şekilde işlevini görmesi adına hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız. Bu adımlardan biri Adıyaman Mermer ihtisas OSB projesi ile atılmıştır. Bölgede çıkan Mermer işlenerek mermerin Adıyaman ve ülkeye sağladığı katma değer arttırılacaktır. Şuan ülkemizin ihtiyacı olan tek şey inadına üretim inadına ihracat olmalıdır. Bu çerçevede madenciliğin önü açılmalı madencilik yapan firmalar desteklenmelidir” diye konuştu.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr