• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Ankara 7 °C

ADIYAMAN UÇAK BİLETİ ADALETSİZLİĞİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

ADIYAMAN UÇAK BİLETİ ADALETSİZLİĞİNE TEPKİLER BÜYÜYOR
Adıyaman’da yıllardır süren yüksek uçak bileti adaletsizliği, Adıyaman halkını ve Adıyaman'a gelmek isteyen gurbetçileri çileden çıkarıyor.

Yaklaşık 6 yıldır süren bilet adaletsizliğinin son bulmasını isteyen Adıyamanlılar, artık bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğine işaret ediyorlar.

Adıyaman’a gelmek isteyen vatandaşlar, Adıyaman Havaalanı olmasına rağmen çevre illere bakarak uçak bilet almaya devam ediyor. Adıyaman’da uçak biletleri, çevre illere göre 3 kat daha fazla olmasından dolayı vatandaşlar, Şanlıurfa ve Gaziantep havaalanına gidip oralardan seyahat etmek zorunda kalıyor. Çünkü Adıyaman uçak biletleri çevre illere göre üç kat fazla. Bu durumdan rahatsız olan Kahta Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Ali Yücel ve Güngörmüş Derneği Başkanı Eyüp Demir, artık bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını istedi.

Kahta Dernekler Federasyonu’nun (KAHTA FED) 4. Geleneksel Futbol Turnuvasının final maçı için Kahta gelen 150 kişi, Adıyaman uçak biletlerinin yüksek olmasından dolayı 100 kişi özel bir otobüs ile Kahta geldi. Kalan 50 kişi ise Urfa havaalanı gelerek oradan da araçlarla Kahta’ya geldi.

İstanbul’dan Adıyaman’a Nemrut ve diğer tarihi yerlere bir haftalık gezi düzenleyen Güngörmüş Derneği yönetimi ve gönüllülerinden oluşan 50 kişilik bir grup, Adıyaman uçak biletlerinin yüksek olmasından dolayı Urfa havaalanına seyahat ettiler. Daha sonra 3 minibüs, Adıyaman’dan Urfa havaalanına giderek İstanbul’dan gelen yolcuları Gerger’e götürdü.

“HALK BU ZULME İSYAN EDİYOR AMA MUHATAP OLAN YOK”

Adıyaman halkının da diğer illerdeki insanlar gibi hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat etmesi için yetkilileri göreve davet eden Kahta Fed Başkanı Av. Ali Yücel, Adıyaman halkının uçak bileti için çevre illere seyahat etmek zorunda bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Başkan Av. Ali Yücel, “2011 yılında yapımına başlanılan ve 66 milyon liraya mal edilerek 1 milyon yolcu kapasitesine çıkarılan Adıyaman Havalimanını 14 Eylül 2013 tarihinde dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından toplu açılış töreni ile hizmete açılmıştı. O günden itibaren Türkiye’nin en pahalı uçak bileti bizim ilimizde var. Adıyaman bir sanayi ya da metropol şehri değil. Tuik raporlarına göre Adıyaman Türkiye’de gelir ve servet sıralamasında son sıralarda yer alan bir il. Yoksullukla mücadele eden insanlarımız şimdi de yüksek uçak biletlerinin zulmü ile karşı karşıya. Ne hazindir ki halk bu zulme isyan ediyor ama muhatap olan yok. 

“3 KAT FAZLA PARA ÖDÜYORUZ”

Adıyaman'da uçak biletlerinin çok pahalı olmasından dolayı vatandaşlar isyan ediyor. Yolcular, Gaziantep, Şanlıurfa veya Malatya'ya gidip oralardan seyahat ediyor. İstanbul’dan Adıyaman’a uçak bileti gidiş-geliş 860 TL iken İstanbul’dan Urfa’ya gidişi-geliş 260 TL. Yani İstanbul’dan Adıyaman’a seyahat etmek için diğer illere göre tam 3 katından fazla ödüyoruz. Bu insanlara yazık değil mi? Onlar da bu vatanın evladı. Bu zulüm ne zaman bitecek. Bu haksızlığa artık bir dur demenin zamanı gelmedi mi?” dedi.

“ADIYAMAN HAVAALANI ADIYAMANLILARA HİZMET VERMİYOR”

Adıyaman havalimanı hem kapasite olarak hem de kullanım olarak modern bir görünüme sahip olduğunu vurgulayan Güngörmüş Derneği Başkanı Eyüp Demir, Türkiye’de birçok iline çok ucuz biletlerle seyahat edilebildiğini ancak, Adıyaman’daki bilet fiyatlarının pahalılığı bölge insanını çileden çıkardığın söyledi. Başkan Eyüp Demir, “Adıyaman’a uçak ile gelmek isteyen vatandaşlar artık çevre illere bakarak bilet almak zorunda bırakılmış. Bu doğru değil. Çünkü Adıyaman havaalanı, Adıyamanlılara hizmet etsin diye yapıldı. Ama yüksek uçak biletlerinden dolayı sadece Adıyamanlılar değil, Adıyaman’a gelmek isteyen diğer vatandaşlar da yüksek fiyatı görünce onlarda çevre illerdeki havaalanını kullanmak zorunda kalıyor. İstanbul’dan Adıyaman'a gelmek için alınan bir bilet yaklaşık 400 TL. Aynı gün ve tarihte çevre illerde yani Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya veya Diyarbakır'da 125 TL 'ye alınıyor. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için yetkilileri göreve davet ediyorum.

“GÜNGÖRMÜŞ DERNEĞİ MEMLEKETİNE UCUZ UÇMAK VE MEMLEKETİNE KAZANÇ SAĞLAMAK İSTİYOR”

Göngörmüş Derneği olarak 50 kişi ile beraber Adıyaman’da bir haftalık gezi düzenledik. Hem Gerger’e bağlı köyümüzdeki eş dost ve akrabalarımızla hasret giderdik. Hem de Nemrut ve diğer tarihi yerleri dolaştık. Her şey güzeldi ama bizler İstanbul’dan 50 kişilik bir grup memleketimize Urfa üzerinden geldik. Çünkü uçak biletleri Adıyaman’da çok pahalı. Urfa’ya göre yaklaşık olarak 3 kat fazla. Urfa’dan indikten sonra Adıyaman’dan gelen 3 minibüs ile memleketimize gittik. Urfa’da 50 kişi ile bir lokantada yemek yedik. Hediyelik eşyalar aldık. Bu durumda orda ekonomik bir katkı sağlanmış oldu. Dolayısıyla harcamalarımız da kendi memleketimizde olmadı. Güngörmüş derneği olarak, memleketimize ucuz uçmak ve memleketimize kazanç sağlamak istiyoruz. Harcamalarımızı kendi memleketimizde yapmak istiyoruz. İstanbul’daki Adıyamanlılar olarak memleketimizde yapacağımız etkinliklerin masraflarının Adıyaman’da kalmasını istiyoruz. Bunun için de acilen Adıyaman’daki uçak bileti adaletsizliğine son verilmesi gerekiyor” Şeklinde konuştu. 

KAHTA FED BÜYÜK BİR EYLEM YAPMIŞTI

Geçtiğiniz yıllarda, İstanbul’dan Adıyaman'a gelen yaklaşık 150 kişilik Kahta FED üyeleri, Adıyaman’daki uçak biletlerinin çevre illere göre 3 kat daha fazla pahalı olmasına tepki göstererek Adıyaman havaalanında basın açıklaması yapmıştı.

Adıyaman-İstanbul uçak biletlerinin komşu illere göre düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kahta FED Başkanı Av. Ali Yücel, “Adıyaman tarihi eserleri ile dünyada rağbet gören güzel bir şehirdir. Bu kadar rağbet gören yerli ve yabancı turistlerin geldiği bir şehre. Türk Hava Yolları'nın günde sadece 1 sefer yapması, bu şehre ve tüm Adıyamanlılara yapılan bir zulümdür. Biz Kahta Dernekler Federasyonu olarak bu zulme kayıtsız kalamazdık. İstanbul'da bulunan derneklerimizle her platformda bu zulmü gündeme getirdik ama bugüne kadar yetkililerden tatmin edici bir cevap alamadık. Bu nedenle bugün burada bu demokratik ve haklı taleplerimizi sizinle paylaşmak zorunda bırakıldık. Türk Hava Yolları Adıyaman'a neden bu kadar yüksek uçar acaba? Bunu bir sormak lazım."

“TÜRK HAVA YOLLARI CEOSU TEMEL KOTİL DE ADIYAMAN’A EK SEFER KOYMA SÖZÜ VERMİŞTİ”

Geçtiğimiz yıl, Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ramazan Aksoy, Emitt Fuarında Adıyaman Standında bulunduğu sırada Adıyamanlılar Standını ziyarete gelen Türk Hava Yolları CEOSU Temel Kotil den Adıyaman’a ek sefer koyma sözü almıştı. Başkan Ramazan Aksoy yıllardır İstanbul’dan Adıyaman’a sefer yapan Türk Hava Yollarının bilet fiyatları yüksek olması gündemde olan bir konuydu sürekli şikayet ediliyordu.

VERİLEN SÖZLER HAVADA KALDI

Başkan Aksoy, Kotil’e Bilet fiyatlarının ucuzlaması için ısrar etmesi üzerine THY Genel Müdürü Temel Kotil, ek sefer koyma sözü verdi. Ek sefer ile birlikte hem fiyatlar ucuzlayacak hem de farklı saatlerde uçağın kalkmasıyla Adıyaman’a uçan yolcularımızı rahatlatacak denilmişti. Hatta, Adıyaman Hava Yolları Genel Müdürü Muhammed Akif Hamdi ‘nin de konuşulanlara şahit olması üzerine, “ bizim için müjde oldu ek sefer bizi çok rahatlatacak” demişti. O günden bu güne kadar uçak ve bilet ile ilgili herhangi bir çalışma olmadı. Verilen sözler havada kaldı.

NE YAPMALI?

Adıyaman Havaalanında sadece Türk Hava Yolları çalışıyor. Bu durumda farklı firmaların olmayışı, tekelliği kaçınılmaz kılıyor. Dolayısıyla rekabet ortamı olmuyor. Ama komşu illerde Atlasjet, Pegasus gibi farklı firmalar da bulunuyor. Haliyle ucuz uçak biletleri bulmak mümkün. Adıyaman bağrında hem dünyanın 8. Harikası olan Nemrut gibi bir tarihi kültürü hem de menzil ve Safvan Bin Muattal gibi inanç turizmini barındırıyor. Dolayısıyla yolcu kapasitesi çok fazla. Adıyaman havaalanına farklı firmaların da gelmesi sağlanmasıyla ancak ucuz uçak biletlerini bulmak mümkün olur?

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

ali-yucel-001.jpgeyup_demir.jpg

nemrut-gezisi.jpgnemrut-gezisi-3.jpgnemrut-gezisi-2.jpgnemrut-gezisi-4.jpg

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr