• BIST 95.305
 • Altın 186,889
 • Dolar 4,7468
 • Euro 5,5549
 • İstanbul 31 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 32 °C

Adıyaman Üniversitesi’nde Biyogaz Çalıştayı

Adıyaman Üniversitesi’nde Biyogaz Çalıştayı
Adıyaman Üniversitesi tarafından yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak son yıllarda üretimi üzerinde önemle durulan ve araştırılan Biyogaz Çalıştayı gerçekleştirildi.

 Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından Merkezi Laboratuvar Amfisinde gerçekleştirilen çalıştaya Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, üniversitenin akademik ve idari personeli, iş adamları, çiftçiler ve öğrenciler katıldı.


Açılışta bir konuşma yapan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Türkiye’de ve dünyada toplumsal ve ekonomik kalkınmanın en önemli unsuru olan enerjiye her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekti.

Rektör Gönüllü, toplumun gelecekte enerji sorunuyla uğraşmaması için artan enerji ihtiyacını petrol ve doğalgaz gibi tükenebilir fosil kaynaklar yerine biyogaz ve güneş ışığı gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını bir alternatif olarak kullanmanın önemini vurguladı.

Prof. Dr. Gönüllü, konuşmasında şunları ifade etti:
“Enerji, insanlığın geleceğini zorlayacak ve sınırlayacak önemli bir konudur. Ancak enerjinin elde edilmesinde birçok sıkıntı ile karşılaşılmaktadır. Bizler, gelecekte enerji problemiyle yüzleşmemek için bir “Robinson Crusoe” gibi hareket emeliyiz. Bir adada çaresiz bir durumda olduğumuzu düşünerek etrafımıza bakıp var olanlarla hayatımızı geliştirmeliyiz. Bu manada hayvan ve bitki artıklarından biyogaz üretimi son yıllarda üzerinde en çok durulan ve araştırılan yöntemlerden biridir. Tabiatın bize sunduğu fazlasıyla imkan var. Yeter ki biz düşünelim ve fikirlerimizi uygulamaya koyalım. Bu sayede kendi kendine yeten, ihtiyaç fazlası ürün ortaya koyan ve böylece çaresiz toplumlara da faydalı olabilen bir toplum haline gelebileceğiz.
Ancak toplumumuz bu yöntem ve metotları yeterince bilmemektedir. Burada en büyük görev Üniversitelerimize düşüyor. Şu anda Ülkemizde 180’den fazla üniversite var ve hepsi de hükümetimiz tarafından desteklenmektedir. Üniversiteler için bir fırsatlar dönemindeyiz ve hiçbir zaman da böyle bir fırsatlar dönemi yaşanmamıştır. Yani Üniversitelerin topluma karşı olan sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirebilmeleri için bütün koşullar oluşmuştur. Bu bakımdan Adıyaman Üniversitesi olarak görevlerimizi yapmaya gayret ediyoruz.”

Çevre Mühendisliği Bölüm Balkanı Yrd. Doç. Dr. Harun Türkmenler ise, artan enerji talebinin karşılanması ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında yenilenebilir enerjinin oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Harun Türkmenler, biyogazın enerjide dışa bağımlılığı azaltmada, atıkların bertaraf edilmesinde, tarımsal gübre üretiminde ve çevrenin korunmasında ön plana çıkan temiz bir enerji kaynağı olduğunu kaydetti.

Türkiye’de yapılan tarım ve hayvancılıktan elde edilen gübrelerin ve diğer organik atıkların biyogaz tesislerinde işlenerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmesinin son yıllarda artış göstermeye başladığını söyleyen Türkmenler, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de biyogaz üretiminde büyük ancak şimdilik geniş ölçüde kullanılmayan bir potansiyel bulunmaktadır. Ayrıca İlimiz Adıyaman, tarımsal ve hayvansal potansiyelin yüksek olmasından dolayı biyogaz üretiminde öncü bir il olabilir. Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak, Adıyaman’ın yenilenebilir enerji sektörünün lokomotifi olma özelliğini ve rekabet gücünü sürdürebilmesi ve ayrıca sahip olduğu yüksek potansiyeli ortaya çıkarabilmesi için, çözüm bulması gereken sorunlar ve çözüm yollarını bir çalıştay vasıtasıyla tartışmaya açmak istedik.
Çalıştay sonunda Adıyaman ilinin biyogaz sektöründeki potansiyelini bir rapor haline getirerek ilgili kurum ve katılımcılarımıza ulaştırmayı düşünüyoruz. Temennimiz bu çalıştayın bir başlangıç olması ve belli aralıklarla üreticilerimizin ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek sorunları ve çözüm yollarını tartışmalarına katkıda bulunmaktır.”

Açış konuşmalarından sonra çalıştay sunumları yapıldı. Adıyaman Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Yavuz Demirci, ‘Biyogaz ve Potansiyeli’, Öğr. Gör. Fatih Tufaner ‘Organik Madde İçeriği Yüksek Atıklardan Biyogaz Üretimi’, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Adıyaman İl Müdürlüğü’nden M. Nedim Baybatmaz ‘Adıyaman’ın Büyükbaş Hayvancılık Potansiyeli’, HBG İnşaat Tarım ve Hayvancılık firması temsilcisi Hicri Gürsoy ‘Biyogazda Türkiye ve Dünyadaki Son Durum’ konularında sunumlarda bulundular. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TYP’ye 7 Bin Kişi Başvurdu19 Temmuz 2018 Perşembe 17:25
 • 15 Hektarlık Alan Küle Döndü19 Temmuz 2018 Perşembe 11:43
 • Tutdere, Adıyaman’daki Doktor Eksikliğini Dile Getirdi19 Temmuz 2018 Perşembe 09:33
 • Otomobil Şarampole Yuvarlandı: 3 Yaralı18 Temmuz 2018 Çarşamba 16:26
 • Çiftlikte Çıkan Yangında 11 Hayvan Yaralandı18 Temmuz 2018 Çarşamba 12:22
 • EŞEK SÜTÜ HEM ŞİFA HEM DE KAZANÇ SAĞLADI18 Temmuz 2018 Çarşamba 11:48
 • Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleşti17 Temmuz 2018 Salı 16:56
 • Uyuşturucuyla Mücadele Sürüyor17 Temmuz 2018 Salı 16:00
 • SMA Hastası Çocuk Yardım Bekliyor17 Temmuz 2018 Salı 14:02
 • Hafif Ticari Araç Yayaya Çarptı: 1 Yaralı16 Temmuz 2018 Pazartesi 14:42
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr