• BIST 94.082
 • Altın 189,513
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

Adıyaman’da Gençlere Kariyer Günleri

Adıyaman’da Gençlere Kariyer Günleri
Çalışma ve İş Kurumu Adıyaman İl Müdürlüğü, Kariyer Günleri etkinliklerinde gençlerle buluştu

 Demokrasi Parkındaki açılışla başlatılan etkinlikler kapsamında İşverenlerin gençlerle buluşması sağlandı, İş-Kur standında 2 gün süreyle kayıt ve bilgilendirme yapıldı. Belediye konferans salonunda gerçekleştirilen panelde ise, Türkiye Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı ve Kadir Has Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü Serdar Dinler, Aktif Girişim ve Gelişim Derneği Başkanı Bilal Zemin ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü M.EminYücekayaçoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu gençlere kariyer planlaması alanında bilgi verdiler. Kariyer günleri kapsamında Demokrasi Parkında yapılan açılış etkinliğine İl protokolünden, siyaset ve ekonomi dünyasından yoğun bir katılım gerçekleşti. Kokteyl havasında gerçekleşen organizasyonda çalışma ve İş- Kur İl Müdürü EminYücekaya, kariyer planlaması ile ilgili kısa bir sunum yaptı.

Yücekaya “Kariyer, ‘Kişinin başlangıç yaptığı, yaşamının üretken yıllarını kullanarak geliştirdiği ve genelde çalışma hayatının sonuna dek sürdürdüğü iş ya da pozisyon’ olarak tanımlanır. İnsanın kendisini geliştirmesinin gerçekten sonu yoktur. Kariyer, yaptığı işte insanın kendisini sürekli geliştirebileceğini düşündüğü alanları tespit edip, yaşam boyu bu alanda yoğunlaşarak kendini mesleki, ekonomik, sosyal, fikirsel ve duygusal açıdan tatmin edebilmesi mümkündür. Kariyer, seçilen bir iş ve meslek yolunda ilerlemek ve bunun sonucunda daha fazla deneyim kazanmak ve yeteneklerini geliştirmek, daha fazla sorumluluk üstlenmek, daha fazla saygınlık elde etmektir. Diğer yandan kariyer, kişinin çalışma hayatında, işe ilişkin tecrübeleri, aktivitesi ve hiyerarşik pozisyonunu gösteren bir bileşke anlamını da taşımaktadır. Bireyler bir pozisyonda, yararlı tecrübelerini biriktirirler, daha sonra yeteneklerini geliştirip daha üst bir pozisyona geçerler. Bu anlamda kariyer, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerini içeren bir süreçtir. Dünyanın dört bir bucağında, ülkemizin köylerinde ve kentlerinde nice müzik yeteneği, nice spor yeteneği, nice araştırma yeteneği, nice icat yeteneği, nice girişimcilik yeteneği olan milyonlarca insan bu yeteneklerini keşfedebilecekleri ve geliştirebilecekleri bir ortam bulamadıkları için bu büyük yetenekler çürüyüp gitmektedir. Hem kendileri, hem ülkemiz, hem de insanlık bu büyük yetenekleri kullanamamanın bedelini yoksulluk, işsizlik, tatminsizlik ve hayata küskünlük olarak ödemektedir.


AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın ise, hükümetin istihdam alanındaki politikalarını aktararak, barış süreci ile birlikte çok daha aktif politikaların izleneceğini vurguladı.
Aydın, “AK Parti hükümeti olarak 2008'den bu yana 4 ayrı istihdam paketi açıkladık. Çeşitli prim indirimleri ve teşvikler getirerek, istihdamın üzerindeki yükleri azalttık. İşsizlik ödeneği miktarında artış sağladık, kısa çalışma ödeneğini işler hale getirdik. Küresel ekonomik krizin dünyayı kasıp kavurduğu 2009 yılından bu güne 4 milyonun üzerinde istihdam artışı sağladık. Bu dönem içinde "İş gücüne katılım ve istihdam oranı artarken, işsizlik yüzde 14'lerden yüzde 9 küsurlara geriledi.
Uluslararası Çalışma Örgütü bu ayın başında yayınladığı "Gençler için Küresel İstihdam Eğilimleri 2013" raporu, dünyada genç işsiz oranının arttığı, Türkiye'de ise azalmakta olduğunun tespitini yapmaktadır. Sadece genç istihdamı da değil, kadın ve engelli istihdamında da çeşitli tedbirler geliştirerek bu grupların istihdamdaki oranında önemli iyileşmeler sağladık. Ve tüm bunları, bir tarafta küresel kriz, bir tarafta iç çatışma ortamının hüküm sürdüğü bir dönemde başardık.
Bu başarının, 30 yıldır süregelen ve hem mali hem operasyonel açıdan bizleri zora sokan kaotik bir dönemde gerçekleştiği dikkate alındığında, bundan sonraki büyüme ve kalkınma hızımıza ilişkin öngörüyü sizlere bırakıyorum. Büyüme ve gelişme, tüm bileşenlerin ortak enerjisiyle insani kalkınmaya yansır. Adıyaman’ın dinamiklerini hızlıca harekete geçirmek, hedeflerimizi yükseğe koymak durumundayız” ifadelerinde bulundu.


Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “ Hiç kuşkusuz, temel sorunlarımızdan bir tanesi işsizlik. Aslında can yakıcı bir sorun olan ancak; sebepleri çoğunlukla bireysel eğilim ve tutumlarımızdan kaynaklanan işsizlikle mücadele etmek öncelikli meselelerimizden biridir.
Bu konuda 2 temel tercih hatası yapıyoruz. Ebeveynler, çocuklarının ilgi ve yeteneklerine göre değil, kendi beklenti ve taleplerine göre çocuklarını yönlendirmek istemektedirler
Kendi yeteneklerinin farkında olmayan gençler, kendilerine uygun meslek alanları seçmemektedirler. İlgi duymadığınız, yetenekli olmadığınız bir alanda başarı yakalama, mesleğinde ilerleme ve kariyer yapma şansınız olmaz. Bunun için çok hızlıca, ailelere ve gençlerimize rehberlik ve danışmanlık desteği sunacak destek mekanizmalarına ihtiyaç bulunmaktadır. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü yeni yapısal konseptine uygun olarak yakın geçmişte 4 bin İş ve Meslek Danışmanı istihdam ederek bu desteği kurumsallaştırma yönünde ciddi bir adım attı. Bu çerçevede Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz bünyesinde istihdamı sağlanan 26 danışmanımız bu hizmeti vermeye başlamışlardır.


“Adama göre iş” kavramı, küresel ekonomik rekabetin bir aktörü olan ulusal ekonomimiz için eskimiş bir yaklaşım artık. Amerika’daki Mikrosoft şirketi istihdam oluştururken mühendisin milliyetine bakmıyor. Tıpkı Eczacıbaşı’nın, TEKFEN elektriğin bakmadığı gibi. Eğer işinizi iyi yapıyorsanız bütün dünya sizin çalışma yurdunuz olabiliyor. Bizim her alanda yetenekli, yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var. Bu toplumun gençlerinin halen %90’ının doktor olmak istediklerine ilişkin istatistikler ürkütücüdür. Bize iyi öğretmen, iyi çiftçi, iyi tüccar, iyi sanayici, iyi zanaatkarlar da lazım. Edison doktor olmadı ancak; buluşuyla dünyayı aydınlattı. İnternet üzerinden doğranmış meyve satan 25 yaşındaki bir girişimcinin milyon dolarlar kazandığını görüyoruz. Kariyer günlerinin bu anlamda bir ufuk açmasını diliyorum. Adıyaman’da ilkini yapığımız bu etkinliği geleneksel hale getirmek ve yılda en az bir kez icra etmek istiyoruz. Kariyer günleri bir boyutuyla da işçi-işveren buluşmalarını sağlayacak ve işverenlerin kendi tecrübelerini aktaracakları bir zemin oluşturacaktır. Bu gün çok sayıda sanayicimizin de bizimle olması bu anlamda mutluluk vericidir. Güçlü sosyal ortaklıklara ve işbirliklerine ihtiyacımız var. Bunu başarabilirsek eğer, kalkınma yolunda çok hızlı ilerleyeceğimiz muhakkaktır. İşin aslı, hiçbir sosyal sorunun tek ve mutlak bir çözümü yoktur. Belki genel geçer bir ilkeden söz edilebilir, o da sorun çözme iradesinin güçlü ve etkili olmasıdır. Eğer bir sanayici, nitelikli istihdam benim sorunum değil diyorsa, o sanayici de batar, sorun da büyür. Bütün sistem öyle bir kurguyla bağlı ki birbirine; üreticinin sanayiciye, sanayicinin tüccara, tüccarın tüketiciye gereksinimi var.


Ya birlikte büyüyüp güçleneceğiz, ya beraber sıkıntı yaşayacağız. Sıkıntıyı seçmeyeceğimize, birlikte başarmaya odaklanmak ve sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmek durumundayız. Ben bu ışığı, bu enerjiyi ve iradeyi Adıyaman’da görüyorum. Bu gün buradaki birlikteliğimizin, güçlü yarınlar tesis etmesine vesile olmasını diliyorum” dedi. İş adamlarının da gençlerle sohbet etme fırsatı bulduğu etkinlikte, en fazla istihdam oluşturan 15 firmanın temsilcisine Çalışma ve İş Kurumu tarafından teşekkür belgesi verildi. Program kapsamında gerçekleştirilen panelde ise, panelistler kariyer yolculuğunda gençlere önemli ipuçları verdiler.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr