• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Adıyaman’da ‘Hoşgörü’ Buluşması

Adıyaman’da ‘Hoşgörü’ Buluşması
‘Çok Kültürlülük ve Hoşgörü Buluşmaları’ kapsamında Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi yetkilileri, Süryani cemaati ile bir araya geldi.
Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi’nde düzenlenen toplantıya AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. M. Murtaza Yetiş, Adıyaman Süryani Cemaati Metropoliti Ğriğoriyos Melki Ürek, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol, sivil toplum kuruluşu başkanları ve Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
Süryaniliğinin konuşulduğu buluşmada Adıyaman ve Bölge İller Süryani Cemaati Metropoliti Ğriğoriyos Melki Ürek, Süryanilik ile ilgili bilgi verdi.
Ürek konuşmasında şunları söyledi:
“İnsan doğası, inancı müşahhastır, gerçektir. Bir arada yaşama Tanrı’nın koyduğu bir kuraldır. Medeni insanlarda sakınca koyma veya önyargı olmamalıdır. Her felsefi görüşün temelleri adalet ve insandır.
Bireysel menfaatler yerine değerleri hakim kılmalıyız.100 yıl sonra eğitimini Adıyaman’da tamamlayan bir rahip yetişmesinin de mutluluğunu yaşıyoruz. Bu Adıyaman açısından bir kazanımdır. Süryanilik köken itibariyle Aramidir. Arami kültürünü devam ettiren tek grup Süryanilerdir.
Hıristiyanlığın Ortadoks mezhebine bağlı bir ırktır. Daha sonra Katolikler ve Marunîler gelir. Fenikeliler de bir Süryani koluydu. Antakya’da yoğun olarak yaşayan ve Ortodoks-Rum olan Melkitler de Süryani kökenlidir.
Bizans baskısından sonra İslam ile tanıştık, birlikte yaşamaya başladık. Önceleri Araplarla, sonra Moğollarla, Kürtlerle birlikteydik. İran’la yakındık, ilişkilerimiz çok iyiydi ama biz Hıristiyanlığı seçtikten sonra İran bize düşman oldu, kıyım yaptı, bizleri öldürdü. Adıyaman’da azalarak 7 aileye düştük. Bu küçülme bize çok pahalıya mal oldu. Büyük dramlar yaşadık. Her şeyimizi kaybettik. Buradaki kiliseye patrik tarafından atama yapılana kadar kilise bakımsızdı. 150 aile vardı ama dinlerini yaşayamıyorlardı. Ben, buraya atandıktan sonra çok uğraştım ama çok sıkıntıda yaşadık.”
AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. M. Murtaza Yetiş ise yaptığı konuşmada, “Türkiye artık konuşabilen bir ülke haline geldi. Süryani cemaati ile ilgili sorunları; Hukuki ve dini bağlamda ele alabiliriz. Bu, her iki bağlamda da aslında birlikte yaşamamıza engel olacak bir durum yoktur. Bu ülkede öyle zamanlar olmuş ki Müslümanlar cenazelerini yıkatacak insanlar bulamamış. AK Parti, tersine giden bu süreci düzeltmeye, normalleştirmeye çalışıyor. Rumlarla ilgili olaylar, 6-7 Eylül olayları. Hep tek tipleştirme projelerinin ürünüydü. AK Parti, vakıf mallarının iadesini yaparak bu konuda önemli bir adım attı. Bundan sonra Anayasa’yı öyle bir hazırlayalım ki, özgürlükler teminat altına alınmış olsun” dedi.
Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol ise “Vakıf olarak böyle bir buluşmaya vesile olduğumuz ve Adıyaman ilimizin uzun yıllardır mukimi olan Süryani hemşerilerimizi misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Son yıllarda Türkiye’de özellikle temel hak ve özgürlükler noktasında, eksiklikleriyle beraber bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Farklı inanç ve kimlikteki insanlara yönelik yaklaşımda da bir bakış değişikliği var; anadil sorunu çözümünde atılan adımlarda olduğu gibi. Üniversitelerde bölümler açılıyor. Devlet yetkilileri azınlık cemaatlerini ziyaret ediyor, bir diyalog başladı. Bütün bunlar bize bir ümit veriyor” ifadelerini kullandı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr