• BIST 90.787
 • Altın 254,997
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Ankara 17 °C

ADIYAMANLILAR VAKFI GENEL BAŞKANI RAMAZAN AKSOY İLE RÖPORTAJ

ADIYAMANLILAR VAKFI GENEL BAŞKANI RAMAZAN AKSOY İLE RÖPORTAJ
Samimiyet, güven, fedakârlık, sebat ve Allah'ın rızasını kazanma çabasının bir ürünü olan ve Adıyamanlıların İstanbul'daki kapısı Adıyamanlılar Vakfı'nın Genel Başkanı Ramazana Aksoy ile vakfın 21 yıllık süreci üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Adıyamanlılar Vakfı'nın nasıl bir misyon ile kurulduğunu ve vakfı kurma fikrinin nasıl oluştuğu ile ilgili konuşan Başkan Ramazan Aksoy, vakfın 21 yıllık sürecini değerlendirdi.

ADIYAMANLILAR VAKFI NASIL BİR MİSYONLA KURULDU? SİZDE VAKFIN KURUCULARINDANSINIZ. ADIYAMANLILAR VAKFI KURMA FİKRİ NASIL OLUŞTU? BU GÜNKÜ DURUMA NASIL GELİNDİ.

Öncelikle vakfımıza hoş geldiniz. Kurulduğu günden bu yana yerel olmasına rağmen bir ulusal gazete vizyonu çizen ve bir misyonu olan Kâhta Beyan gazetesini tebrik ediyor ve gazetenin bizlere ulaşmasına kadarki süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bizler Allah-u Teâlâ'nın Adıyaman coğrafyasında doğmasını buyurduğu insanlarız. Yaşadığımız topraklar rızkımızı kazanmak açısından münbit değildi. Bu vesileyle İstanbul'a önceleri gurbetçi olarak daha sonra tamamıyla göç ettik. Türkiye'nin her tarafından İstanbul'a olan bu göç öncelikle geçim kaynağı kıt olan şehirlerde ve köylerde başladı. Bizler de Adıyaman'ın farklı köy ve ilçelerinden İstanbul'a gelen İnsanlar olarak memleketimize ve insanımıza olan özlem ve sevdamızı hep içimizde hissettik. Bu hissi yaşayan insanlar, farklı mecralarda yaptığı faaliyetler ile birbirinden habersiz Adıyaman'a ve hemşerilerine faydalı olmaya çalışıyordu.

Adıyamanlılar vakfını kurmadan önce İstanbul'da okuyan bir avuç öğrenciye kendi çabamızla burs vermeye çalışıyorduk. Öğrenci ve esnaf arkadaşların talebi ile bir piknik organize edildi. Bu piknik Memleket sevdalısı insanların buluşma noktası oldu. Bu bir avuç memleket sevdalısı güzel insan daha sonra kıt imkânlar ile ulvi bir gaye için bir araya gelmeye devam etti.

Adıyamanlılar Vakfı1996 yılında 12 güzel insan tarafından kuruldu. İlk önce Fatih Aksaray'da bir apartman dairesinde hizmet vermeye başladık. İlk icraatımız İstanbul'a okumaya gelmiş Üniversite öğrencilerimize burs vermek oldu. Daha sonra Adıyamanlılar Dergisini çıkarmaya başladık ve bu iki hizmetimize 21 yıldır devam ediyoruz. Adıyamanlılar Piknikte buluşuyor sloganı ile binlerce herşehrimizi bir araya getirmeye başladık.

Daha sonra şuan içinde bulunduğumuz Adıyamanlılar Kültür Merkezinin üzerine yapıldığı arsayı aldık ve vakfımızın merkezi olan Aksaray'daki apartman dairemizin kirasını vermekte zorlandık. Arsamıza yakın olan Bağcılar Mahmutbey'de tekstil atölyesinden bozma bir işyeri katı yine bir hemşehrimiz tarafından düzenlendi ve kirası az olduğundan buraya taşındık. Arsamızın borçlarını ödemesini bitirmeden hayırsever ve yüreği merhamet dolu dostlarımızın teşviki ile Adıyamanlılar Kültür Merkezi binamızın yapımına başladık. Tam tükendik dediğimiz noktada rabbim bir kapı açtı ve hamdolsun, içinde iki taziye salonunu ile düğün salonu ve konferans salonu, toplantı salonlarını barındıran 6 katlı binamızı tamamladık. Şuan vakfımızın Genel Merkezi olarak da faaliyet gösteren bu kültür Merkezi Adıyamanlıların Sevinçte ve tasada bir aya geldikleri bir çekim merkezi olmuştur. Hafta sonları günlük bu binaya giriş-çıkış yapan ortalama insan sayısı 4.000'i aşmıştır.

Adıyamanlılar Vakfı Güneydoğunun bir zamanlar büyük zorluklar yaşamış, şimdilerde imkân sahibi olmuş yüce ve yürekli insanlarından oluşmaktadır. Dün onların elinden birileri tutmuştu, bugün onlar birçok mazlumun elinden tutuyor. Yapılan hizmetler de Rabbimizin bize verdiği irade, vicdan, merhamet, insanlık ve memleket sevdası ile aşkının emaresidir. Özetle Adıyamanlılar vakfı Adıyaman'ın ta kendisidir.

BAŞKANLIĞA GELDİĞİNİZDE VAKIF NE DURUMDAYDI SİZ NELER YAPTINIZ

Benden önce, kurucu üyelerimiz arasından iki arkadaşımız başkanlık yaptı. Vakfımızın bugünlere gelmesinde tüm hemşerilerimiz gibi onların da ciddi emekleri oldu. Tabi bir hizmet yarışı olarak gördüğümüz bu makama geldiğimiz de işimiz daha da zordu. Çünkü bizden önceki arkadaşlar hizmet çıtasını yükseltmişlerdi.

Burs verdiğimiz öğrenci sayısını hamdolsun iki katına çıkardık. Bu yıl Adıyaman Şubemizin Adıyaman Üniversitesinde okuyan öğrencilere burs katkısını dâhil edersek 1200 kişiye burs vermeyi hedefliyoruz. Daha sonra Vakfımızın binasının yan tarafında bulunan 1,5 dönümlük arsayı Adıyamanlı insanlarımızın katkıları ile satın almayı rabbim bize nasip etti. Hamdolsun borçlarımızı bitirdik.

Kurumsallaşmaya önem verdik. Çünkü vakfımızın yaptığı hizmetler ile geldiği nokta ve kendisine biçtiği amaç, hedef ve misyon gönüllü insanların zamanlarından fedakârlık yaparak yürütecekleri kapasiteyi aşmış durumdaydı. Sosyal yardımlaşmaya önem verdik. Adıyaman'ımıza gönderdiğimiz yardımların ötesinde Suriyeli kardeşlerimize de yardım elimizi uzattık. Son olarak Halep'e 21 yardım tırı göndererek birçok ulusal yardım STK'sının imrendiği bir hizmet gerçekleştirdik. Öğrenci faaliyetlerimizde daha kültür ve eğitim odaklı olmaya özen gösterdik.

ÜLKE İÇERİSİNDE DE BU TÜR YARDIMLARINIZ OLUYOR MU?

Ramazan ayında özellikle İstanbul'da yaşayan hemşerilerimizden nerede bir fakir varsa önceden tespit ediyoruz. Kendilerine kumanya şeklinde yardımlarda bulunuyoruz. Ayrıca İstanbul'da kendi imkânları ile kiraladıkları evlerde kalan öğrencilerimize de gıda yardımı yapıyoruz. Adıyaman'ımıza her yıl gıda, elbise, ayakkabı ve eğim araç gereçleri içeren yardımlar gönderiyoruz.

VAKIF OLARAK HEDEFLERİNİZ NELERDİR? BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

En büyük hedefimiz Kültür Merkezin yanında bulunan arsayı değerlendirerek, insanlarımızın hizmetine sunmaktır. Bu arsamız için kapalı otopark, kurban kesim yeri, daimi Adıyaman Pazarı ve en az 200 kişilik bir öğrenci yurdu içeren bir proje düşünüyoruz. Adıyamanlı dostlarımızın desteği ile Rabbim bu hizmeti inşallah bizlere nasip eder.

Vakfımızı kültürel etkinlikler ile donatmaya azami gayret edeceğiz. Bir ulusal STK gibi çalışan vakfımız, Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Belediyesinin bir kurs merkezidir. Hemşerilerimize vereceğiz eğitim, sertifikalı kurs ve seminerler ile bu mekânı şereflendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca öğrencilerimize yönelik birliktelik, kaynaşma ve kültür odaklı daha çok faaliyetler gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz. Dünyanın ve Ülkemizin farklı noktalarında yaşayan Mezunlarımız ile iletişim kanalları kurup bu yönümüzü güçlendirmeye çalışacağız.

İstanbul'daki Adıyamanlıları her platformda temsil etmek ve onların sesi olmak hususunda mekanizmalarımızı daha da güçlendireceğiz. İstanbul'daki Adıyaman STK'larımızın kapasitelerini güçlendirmek ve faaliyetlere teşvik noktasında hedeflerimiz var. Yeni kurduğumuz GENÇ ADIYAMAN PLATFORMUNUN Türkiye'deki Adıyamanlı gençleri kapsayacak şekilde teşkilatlanması ve onların sesi olması bizim önemli bir hedeftir.

Ulusal manada Milli İrade ve Yedi Bölge Yedi Renk gibi platformlarda Güney Doğu Anadolu bölgesini ve Adıyaman'ımızı temsil ediyoruz. Ulusal ölçekte adından söz ettiren ve yaptığı faaliyetler ile bu anlamda hemşehri STK'ları arasında örnek olarak gösterilen Vakfımız Ulusal arenada şehrimizi ve bölgemizi daha güçlü temsil etmek için yeni çalışmalarda yer alacaktır.

BU SENE BURS VERECEĞİNİZ BİN 200 ADIYAMANLI ÖĞRENCİ OLACAK. TABİ BU KÜÇÜK BİR RAKAM DEĞİLDİR. BUGÜN YAŞADIĞIMIZ BİR FETÖ GERÇEĞİ VARDIR. BU GENÇ KİTLEYE BURS VERMEKLE BİR STK OLARAK CİDDİ BİR KATKIDA BULUNARAK GÜZEL BİR SORUMLULUK ÖRNEĞİ GÖSTERİYORSUNUZ. BUNUN YANINDA BU ZİHİNSEL BULANIKLIĞI, TOPLUMU VE BU KİTLEYİ İYİ YÖNETMEK ANLAMINDA ÜLKEYE VE İNSANLIĞA İYİ  ÖRNEK OLMA VE ERDEMLİ BİRER İNSAN OLMA AÇISINDAN EĞİTİM FAALİYETLERİ KAPSAMINDA  HEM BRANŞ OLARAK HEM DE MESLEKİ OLARAK NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?

Öğrencilerimize burs vermemizin amacı; maddi bir katkı sunmanın ötesinde bursu bir araç olarak görüp onları bir araya getirmek, birliktelik ve sinerji oluşturmak, insanların kaybolduğu bu şehirde kültürümüzü ve güzelliğimizi yaşatacak ortamlar sağlamak, hayata hazırlanırken ahlaki ve kariyer açısından onlara rehberlik edebilecek hemşehrilerimizle buluşturmak yani özgüvenlerini arttırmaktır.

Bu kapsamda ayda bir defa yaptığımız genel öğrenci programlarıyla, kültürel mana yetkin olan hemşehrilerimizle öğrencilerimizi buluşturuyoruz. Bu programlarımız öğrenciler açısından bir panayır havasında geçmektedir. Öğrencilerimiz ayda bir defa birbirlerini görme fırsatı yakalayıp, ikram ettiğimiz Adıyaman çiğköftesi veya kahvaltısı eşliğinde konferansa iştirak ediyor ve öğrencilik hayatlarında yaşadıkları sorunlarına bizlere iletiyorlar.

Ayrıca vakfımızın mensup ve mezunlarının her birisine 8 öğrenciye hamilik yapma görevi vererek başlattığımız BİZ BİR AİLEYİZ projemiz var. Bu projede hami ismini verdiğimiz hemşerimiz sorumlu olduğu öğrenciler ile bir araya gelerek etkinlik yapıyor ve yıl boyunca onların tüm sorunlarını çözme ve rehberlik etmekten sorumlu oluyor. Bu projemizden verim almaya başladık.

Mesleki grup çalışması adını verdiğimiz projemiz olgunlaşma evresindedir. Bu projemizde öğrencileri okudukları bölüme göre gruplandırdık. Her grubun ilgili olduğu mesleki sahada başarılı olmuş samimi bir hemşehrilerimiz öğrencilerimiz ile bir araya gelmekte ve kariyer hedeflerini oluşturup buna göre ilerlemeleri sağlamak açısından onlara mesleki rehberlik yapmakta ve ilgili alandaki uzmanlar ile buluşturmaktadır.

Ayrıca öğrencilerimizi İstanbul'un Kültürel ortamından faydalanmaya teşvik ediyor ve yurtdışı eğitim ile dil imkânlarını değerlendirmelerini önemsiyor ve yardımcı oluyoruz. Öğrencilerimizin fikirleştirdiği sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmelerine ve mesleki yarışmalara katılmalarına sponsor oluyoruz.

Kız öğrencilerimize yönelik açtığımız öğrenci evlerimizde, kendilerini evlerinde hissedebilecekleri imkânlar sunmaya çalışıyoruz. Erkek öğrencilerimizin kendi imkânları ile açtıkları öğrenci evlerine eşya ve gıda yardımları yapıyor ve öğrenci evleri buluşmaları düzenliyoruz.

ADIYAMANLILAR VAKFI'NI 1996 YILINDA KURAN EKİP BUGÜN ARTIK BELLİ BİR YAŞA GELMİŞTİR. BU EKİBİN KENDİ TECRÜBELERİNİ AKTARACAĞI VE ARKASINDA GELEN BİR NESLİN OLMASI GEREKİYOR. BİN 200 KİŞİYE BURS VERİYORSUNUZ BUNLARA ARASINDA SAĞLAM BİR EKİBİN ÇIKMASI LAZIM GERİ DÖNÜŞLERİ OLUYOR MU? SİZDEN SONRA GELECEK KUŞAK İÇİN BİR ÇALIŞMANIZ YA DA BİR PLANINIZ VAR MI?

Öğrencilerimize vakıf insanı olmayı aşılamaya çalışıyoruz. Bizden burs almış bir öğrencimiz mezun olduktan sonra aile, akraba veya çevresinden en az bir öğrencinin okumasına katkı sağlamışsa bu konudaki amacımızı gerçekleştirmişiz demektir.

Binlerce öğrenciye burs vermiş bir vakıfız. Ama mezunlarımızın vakfımıza geri dönüşü bazı sebeplerden dolayı istediğimiz seviyede değildir. Bu tüm STK'ların ortak bir sorunudur. Öğrencilerimizin çoğunluğu İstanbul dışından gelmektedir ve mezun olduktan sonra İstanbul'da kalan öğrenci sayısı azdır.

Ayrıca bu hususta bizler de özeleştiri yapıyoruz. Bu yılın başında bir günlük Eğitim çalıştayı düzenledik. Vakıf Yönetimi olarak mezunlarımızın ve öğrencilerimizin temsilcilerini dinledik. Çıkan sonuçlara göre faaliyetlerimizi planladık.

Önemli hedeflerimizden birisi ADIYAMAN BÜROKRATLAR PLATFORMU'nu kurmaktır. Bu platform ile hem mezunlarımızı ve hem de bürokrat hemşehrilerimizi bir çatı altında toplamayı hedefliyoruz. Mezunlarımızdan veya genç mensuplarımızdan vakıf çalışmalarına gönül verebilecek arkadaşları komisyonlarımıza alarak vakfımıza dâhil ediyoruz. Yönetim kurulu üyelerimizin büyük çoğunluğunu gençlerden oluşturarak bizden bu görevi devralacak kuşağı yetiştirmeye çalışıyoruz.

ÖĞRENCİLERİN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALMALARI HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ? VAKIF BÜNYESİNDE ÇALIŞAN BİR ÖĞRENCİ VEYA ESNAF NELER YAPABİLİR?

Öğrenci faaliyetlerimizin büyük bir kısmını yine öğrencilerimiz gerçekleştirmektedir. Burs mülakatlarından başlayarak yıl boyunca yaptığımız tüm etkinliklerde öğrencilerimizin sorumluluk alarak katılım sağlamaları bizler için önemlidir. Bu faaliyetlerde öğrenci ile bir bağ kurma şansımız oluyor ve öğrenci ne kadar sorumluluk alırsa vakfı o derece sahipleniyor.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI GENELLİKLE KURUCU VE MENSUPLARININ GÖNÜLLÜ DESTEKLERİYLE AYAKTA DURUR. GÖNÜLLÜLER SİZE NASIL ULAŞIYOR, BU NOKTADA VAKFIN KAPILARI KİMLERE AÇIK?

Adıyamanlılar vakfı, Adıyamanlıların İstanbul'daki kapısıdır ve bu kapı her zaman herkese açıktır. Bizler bugüne Adıyaman'ın güzel yürekli insanlarına güvendik ve yanılmadık. Tüm hizmetlerimizi onların sayesinde gerçekleştirdik. Bu nedenle ekonomik krizlerde bile hizmetlerimiz aksamadı. Güçlü ulusal STK'ların bile ekonomik gideri olan faaliyetlerini askıya aldığı dönemlerde bile bizler yolumuza devam ettik, faaliyetlerimizi sürdürdük, burs verdik ve sosyal yardım sağladık insanlarımıza.

Finans kaynağımız Adıyaman'ın fedakâr insanların bize emanet ettiği maddi damlaların birikiminden oluşmaktadır. Faaliyetlerimizi sürdürürken bunun şuurunda olarak hareket ediyoruz ve insanlarımız da bize güven duymaya devam ediyor.

SON OLARAK BİR CÜMLE İLE ÖZETLEMEK GEREKİRSE ADIYAMANLILAR VAKFINI NASIL TANIMLARSINIZ.

Adıyamanlılar Vakfı; Samimiyet, Güven, Fedakârlık, Sebat ve Rabbin rızasını kazanma çabasının bir ürünüdür.

Röportaj: Mustafa İŞERİ / KAHTA BEYAN / İSTANBUL

adiyamanlilar-vakfi-baskani-ramazan-aksoy-(4).jpg

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr