• BIST 95.002
 • Altın 254,455
 • Dolar 5,7304
 • Euro 6,4702
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Ankara 22 °C

Adıyamanlılar Vakfı'ndan 'Kutlu Doğum' Konferansı

Adıyamanlılar Vakfı'ndan 'Kutlu Doğum' Konferansı
Gazeteci-Yazar Yıldız Ramazanoğlu, konferans verdi
Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Hanımlar Komisyonu tarafından tertiplenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Gazeteci-Yazar Yıldız Ramazanoğlu, konferans verdi.
Halk Eğitim salonunda gerçekleştirilen konferansa Hanımlar Komisyonu Başkanı Hatice Dağdeviren, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Murat Demirkol, eğitim sendikleri üyeleri, hanımlar komisyonu yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda bayan katıldı. Konferans öncesi Adıyamanlı Hüseyin Türkkan Kur'an-ı Kerim tilaveti verdi.
Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Hanımlar Komisyonu Başkanı Hatice Dağdeviren yaptığı açılış konuşmasında, "İslam medeniyeti Kur'an ve Hz. Peygamberlerin sünnetinden kaynaklananevrensel ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi onayı üzerine bina edilmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı örnek insan Hz. Muhammed'in evrensel prensiplerini ve insanlığa getirdiği yüce değerleri çağımızdaki insanlara taşımak için kutlu doğum haftasını ihdas etmiştir. Biz de bu geleneği sürdürmek için Adıyamanlılar vakfı olarak küçük bir tebessüm olmasını istedik" dedi.
Gazeteci-Yazar Yıldız Ramazanoğlu davetlilere hitaben verdiği konferansta "Kur'an da Peygamberimize hitab edilen ayetlerin birçoğunda bu dünyadaki hallerimizi ilişkilerimizi, toplumsal temaslarda esas alınması gereken ilkeleri açıklanıyor. Aslında yapılmak istenen dünyevi kazanımlara dayalı olarak açıklaman ve ilan edilen üstünlük iddialarına dair bütün bildiklerimiz üzerine yeniden düşünmemizi sağlamak, heva ve hevesle oluşmuş zalimane değer yargılarını mahkum etmek ve gerçek yiğitliğin ve üstünlüğün nerede aranması gerektiğini bildirmekti.
Peygamberimize biçilen rol de yiğit bir kul ve elçi olarak ayetlerde bildirilen, yanar döner olmayan, her zamanda ve mekanda geçerli olan sarsılmaz adalet anlayışını hayata geçirmesi, bunun mücadelesini vermesi idi. Kur'an bize kim olduğumuzu, hangi eksiklerle ve zaaflarla malül olduğumuzu öğretiyor. Asıl itibarı olanın kim olduğuna, şerefli bir hayatın nasıl yaşanabileceğine dair esaslı bir öğreti.
Bu hayat tarzı takva olarak tanımlanmış. Takva baştan sona merkezden muhite, bireyin öz benliğinden dünyadaki bütün ilişkilere kadar yayılan bir hakkı ve adaleti teslim etme, ayakta tutma mücadelesi. Bu aynı zamanda inanmayanları da içine alan hiç kimseyi dışarıda bırakmayan bir adaletin mümkün olduğunu gösterir ki bu imkan dağ taş hayvan ve bitki dahil herkese sunulur. Emek isteyen ve yiğitçe sürdürülen bir hayattır önerilen. İnce ve zahmetli, bedel ödemeyi gerektiren bir çizgidir takip edilmesi izi sürülmesi gereken ama insanı mutmain edecek başka bir yol da yoktur, yaşayanların bildiği, yaşamayanların içlerinde bir sızı olarak hissettikleri gibi.
Ziyaret beldesinde onun için Selçukluların yaptığı türbe; mimarisi, rengi ve hüznüyle bu kırılgan hikayeye yakışmış doğru. Avluda dolaşırken elinde hurma dalından esasıyla bağrı Allah aşkıyla, ulvi hislerle, sırlarla, hazinelerle dolu olarak develeri güttüğünü, ağır ağır yürüyüşünü, titreyişini, develerin asıl da onu üzmemeye gayret ederek bir nizam içinde rızklarını aradıklarını hayal edebiliyor insan.
Çobanlık aslında temiz kalmanın kalbi duru tutmanın, teslimiyetin mesleği. Uzlette dağ başlarında gezerken, kaya kovuklarında Allah'a yakarırken ibn Tufeyl'in Hayy Bin Yakzan'ı gibi bir başına yaratıcısının izini bulmuş. Tek tanrıya ibadet edip yüreğine su serpecek bir haber beklemektedir. Peygamberimizin İslam'a dair mesajı yöresine ulaştığında hiç tereddütsüz kendiliğinden annesiyle birlikte Müslüman olur ve gönlü yanmaya başlar hasretle. Dala çocuk yaştadır ama yola çıkı.
Medine'ye varmayı kafasınakoyar. Onun bakımına muhtaç olan annesi yıllar sonra izin verir yakarışlarına dayanamayıp, ama bulamazsa onu, duraklamadan yola revan olup geri dönmesi kaydıyla. Bundan güzel yola çıkmak görülmemiştir. Issız vadileri, kızgın çölleri nice tehlikeleri aşar. Hatta haramilerle bile karşılaşır" şeklinde konuştu.
Konferans sonunda katkılarından dolayı Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Murat Demirkol tarafından katılımcılara teşekkür plaketi verildi.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr