• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 23 °C

Aile Eğitimine Yoğun İlgi

Aile Eğitimine Yoğun İlgi
Aile eğitimini ilçemizde sistemli hale getirmeye ç
Aile Dernekleri Federasyonu ve Çağdaş Aile Derneği işbirliği ile düzenlenen aile mektebi ilçemizde gün geçtikçe daha çok takip edilmeye başlandı. Sekiz ay sürecek eğitimler her ay bir seminer olacak şekilde sürdürülecek. Geçen ay Aile Eğitimi Uzmanı Halil Atalay aile eğitiminin önemi ile ilgili sunumu yaptı.
Aile mektebinin ikinci dersi aile eğitim uzmanı Kadir Kesicinin sunumu ile 2 Kasım Cuma saat 19.30’da derneğin konferans salonunda yapıldı. Derse eşleri ve çocuklarıyla gelen katılımcılar ders sonuna kadar ilgiyle dersi dinlediler. Program Hafız Tahir Hocanın Kur’an-ı Kerim’i okumasıyla başladı. Okunan Kura’n-ı Kerim’in ardından Kadir Kesici’nin özgeçmişi okundu. Daha sonra Kesici, “Nişan, Nikâh, Düğün ve Ailede Sorumluluklar” konulu sunumlarını yaptı.
Sunumunda nişanın evlilikte önemli olduğunun altını çizen Kesici, nişan tarafların birbirlerini tanımaları için önemli olduğunu belirtti. Kesici sunumunda şu noktalara temas etti: “Ancak nişanın uzatılmadan nikâh ile sonlandırılması gerekir. Nişan sürecinde taraflar arasında nikâh olmadığı sürece birbirlerine haramdır, bu noktada annelere büyük sorumluluk düşmektedir. Peygamber efendimiz; “Nikâhı açık, dünürlüğü gizli yapınız” buyurur. Özellikle kız tarafının olumsuz etkilenmemesi için dünürlüğün gizli yapılması gerekir. Ayrıca inancı ve ahlakına güvenilen bir dünürlükte kızın verilmemesi fesada sebep olur. Nikâhta iki önemli nokta vardır: İcap ve mehir. Tarafların evliliği kabul ettiklerini belirtmesi gerekir ve mehrin mutlaka tespit edilmesi lazımdır. Üç çeşit mehir vardır: Mehri Muaccel, Mehri Müsemma, Mehri Misil. Mehir evlenecek kızın hakkıdır ve istediği gibi tasarruf hakkına sahiptir. Nikâh sonrası eşlerin birbirlerini sevmeleri Allah’ın varlığının delillerindendir (Rum 31). ”
Daha sonra ailede sorumluluklar adlı sunumunu yapan Kesici, ayetler ve hadisler ışığında hiçbir insanın başıboş yaratılmadığını belirterek şu konular üzerinde durdu: “Allah hiçbir insanı sorumsuz ve başıboş yaratmamıştır. İnsana irade ve seçme hakkı verildiği gibi sorumluluk yani hesap verme sınırı da koymuştur.
Evlilikle beraber eşler Allah’ın birbirlerine emaneti konumuna gelirler. Düşünün ki bir insan bile size bir emanet teslim ederse o emanetin üstüne titrersiniz. Nasıl oluyor da Allah’ın bize teslim ettiği emaneti önemsemeyiz. Evlilik için dört temel unsur vardır: Sevgi, Saygı, Güven ve Sadakat. Bu etkenler olmadığı zaman evlilikte aksamalar meydana gelir. Bunlar bir masanın dört ayağı gibidir. Birisinin olmaması durumunda işler rayından çıkar.”
Sunumunu çeşitli ayet ve hadislerle yapan Kesici, katılımcılara da çeşitli sorular sorarak dersini interaktif bir şekilde işledi.
Aile mektebinin üçüncü dersi 7 Aralık 2012 Cuma saat 18.30’da yapılacak.
Kadir Kesici Kimdir?
Konya ili, Akşehir ilçesi, Engili Beldesinde 1952 doğdu. İlkokulu beldesinde, İmam Hatip Lisesini Konya’da bitirdi. Konya Ilgın İlçesi, Gökçeyurt Beldesinde İmam Hatiplik yaparken, Erzurum AÜ. İslâmî İlimler Fakültesini kazandı. 1982’de Mezun oldu. 30 Haziran 2008’de Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görevine başladı. 5 Ağustos 2010 tarihinde 30 yıl 11 aylık Resmi görevinden Emekliye ayrıldı. Konya Ribat Eğitim Vakfı’nda 1 Ağustos 2010’dan itibaren eğitim öğretim biriminde çalışmaya başladı. Şubat 1976’da evlendi. 10 Çocuğu vefat etti. Yaşayan bir kız çocuğu vardır. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr