• BIST 95.129
 • Altın 254,983
 • Dolar 5,7352
 • Euro 6,4809
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Ankara 22 °C

Aile Hekimliği Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Aile Hekimliği Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Aile Hekimliği 2011 yılı değerlendirme toplantısı,
Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen değerlendirme toplantısına Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, aile hekimleri, aile sağlığında görevli ebe ve hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyenleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, "Adıyaman il genelinde koruyucu hekimliğin öncelik verildiği aile hekimliği uygulamasında sağlık personelimizin vermiş oldukları hizmetleri hep birlikte paylaşacağız.
Sağlık Bakanlığımızın Koruyucu Hekimlik noktasındaki politikalarını, programlarını ildeki izdüşümünü, yıl içerisindeki yapılan faaliyetleri, yeni teşkilat yasasında koruyucu hekimlerin birinci basamak sağlık hizmetlerinin konuşlandığı yeri farklı oturumlarda paylaşacağız.
Paylaşılacak bilgi ve tecrübe aktarımları ilimizin 2012 yılı içerisinde birinci basamak sağlık hizmetleri noktasında daha iyiyi yakalama noktasında bize daha iyi fırsat sağlayacak. Ben büyük bir özveriyle gerek il merkezinde, ilçelerde ve kırsalda koruyucu hekimlik noktasında vermiş olduğunuz hizmetlerden ötürü kurumumuz adına hepinize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten koruyu hekimlik göz ardı edilemeyecek ikinci plana atılamayacak oldukça önemli sağlık hizmet sunum şekillerinden biridir.
Her yıl olduğu gibi bu yılda sizlerin sahada yapmış olduğunuz, icra etmiş olduğunuz çalışmaların bir değerlendirmesini yapıyoruz. Sağlık insan gücümüz 2002 yılından bu yana gerçekten oldukça artış gösterdi her parametrede gerek uzman hekim, gerek pratisyen hekim, hemşire, ebe ve sağlık çalışanları noktasında da ciddi kazanımlarımız oldu. Yataklı tedavi kurumları noktasında da sağlıkta dönüşüm programının yansımaları gerek vatandaş nezdinde gerekse de sağlık çalışanları nezdinde oldukça olumlu bir şekilde bütün yataklı tedavi kurumlarımızın fiziki ve tıbbi donanımlarına kadar çağın gereklerine uygun bir şekle getirildi.
Hastanelerimiz oldukça iyi bir performans sergileyip yüzde 87'lik doluluk oranıyla oldukça kayda değer bir hizmet icra ettiler. Yine çok önemli bir hizmet parametremiz olan acil sağlık hizmetleri kapsamında da 2002'ye oranla kıyaslanamayacak ölçüde artış ve hizmet kalitesi ilimize kazandırıldı. Gerek merkezde gerekse de kırsalda vakaya ulaşma noktasında bakanlığımızın öngördüğü süreler yakalandı.
Sınıflandırma noktasında bir çalışmamız var burada da gördüğümüz kadarıyla daha çok aktivite göstermemiz lazım. Bu yıl içerisinde artık hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmamış hiçbir aile sağlığı merkezi ve birimimiz kalmasın istiyoruz" şeklinde konuştu. Evde sağlık hizmetleri ve mobil eczanelerin uygulamaya konulduğunu söyleyen Taş, " Evde sağlık hizmetleri ilimizde doğdu, ülkenin geneline yayıldı. Mobil eczane yine ilimizde hayata geçti, ülke geneline yayıldı. Sağlıkta ulaşılabilirlik noktasında artış yaşandı.
Vatandaşlarımız artık sağlık kuruluşlarına dünya standartlarına uygun bir şekilde müracaat edebiliyor ve sağlık hizmetini talep edebiliyor. Aile hekimlerimizden en büyük beklentimiz birinci basamak müracaat sayılırımızın en az ikinci ve üçüncü basamak sağlık birimlerine yapılan müracaatlar kadar eşdeğer hale gelmesi noktasında performans göstermemiz gerekiyor. Bu konuda da yine kırsalda çalışan aile hekimlerimizin hassasiyetlerinin de devamını istiyoruz. Tabi bu açıklamalardan sonra aile hekimlerinden beklentilerimiz var. Bir defa bu hizmetlerin olabilmesi için mesainin tam rivayetsi gerekir. Bu konuda toleransımız yok. Çok zorunlu bir gerekçe olmadıkça görev mahallinde ikameti şart koşuyoruz" ifadelerini kullandı.
Toplantıda, Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Bülent Hazar 'Tüberküloz Kontrol Programı ve Doğrudan Gözetimli Tedavi', AÇSAP Şube Müdürü Dr. Esma Kılınç 'Misafir Anne Uygulaması ve AÇSAP Verilerinin Değerlendirilmesi', Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Biriminden Perihan Gedik 'Kronik Hastalıklar Birim Faaliyetleri, Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Şükran Abeş 'Kadına Yönelik Aile İçi
Şiddet Ve İntihar Girişimlerinin Önlenmesinde 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinin Rolü, Adıyaman Devlet Hastanesi KETEM Biriminden Dr. Nuray Aksoy 'KETEM Çalışmaları', Adıyaman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Doktoru Dt. Özlem Çelik 'Okul Ağız Diş Sağlığı Çalışmaları', Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Mustafa Dost,
'Bulaşıcı Hastalıklar 2011 Değerlendirmesi', İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu 'Aile Hekimliğinde Denetim Çalışmaları', Aile Hekimi Besni 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Dr. Melikşah Yılmaz 'Aile Sağlığı Çalışmalarından Bir Örnek' konularında bilgiler verdi. Program sonunda bazı sağlık görevlilerine başarı
plaketi verildi.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr