• BIST 86.796
 • Altın 248,765
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • İstanbul 20 °C
 • Adıyaman 18 °C
 • Ankara 12 °C

Ak Parti Aday Adayı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı İle Söyleşi

Ak Parti Aday Adayı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı İle Söyleşi
Ak Parti Aday Adayı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı ile neden aday olduğunu ve aday adaylık süreceni konuştuk.

F. Rüştü Zorlu Turanlı,  Adıyaman ve Kahta'nın geleceği içi yeni bir adım attığını belirterek, 2008 yılından beri üyesi olduğu Ak Parti'den, 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde milletvekilliğine talip olduğunu söyledi.

Yaptığımız röportajda, adaylığı konusunda ki takdirin genel merkezin olduğunu vurgulayan Turanlı, süreç nasıl son bulursa bulsun, bu yolda yürümekten asla imtina etmeyecek ve geçmişten gelen sorumluluğu taşımayı ve yaşatmayı onursal bir vazife olarak gördüğünü kaydetti.

İşte o röportajın ayrıntıları...

GENÇLİK YILLARINIZDAN  BU YANA SİYASİ KİMLİĞİNİZ NASIL ŞEKİLLENDİ? SİYASETE OLAN İLGİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Aslında siyasete ilgim gençlik yıllarımdan değil de, çocukluğumdan beri dersek daha doğru olur. Çünkü doğduğumdan beri siyasetin içindeyim diyebilirim. Daha iki yaşındayken babam Abdullah Turanlı Kahta Belediye Başkanıydı, bunun ötesinde ailemin hemen hemen tüm üyeleri Atatürk’ün kurduğu ilk meclisten beri siyasetin içindeydiler. Bu nedenle ister istemez tüm gençlik yıllarım siyasetle yoğrulmuştur. Aktif siyasi hayatım Adalet Partisi ile başladı diyebilirim. Tabi daha sonraki süreçlerde Doğru Yol Partisi’nde çalışmalarım olduktan sonra, 1998- 2001 Yılları arasında Fazilet Parti’sinin Kahta ilçe teşkilatının kurucusu ve Kahta İlçe Başkan Yardımcılığında görevler aldım. AK Parti’nin kuruluşuyla birlikte bu partide siyasi çalışmalarıma devam ettim ve 2007 genel seçimlerinde Adıyaman Milletvekili aday adayı oldum. Bu tarihten itibaren de AK Parti’nin üyesiyim.   

BU SEÇİMDE SİZİ AK PARTİ ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞINA YÖNLENDİREN NEDENLER NELERDİR?

Aslına bakarsanız bunun için bir çok neden sayabiliriz. Ülkenin ve bölgenin bulunduğu sorunlar hepimizin malumudur. Bununla birlikte 19 yıldır kurucusu olduğum Ziraat Odası Başkanlığım süresince, bölge halkının ve özellikle çiftçilerimizin temel sorunlarını birebir yaşadım. Diğer sektörlerle uğraşan, gerek Adıyaman gerekse Adıyaman dışında yaşayan hemşerilerimizle, İş adamlarımızla bölgenin ve Türkiye’nin temel sorunları hakkında sürekli alışveriş halindeydik. Bu sorunların çözülmesinde daha aktif görev almak ve sorunları muhataplarına daha kolay ulaştırabilmek için aday adayı olmaya karar verdim.

NEDEN AK PARTİ?

En büyük nedenlerden bir tanesi bu Partinin kuruluşundan beri partinin içindeyim. Bunun yanında adımdan da anlaşılacağı gibi ben muhafazakâr bir ailenin çocuğuyum ve şimdiye kadar da hep bu çizgide siyaset yaptım. AK Parti kuruluşundan bu yana yaptığı yeniliklerle, demokratlaşma çabalarıyla, ekonomik programıyla, çağdaşlaşma çalışmalarıyla ve daha bir çok alandaki ilkleriyle bilinen bir partidir. Bu nedenledir ki tarihteki yerini şimdiden almıştır. Partili olan veya diğer parti mensuplarının bile hayal edemeyecekleri işler yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Yukarıda saydığım nedenler yanında partinin gelecekte de daha iyi işler yapacağına inandığım için tercihimi kendi partimden kullandım.

ADIYAMAN EKONOMİSİ NEDEN İSTENİLEN BAŞARIYI GÖSTEREMİYOR?

Tabi bunun bir çok nedeni var. Ancak en önemli sorunlardan bir tanesi Ulaşımın istenilen seviyelerde olmayışıydı. Sürekli Adıyaman’ın çıkmaz bir sokak olduğu söylenip dururdu. Özellikle Atatürk Barajı’nın inşasıyla birlikte bu sorun kendini tam göstermiştir. Bu sorunun halledilmesi ve Nisibi Köprüsü’nün tamamlanması bizim partimize nasip olmuştur. Fakat köprünün açılmasıyla ulaşım sorununun tamamıyla çözüldüğünü  söyleyemeyiz. Demiryolu eksikliği, Uçak sefer sayısının azlığı gibi sorunlar peyder pey çözülecek sorunlardır. Ekonominin diğer bir ayağı da sanayileşmedir. Organize sanayi bölgelerinin geç açılması, teşviklerdeki sorunlar gibi nedenler yatırımcılarımızın başka illere kaymasına neden olmuştur. Bununla birlikte tarıma dayalı sanayiye çok önem verilmemesi, üretilen tarımsal ürünlerin başka şehirlerde işlenmesine neden olmuştur. Ama gördüğüm kadarıyla son yıllarda gerek sanayi gerekse turizm gibi sektörlerdeki kıpırdanmalarla birlikte ekonominin daha iyiye gittiğini söyleyebiliriz. Ancak bu iyileşmenin yeterli olmadığı kanısındayım. Bu nedenlerle Tarım, Turizm, Üniversite, Sanayi işbirliğinin daha da işlev hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ADIYAMAN VE ÖZELDE DE KAHTA'YA İLİŞKİN TAHLİLLERİNİZİ VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorunlar, hepimizin sorunlarıdır. Bu sorunları birebir yaşayan vatandaşlar olarak, çözümünde kendi içimizden çıkması gerektiğini düşünüyorum. Burada sivil toplum kuruluşları, siyasiler, kamu çalışanlarının üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmesi gerekmektedir. İç çekişmelerle, kısır döngülerle, hasetlerle bu sorunların çözülmesi mümkün görülmemektedir. Bu nedenle kurum ve kuruluşlar arasında bir koordinasyon sağlanmalı, parti veya şahıs gözetmeksizin herkesin el ele vererek ortak akılla projeler üretmesi ve yapıcı eleştiriler yapması gerekmektedir.   

KAHTALI ÇİFTÇİLERİMİZİN HALİ NE OLACAK?

Kahtalı çiftçilerimizin sorunları aşağı yukarı tüm çiftçilerimizin sorunlarıdır. Girdilerdeki yüksek maliyet en çok şikayet konusu olsa da, özelde en büyük sıkıntımız sulama olarak göze çarpmaktadır. Çünkü cazibe (enerjisiz sulama) sulamayla birlikte, ürün desenimiz artacak, meyve ve sebzecilik ön plana çıkacak, ürün çeşitliliğimiz artacaktır. Bununla birlikte üretilen ürünlerin pazara “değerinde “ sunulması ile ilgili bazı sıkıntılar mevcuttur.  Kooperatifleşme veya birliklerin kurulması ve bu kurumların aktif işlemesi gerekmektedir. Böylece çiftçimiz hem bu kurumlardan destek alabilecek hem de ürünlerini değerinde, aracı olmadan pazarlayabilecektir. Ülkemizde Fiskobirlik, Gülbirlik, Çukobirlik, Marmarabirlik gibi çok iyi örnekler bulunmaktadır. Bu birlikler bir yandan çiftçiye destek çıkmakta diğer yandan üretilen ürünleri tek bir fiyattan değerinde almaktadır. Adıyaman’da da tut, üzüm, nar, badem, nohut, mercimek gibi önemli ürünler için  böyle birliklerin kurulması gerekmektedir. Ama son yıllarda bahçe bitkilerine eğilimin olduğunu görüyorum. Bu nedenle aday adaylığımın sonucu ne olursa olsun, bahçe tesisi kuran veya kuracak olan çiftçilerimize 5 yıllık bir desteklemenin yapılabilmesi için bakanlığımıza teklifte bulunacağımı belirtmek istiyorum. Çünkü bildiğiniz gibi meyve bahçelerinden ekonomik anlamda getiri olabilmesi için en az 4- 5 yıl gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süreçte çiftçilerimizin mağduriyetini gidermek adına böyle bir destek sağlanması gerektiğini düşünüyorum. İlerleyen günlerde de çiftçilerimizin enerjisiz sulama yapabilmesi adına Koçali ve Büyükçay barajlarının en kısa sürede tamamlanması için elimden geleni yapacağımı müjdelemek isterim. Bu nedenlerle sadece Kahta değil ilimiz tüm çiftçilerini daha iyi günlerin beklediğini görüyorum. 

SEÇİLMENİZ HALİNDE ADIYAMAN'A NE TÜR HİZMETLER SUNACAKSINIZ?

Tarım sektörüyle uğraşan biri olarak, öncelikle tarım ve tarım sanayine ilişkin sorunlara el atmam gerektiğini biliyorum. Çünkü diğer tüm sektörler doğrudan veya dolaylı olarak tarıma entegre olmuş durumdadır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda en büyük sektörün tarım olduğunu ve tarımla birlikte diğer sektörlerin hızlı bir aşama kaydettiğini görüyoruz. Yaptığım yurt dışı gezilerinde diğer sektörlerin direk olarak tarımla ilişkilendirildiğini gözlemledim. Bu nedenle tarımla ilgili desteklerin arttırılması, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi  ve bunların etkin kullanılması ile ilgili  projelerimiz olacaktır. Bununla birlikte Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Turizm sektörlerindeki  sorunların çözümünde ön ayak olacağım. Üniversitemizin daha hızlı gelişmesi ve tanıtımı için gerekli özeni gösterip, üniversite, sanayi, tarım, işbirliğini geliştirip, bilim insanlarımızdan azami ölçüde faydalanılması için çalışmalar yapacağım. Ben bu toprakların çocuğuyum, beni yakından tanıyanlar bilir. Irk, din, cinsiyet vb. şeylerin ayrımını yapmaksızın, insanları insan olduğu için seven bir yapıya sahibim ve bu nedenle her kesin uzattığı elini tutan birisiyim. Bu nedenle öncelikli olarak insan odaklı projelerde beni göreceksiniz. İlerleyen günlerde bu projelerimi Adıyaman halkıyla, siz değerli basın mensupları aracığıyla paylaşacağım.

SON OLARAK KAHTA HALKINA BİR MESAJINIZ VAR MI? KAHTA’LI SEÇMENLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sadece Kahta’lı değil, başta merkez ilçe olmak üzere, Besni, Gölbaşı, Sincik, Samsat, Gerger ve Tut olmak üzere tüm Adıyaman’ın sadece vekili değil hizmetkarı olacağımı ifade etmek istiyorum.   Çünkü bu topraklardan ekmek yiyip, bu topraklar sayesinde belli bir yerlere geldim.  Halen bu topraklara bir borcumun olduğunu düşünüyorum. Allahın izniyle gönül verdiğim insanlarıma bu borcumu ödemek gayreti içerisindeyim. Bu vesile ile Adıyaman halkından mutlaka sandık başına gitmelerini ve demokratik haklarını en iyi şekilde kullanmalarını ümit ediyorum. Son olarak Adıyaman halkına saygılarımı ve  siz değerli basın mensuplarına bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / KAHTA BEYAN

 

 

ara-3.jpgara-4.jpg

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr