• BIST 84.596
 • Altın 252,505
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • Ankara 13 °C

Akdeniz Üniversitesi'nden Bir İlk Daha

Akdeniz Üniversitesi'nden Bir İlk Daha
Aynı Anda Kalp Ve Böbrek Nakli
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde bir hastaya aynı donörden alınan kalp ve böbrek nakledilirken, böbrek toplar damarından da yeni kalbe yama yapıldı.
Rektörlük Senato Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan AÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Beyazıd, Diyarbakır'dan gelen 25 yaşındaki Ahmet Alp'e 39 yaşındaki bir vericiden alınan kalp ve böbreğin aynı anda takıldığını söyledi. Hastanın ana toplar damarının tıkalı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Beyazıd, böbrek ile gelen damarın bir bölümünün kullanılarak yeni kalbe yama yapıldığını belirtti. 

Türkiye Ve Dünyada Bir Marka 

Akdeniz Üniversitesi(AÜ) rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin yaptığı özel işlerle hem Türkiye'de hem de dünyada bir marka haline geldiğini söyledi. 
Rektör Kurtcephe, " 30 senelik süreçte AÜ edindiği tecrübe ve kurumsal yapısı nitelikli bilim adamı ve nitelikli personelinin artmasıyla ortaya çıkan kurumsal zenginlik bizi başarılı operasyonların sahibi haline getirdi. Bu Türkiye'nin sağlık alanında geldiği ilerlemeyi somut halini gösteriyor.
 Çift kol rahim ve yüz naklinin yanında organ nakli alanında özel bir işi kamuoyu ile paylaşmak için buradayız. Üniversite zengin bir alt yapıya sahiptir. En başarılı grafiğini çizen bir hastane durumuna yükseldi kalp naklinde. Türkiye'de kalp hastalarına yeni bir umut doğdu. Daha önce kalp hastaları verici çıkana kadar ölümle yüz yüze yaşıyorlardı. 
Şimdi o hastalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yeni bir uygulamasıyla yapay kalp cihazı uygulaması ile bir şansa kavuştular. Artık ölümle karşılaşmaktan bu yapay kalp ile nakil şansına beklemeye başladılar" şeklinde konuştu. 

Üç Haftada 8 Hastaya Suni Kalp Cihazı Takıldı 

AÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Beyazıd, iki farklı konuda yaptıkları uygulamadan bahsedeceği aktardı.
AÜ Kalp ve Damar Cerrahisi'nde son 3 hafta içinde 8 hastaya üçüncü kuşak suni kalp cihazı taktıklarının altını çizen Prof. Dr. Beyazıd, " Daha önce 4 hastayla birlikte toplam hasta sayısı 12'ye çıktı. Türkiye'nin farklı illerinden gelen son dönem kalp yetmezliğindeki hastalar yoğun bakımdaki verilen tedavilere rağmen durumlarının düzelmemesi üzerine son teknolojk cihazlardan yerleştirdik.
Kalp nakli ne kadar hastaları hayatta tutmak amacıyla kullanılıyorsa, suni kalpte kalıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Kalbin tepe kısmına yerleştirilen 140 gram ağırlığındaki bu pompalarla dakikada 7 litre kanı vücuda pompalamak mümkün olmaktadır.
Takıldıktan bir yıl sonra hastaların hayatta kalma oranı yüzde 90'nın üzerindedir. Bu hastalar işlem yapılmasaydı büyük kısmı bekleme listelerinde hayatlarını kaybedecekti.
Hastaların hayat kalitesi de yükseldi. Ameliyattan sonra bu hastalar işine gücüne ailesi dönebilmekteler. Aktif ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmekteler. Sadece 2.5 kilogram ağırlığında bir bel çantası taşıyorlar. Ve  vücuttan çıkan kablo sistemi sadece ince bir tel tarzında olduğu için enfeksiyon riski oldukça az bu hastalarda" dedi.  

Türkiye'de 800 Bin Kalp Yetmezliği Hastası Var 

Türkiye'de 800 bin kalp yetmezliği hastası olduğunun altını çizen Prof.Dr. Beyazıd, "Bunlardan 3 bin tanesi son dönem kalp yetmezliğindeler.
Geçen sene Sağlık Bakanlığı'nın Bekleme Listesinde kalp bekleyen hasta sayısı 500'dü. Sadece 96 adet nakil gerçekleştirildi. Bu bekleyen hastalardan yüzde 40'ı bir yıl içinde hayatlarını kaybetti. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Sağlık Bakanlığı ile yaptığı yeni düzenleme  sayesinde bu hastalara suni kalp cihazı takmak mümkün olmaktadır.
 Ve  hastalar normal yaşamlarına dönebilmektedirler" diye konuştu. AÜ olarak geçen seneye kadar 51 tane kalp nakli gerçekleştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Beyazıd, "Hala 48 nakil bekleyen hastamız var. Hastaların bekleme dönemindeki kap bozulmaları ve durumların kötüye gitmesi üzerine suni kalp cihazını uygulamaya devam etmek istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Yeni Kalbe Verici Böbrekten Drene Yolu Yapıldı 

Kalp ve Damar Cerrahisinin Genel Cerrahi ile birlikte yaptığı özel bir  operasyondan bahseden Prof.Dr. Beyazıd, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynı vericiden alınan organlarla aynı seansta bir hastaya kalp ve böbrek transplantasyonu bir arada yaptık.
 Bu hastamızın aynı zamanda kol ve boyundan gelen kalbe giden ana toplardamarı tıkalı olduğu için verici böbrek damarından yaptığımız yeni bir yolla üst kısmın kanını yeni taktığımız kalbe dırene eden bir sistem geliştirdik. Böylelikle bir ameliyatla 3 farklı patalojiyi tedavi etmiş olduk.
 Literatüre baktığımızda bu ameliyatın dünyada ilk kez uygulandığını gördük. 25 yaşındaki hastamız sağlığına kavuştu. Gayet iyi durumda. Toplam ameliyat süresi 7 saati buldu" dedi. Prof.Dr. Beyazıd, "Hastaya nakil 5 gün önce yapıldı.
Organlar Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden geldi. 39 yaşında bir vericiydi. Burada kol ve göğsün üst kısmının ve başın ana toplardamarı yukarıdan tıkalıydı. Böbreğin toplardamarı kullanılarak yeni taktığımız kalbe bir drenaj yolu yapıldı. Böylelikle böbrek damarı kullanarak yeni kalbe yama yapılıp orjinal bir ameliyat gerçekleştirmiş olduk" diye konuştu. 

Aynı Anda Kalp Ve Böbrek Nakli 

AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise, Diyarbakır'dan gelen Ahmet Alp, 25 yaşındaki hastanın hastanelerine  gelerek canlıdan böbrek nakli olmak için başvuru yaptığını hatırlattı.
Alp'in yapılan  tetkiklerinde kalbin yeterince basmadığını tespit ettiklerini kaydeden Doç.Dr. Dinçkan, "Bunun yetersiz diyalize bağlı olabileceğini düşündük. Seri diyalizlere rağmen  hastanın kalbinin pompa gücünde düzelme olmadı.
Hastanın böbrek naklinin yanında kalp nakline de ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Hasta hem kalp ve böbrek bekleme listesine alındı.
Son dönemde kombine nakilde sıkıntı yaşıyoruz. Aynı hastaya iki organı takma şansımız olmuyor. Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde böbreğin kullanılmasına izin verildi. Hem böbrek nakli hem kalp nakli 
oldu. Hastanın kalbin toplardamarından birisi tıkalıydı. Bunu by pass etmek için bir damar gerekiyordu. Bizimde böbrek damarı kadavradan geldiği için oldukça uzundu.
O damar kalpteki sorunun çözülmesi için kullanıldı. 3 tane patoloji aynı anda çözülmüş oldu. Alıcı ve verici genç olduğu için hasta kısa sürede kendini topladı. Kalp nakli başarılı olunca canlıdan yapılmış gibi de böbrek hemen idrar çıkarmaya başladı. Hasta şuan hızla iyileşiyor" ifadesini kullandı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr