• BIST 90.787
 • Altın 255,319
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Ankara 20 °C

Akyad Başkanı Orhan Güzelaydın İle Röportaj

Akyad Başkanı Orhan Güzelaydın İle Röportaj
Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği'nin (AKYAD) yeni Başkanı İş Adamı Orhan Güzelaydın ile AKYAD'ın kültürel yolculuk faaliyetlerinden, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bir röportaj yaptık.

İstanbul 50. Yıl Mahallesin’de 5 yıldır hizmet veren Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği'nin (AKYAD) yaklaşık 10 Bin'e yakın üyesiyle İstanbul’da yaşayan Adıyamanlılara hem sosyal hem de kültürel hizmet veriyor. İstanbul genelinde 1 Milyon 40 Bin civarında Adıyamanlının yaşadığını belirten AKYAD Başkanı Orhan Güzelaydın, ayrım yapmaksızın herkese derneğin kapısının açık olduğunu söyledi.  Tüm Adıyamanlı hemşerilerine hizmet ettiğini kaydeden Başkan Güzelaydın, özellikle metropol şehirde yaşayan Adıyamanlı hemşehrilerinin sürdürdükleri zorlu yaşam mücadelesi içerisinde, ahlaki değerlerinin kaybolmaması, kültürün yozlaşmaması adına sosyal ve kültürel faaliyetler yaparak hem çocukların hem de gençlerin kendi örf ve adetlerine bağlı bir şekilde yetişmelerine katkı sunmaya çalıştıklarının altını çizdi.

AKYAD DERNEĞİ NE ZAMAN VE NEYİ BAZ ALARAK KURULDU?

AKYAD olarak temel hedefimiz, özellikle bu metropol şehirde yaşayan hemşehrilerimizin sürdürdükleri zorlu yaşam mücadelesi içerisinde, ahlaki değerlerimizin kaybolmaması adına kültürümüzün yozlaşmaması adına sosyal ve kültürel faaliyetler yaparak hem çocuklarımızın ve hem de gençlerimizin kendi örf ve adetlerine bağlı bir şekilde yetişmelerine katkı sunmaktır. İnanıyorum ki,  geriye dönüp baktığımızda iyiliğe dair ne varsa kazandıklarımız ve bundan sonra kazanacaklarımızın hepsi bu ülkenin güzel insanlarına kalacak.

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği (AKYAD) bu güne kadar değişik faailetlere imza attı. Değişik alanlarda konferans ve seminerler verildi. Bu seminerler iş adamlarına ve gençlere yönelikti. Bir çok değerli simalar derneğimize getirildi ve halkımıza sunuldu. Bu seminer ve konferanslar toplumun nabzına göre düzenlendi. AKYAD, sosyal yardımlar adı altında hem kendi hemşehrilerine hem de başka insanlara yardımda bulundu ve bundan sonra da daha arttırarak devam edecektir insallah.

AKYAD, her sene geleneksel hale getirmiş olduğu "Adıyamanlı eller ve gönüller buluşuyor" diye senede bir defa gece düzenliyor. Bundan sonrada bu gelenek devam edecektir. Çok değerli başkanım Osman Fırat'ın verdiği haftalık salı sohbetleri proğramımız var. Bu proğram, periyodik olarak Kuran tefsiri dersi verilmektedir. Ulusal anlamda bir dergimiz var. Malumunuz pirin ismi ile çıkmaktadir. Bu dergiyi daha da geliştirip farklı farklı kültürlere yayma amacındayız. Dergimiz bundan sonra bir üst seviye olarak düşünülüp daha ulusal anlamda ses getirmek amacıyla Pirin Dergisi'nin yanında İnisiyatif adı altında farklı bir dergi çıkartıyoruz. Çok yakında bütün ortamlarda okuyucuya sunulacaktır.

DERNEK OLARAK NE GİBİ FAALİYETLERİNİZ VAR?

AKYAD'ın başkanlığını yeni devr aldım. Bir önceki başkanımız değrli İlahiyatçı Hocam Osman Fırat'a sonsuz hürmetlerimi sunuyorum. Dernek için önemli görevler üstlendi. Derneğe büyük katkıları oldu. Ayrıca kedisinden aldığım bilgi ve birikimle bir şeyler yapma gayreti içerisindeyim. Büyük üstadıma sizlerin aracılığınızla tekrardan vermiş olduğu kıymetli katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.  Biz baştan beri, çok güçlü bir yönetim uluşturduk. Çok değerli iş adamlarımızı aramıza katmayı başardık. Bununla birliklete kendimizi hem sosyal hem kültürel anlamda daha güçlü hissediyoruz. Bu gücümüzü projelere dönüştürme amacı içerisindeyiz. Daha önce yapmış olduğumuz faaliyetlerle kaliteyi yükseltip en güzel şekilde devam etme arzusundayız. Sultangazi ilçesi Adıyamanlıların çok yoğun olarak yaşadıgı hatta neredeyse sayı olarak birinci konumdadır. Buradaki hemşehrilerimizi bir araya getirip, kaynaşmaya vesile olmakla berabar hemşehrilerimizi birbiri ile tanıştırmak ve burada eksikliğini hissettiğimiz bütün Adıyamanlıların faydalanabileceği çok kapsamlı bir kültür merkezi inşaa  etme arzusu içindeyiz. Bu kültür merkezinde hem eğitim amaçlı hem kültürel amaçlı faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz. Başka il yada ilçelerin mekanlarını kullanma ihtiyacı duymayacağımız kapasitede bir Adıyaman Kültür Merkezi'ni kurmayı amaçlıyoruz. Yeni dönemde vereceğimiz burs sayısını daha da arttırmak amacı içerisindeyiz. AKYAD'IN Bünyesine katılan değerli iş adamları ile beraber Adıyaman ili ve ilçelerinde yardıma muhtaç olan hemşehrilerimize hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunuyoruz. Sizler aracaılığı ile çok önemli bir haberim daha olacak.

Yeni yönetim kurulumuzla beraber edindiğimiz istişare sonucunda Adıyaman merkezde, büyük bir kapasiteye sahip bir un fabrikası kurma kararı oldık. Yine yaptığımız çalışmalar sonucu daha önce çeşitli komşu illerden aldığımız biber ve bulgur ihtiyacımızi, artık Adıyamanımızda bulunan fabrikalardan temin edilmeye başlanmıştır. Daha da geliştirmek için fabrikalarla temas halindeyiz.

GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİ VE MODERN ÇAĞDA İNSANLAR DAHA ÇOK BİREYSELLEŞİYOR. İSTANBUL GİBİ BİR METROPOLDA İNSANLARI KÜLTÜREL FAALİYETLER ADI ALTINDA BİR ARAYA GETİRMEK BİRAZ ZOR OLMUYOR MU? BUNU NASIL BAŞARIYORUSUZ?

Bizler, AKYAD ve yönetim kurulu olarak çok zor ama bir o kadar da sevdiğimiz bir misyonu üstlendik. Tabii ki İstanbul gibi metropol bir şehirde en zor iş insanları bir araya getirmektir. Biz bunu şöyle başarmaya çalışıyoruz. Hepimiz birer babayız, birer iş adamı yada işçiyiz.  Sizler de takdir edersiniz ki bazı fedakarlıklar olmadan bir çok şeyi yapmak imkansızlaşır. Bize düşen de fedakarlıktır. İş hayatımız da olsun normal hayatımızda olsun, bizler bu fedakarlığı yaptığımız sürece bu birlerşmeyi biraz daha kolaylaştırmış oluyoruz.

İSTANBUL'DA BİR ÇOK ADIYAMAN DERNEKLERİ VAR. DERNEKLER ARASI İLETİŞİM VE ORTAK ÇALIŞMALAR VAR MI?

İstanbulda 80 küsür il, ilçe ya da köy derneklerimiz mevcuttur. Tabi ki bunların hepsi ile bire bir iletişim halinde değiliz. İstanbul gibi çok büyük bir kentte bunu yapmak çok kolay olmaz. Ama biz bunu daha önce yapmış oldugumuz gece proğramları ile gidermeye çalışıyorduk. Bir çok dernek yönetici ve üyeleri ile dernek merkezimizde buluştuk. Toplumsal olaylarda da beraber hareket etmeye çalılştık. Bundan sonrada bu tutumumuz devam edecektir. Adıyamanlı stklarla mesaj sistemi ile de olsa yaptığımız faaliyetleri duyurmak amaclı haberdar etmek amaçlı iletişim halindeyiz.

SON OLARAK İSTANBUL VE ADIYAMAN'DAKİ HEMŞERİLERİMİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

AKYAD'ın yönetim kurulunda birlikte çalıştığım birbirinden değerli arkadaşlarıma, derneğimizile birlikte hareket eden derneğimizin önceki başkanı çok saygı duyduğum Osman Fırat'a, yönetim kuruluna ve destekleri ile bizleri yalnız bırakmayan  tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği'mizi ve kendimizi ifade etme fırsatı tanıdığınız için Kahta Beyan Gazetesine de ayrıca teşekkür ederim.

ORHAN GÜZELAYDIN KİMDİR?

1982 Adıyaman'ın Sincik ilçesinde doğdu. İstanbul Sultangazi de ikamet eden Orhan Güzelaydın, Kahta Çiğköfte'nin sahibi ve farklı dallarda ticaretle uğraşır. Çiğder Başkanvekili olan Güzelaydın, evli ve 5 çocuk babası.

Merkezi 50. Yıl Mahallesi’nde bulunan Adıyaman Kültürünü Yaşama Derneği (AKYAD)’nin 3. Olağan Kongresinde yaklaşık 4 yıldır AKYAD Başkanlığını yürüten Osman Fırat, yapılan kongrede görevini Orhan Güzelaydın’a devretti.

at-089.jpgakyad-baskani-orhan-guzelaydin-ile-roportajhdfsh.jpg

Röportaj: Mustafa İşeri / KAHTA BEYAN GAZETESİ/İSTANBUL

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr