• BIST 91.387
 • Altın 213,218
 • Dolar 5,3390
 • Euro 6,0627
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 4 °C
 • Ankara -1 °C

ARTIK ÇOK CAZİB OLDUK

ARTIK ÇOK CAZİB OLDUK
Cazibe merkezleri destekleri belli oldu.

HANGİ İLLER CAZİBE MERKEZİ?

Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde özel sektörün yapacağı imalat sanayi yatırımları ile çağrı ve veri merkezi yatırımları desteklenecek.

Bakanlar Kurulu’nun, Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar’ı, 25 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

HANGİ YATIRIMLAR DESTEKLENECEK?

Kararla, az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracatın artırılması ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

 Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki illerde; özel sektör tarafından gerçekleştirilecek imalat sanayi yatırımları ile çağrı merkezi ve veri merkezi yatırım projeleri için sağlanacak destekleri kapsayan Karar kapsamında, 31/12/2020 tarihine kadar yapılacak olan teşvik belgesi müracaatları değerlendirilecek.

MERKEZLERİ DESTEKLERİ

Karar kapsamında desteklenmesine karar verilen yatırımlar, Cazibe Merkezleri Programı Değerlendirme Komitesi tarafından uygun bulunması halinde, enerji desteği ile diğer desteklerden, 6’ncı bölgede uygulanan oran ve sürelerde yararlanacak.

DESTEKLENECEK İMALAT SANAYİ YATIRIMLARI İÇİN;

Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır, Erzincan illerinde 2 milyon Türk Lirası;

Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş, Şırnak illerinde 4 milyon Türk Lirası;

Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde ise 5 milyon Türk Lirası tutarında, asgari sabit yatırım şartı aranacak.

Desteklerden yararlanabilmek için çağrı merkezi yatırımlarının asgari 200 kişilik istihdam sağlaması; veri merkezi yatırımlarının ise asgari 5 bin m² beyaz alan ihtiva etmesi gerekecek.

ENERJİ DESTEĞİ

Komite tarafından desteklenmesi uygun görülen yeni yatırımlardan enerji desteği ihtiva edenlerin, sabit yatırım tutarının yüzde 25’ini aşmamak üzere aylık elektrik giderlerinin azami yüzde 30’u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon Türk Lirasına kadar bakanlık bütçesinden karşılanabilecek.

Enerji desteği ödemeleri, illerde valilik bünyesinde oluşturulacak komisyonun değerlendirmesi sonucunda hazırlanan bilgi ve belgelere istinaden üçer aylık dönemler halinde yapılacak.

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI KAPSAMINDAKİ İLLER

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar’a göre, Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 il şunlar:

Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr