• BIST 86.072
 • Altın 250,707
 • Dolar 6,0581
 • Euro 6,7870
 • İstanbul 20 °C
 • Adıyaman 17 °C
 • Ankara 12 °C

BAKANLIK, ADIYAMAN’IN KÜLTÜR VE SANAT DESTEĞİNE SIRT ÇEVİRDİ

BAKANLIK, ADIYAMAN’IN KÜLTÜR VE SANAT DESTEĞİNE SIRT ÇEVİRDİ
Kahta Beyan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İşeri, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı Tanıtım ve Yatırım Programı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kahta Beyan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İşeri, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan Tanıtım ve Yatırım Programı’na Adıyaman’ın dahil edilmemesine ilişkin açıklamalarda bulunarak bakanlığın, Adıyaman’ın kültür ve sanat desteğine sırt çevirdiğini söyledi.

Beyan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İşeri, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa ile birlikte Gaziantep’ten oluşan dörtlü bir bölge oluşturulduğunu vurgulayarak, Adıyaman’ın kendi kaderine terk edildiğini ifade etti.

Belki hiçbir ülkede bu kadar tarihi yerlerin olmadığını belirten İşeri, Adıyaman’ın bu değerlere sahip çıkma noktasında çok geride kaldığını ve dünya kentine talip bir ilin büyük bir köy görünümünden kurtulamadığını söyledi.

Ne yerli ne de yabancı turistlere farklı imkânlar sunulamadığını onları cezp edecek girişimlerde bulunulmadığını vurgulayan İşeri, 2 Bin yıllık bir tarihi ve kültürü içinde barındıran bir bölgede olduğumuza dikkat çekerek şunları kaydetti.

“Adıyaman birçok konuda çevresindeki kentlerin gerisinde kalmış ve aynı hassasiyet devam ederek alanın karar ile turizm konusunda da komşu illerden çok geride kalmaya devam ediyor. 2 Bin yıllık bir tarihi ve kültürü içinde barındıran bir bölgede yaşıyoruz. Ama Adıyaman’ımız, turizmde bir türlü hak ettiği yere gelemedi. Oysaki bölgemizde kayak turizmine elverişli alanlarımız var. Etrafı kupkuru kendi kaderine terk edilmiş hemen yanı başımızda barajlarımız var. İnanç merkezlerimiz ve tarihi yerlerimiz var. Başta dünyanın yedinci harikası sayılan Nemrut Dağı olmak üzere, Arsemia, Yeni Kale, Eski Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre nekrokenti, Roma çeşmesi ve daha birçok adını sayamadığımız nice tarihi eserle dolu Adıyaman turizmde projenin merkezinde olması bekleniyordu. Adıyaman’ın Tanıtım ve Yatırım Programı’na alınması ile kentte, yeni bir turizm sinerjisi ortaya çıkabilirdi. Belki hiçbir ülkede bu kadar tarihi yerlerin olmadığı bir bölgedeyiz ama ne hazindir ki değerlendirme noktasında çok geride kalmışız. Dünya kentine talip bir ilde yaşıyoruz, ama ilimiz büyük bir köy görünümünden kurtulamıyor. Ne yerli ne de yabancı turistlere farklı imkânlar sunamıyor ve onları cezp edecek girişimlerde bulunmuyoruz.

“GEREKÇESİ BİLİNMİYOR”

Tanıtım ve destekleme programına alınan illerin duyurusu yapılmadan birkaç gün önce Adıyaman Milletvekili Sn. Ahmet Aydın “Adıyaman, turizmde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak.” demişti. Bu demecin verildiği günün ertesinde durumun tam tersine çıkması, maalesef üzücü oldu. Gerekçesi bilinmiyor ama Adıyaman’ın tanıtım programına alınmaması, halkımızı hayal kırıklığına uğrattı. Zaten Adıyaman Turizmi can çekişir vaziyette. Bu hayal kırıklığını hak ettik mi acaba, bilemiyorum fakat bu durum Adıyaman’ın sahipsizliğini gösteren bir durumdur.

Gaziantep Ticaret Odası ve STK’lar el ele vererek “Gaziantep’e Gitme Zamanı” ve Gaziantep’e 1Milyon Turist” gibi kampanyalar başlatmışlardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Gaziantep’in bu güzel çalışmalarını gürünce destekleme kararı aldı. Yapılan çalışmanın semeresi alınmış oldu.

Bakanlık Gaziantep’i ‘Tanıtım ve Yatırım Programı’na dahil etti. Kentte yeni bir turizm hareketliliği ve yatırımcıların dikkatini çekecek projeler hayata geçirilecek.

Oysa Adıyaman’ın neyi eksik, niye destekleme programına alınmadı, diyebilirsiniz. Evet, Adıyaman’ın işi bilen gönüllü STK ve siyasetçilere ihtiyacı vardır. Kendi işinden önce ilin sorunlarını Ankara’ya taşıyacak ve çözüm arayacak siyasetçi ve STK’lara ihtiyaç vardır. Olabilirliği olan projeler üretecek ve bu projeleri Ankara’ya anlatacak gönüllü insanlara ihtiyacımız var.

DOĞU İLE BATININ BARIŞ KÖPRÜSÜ ADIYAMAN

Bugün Karakuş Tepesi, Cendere Köprüsü, Eski Kale, Yeni Kale, Nemrut Tepesi ve Pirin Mağaraları gibi tarihî eserleri ile de diğer illere fark atacak düzeydedir. Teröre bulaşmayan Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında barış köprüsü kuran Adıyaman, Kültür ve Turizm Bakanlığı programında hak ettiğini maalesef alamamıştır. Bu konuda bakanlığı suçlamıyoruz, suç bizde. Biz kendimizi tanıtamamışız. Siyasetçilerimiz bu konuda başarısız bir tablo göstermişlerdir.

Hiçbir şey geçmiş değil. Özverili bir şekilde yapılacak çalışmalarla Adıyaman’ın hak ettiği değeri tekrar kazanacağını umuyoruz. İktidar partisinin her seçimde oy rekorlarını kırdığı Adıyaman bu geri kalmışlığı hak etmiyor. Yatırımların en son yapıldığı bir il olmak bize hiç yakışmıyor. Türkiye’de herkesin yararlandığı yatırımlardan Adıyaman’ın yararlanmaması bize yakışmıyor. 

Son olarak Ankara'nın Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'ı Tanıtım ve Yatırım Programı'na alıp Adıyaman' ı almaması kafalarda birden soru işareti bıraktı.
Peki, Adıyaman ve ilçelerinin birçok konuda geri kalmasının sebepleri nelerdir ya da kimlerdir? Nemrut Dağı, Perre Antik Kenti gibi tarihi güzelliklere; Değirmenbaşı, Kırkgöz, Sugözü, Gölbaşı Gölü gibi doğal güzelliklere sahip olacaksınız ama turizm konusunda da çevre illerinin gerisinde kalacaksınız. Biz de öncelikle çuvaldızı kendimize batırdık. Adıyaman'a veya Kâhta'ya girdiğimizde neden bir turizm şehrine girdiğimizin farkına varmıyoruz?

Çünkü:

Her ilçede turizm ve tanıtım konusunda profesyonel çalışacak bir Ar- Ge ekibi kurulmalı. Şehri tanıtacak bir Nemrut Film Festivali organize edilmelidir. Şehri tanıtacak bir müzik festivali düzenlenmelidir. Nemrut Dağı Milli Parkı'nda yıllardır halkın dile getirdiği teleferik projesi acilen hayata geçirilmelidir. Nemrut Dağı Milli Parkı alanındaki noktalarda yeterli derecede tesisleşme yapılmalıdır. Şehre daha çok turist çekmek için televizyonlarda, yazılı ve görsel medyada gereken tanıtım yapılmalıdır. İstanbul gibi yerlerde yapılan tanıtım günlerinde daha profesyonel hazırlık ve tanıtım yapılabilir ayrıca her yıl aynı etkinlikler tekerrür edilmemelidir. Şehrimize has nar, üzüm, ters lale, badem gibi ürünlerin tanıtıma katkısı en az çiğ köfte derecesine getirilmelidir. Gerger kanyonlarının, Çelikhan yüzen adalarının, Fırat Nehri'nin ve diğer birçok yerin turizme katkısı sağlanmalıdır. Tur şirketleriyle, acentalarla, turizmcilerle görüşülüp bölgemize daha çok turistin gelmesi için çekici programlar yapılmalıdır. Sincik- Malatya, Kâhta- Nisisibi kara yolunun bir önce bitirilmesi ve Gölbaşı- Kâhta Hızlı Tren Hattı'na da bir önce başlanması gerekmektedir. Uçak seferlerinin hızlı bir şekilde arttırılması gerekmektedir. Adıyaman genelinde özellikle baraj sahillerinde ve şehir merkezlerinde ciddi bir şekilde ağaç dikme yine yeşil alan oluşturma seferberliği başlatılmalıdır.” 

KAHTA BEYAN

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr