• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 26 °C

Baransu:“Devlet Kutsaldır” Aptalca Bir

Baransu:“Devlet Kutsaldır” Aptalca Bir
Son yılların önde gelen ve gerçekleri korkmadan ya
Mehmet Baransu Kâhta’ya Geldi
 
Son yılların önde gelen ve gerçekleri korkmadan yazabilenTaraf Gazetesi yazarlarından gazeteci Mehmet Baransu Kahta Eğitim-Bir-Sen'in davetlisi olarak Kahta'ya gelerek gündeme dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu, öğretmen, memur ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı söyleşide ülkemizin yoğun gündem maddeleri üzerinde durdu. Darbelerden, Uludere olayından, şike davasından, mit soruşturması ve cemaate dair birçok konu üzerinde önemli açıklamalarda bulundu.
Rıdvan Dilmen Baş Aktör
Şike krizinin iyi idare edilemediğini belirten Baransu “Mayıs ayının sonuna doğru bir karar çıkacağını düşünüyorum UEFA’da. Evet, Türkiye böyle bir ülke; siyaset futbolun içerisinde futbol siyasetin içerisinde. Futbolu temizleyecek siyaset temizlenmiş mi? Hayır ikisi de ayrı bir dünya ama içi içe geçmiş bir dünya,  siyasetin de bir an önce temizlenmesi gerekiyor. Rıdvan Dilmen bu sürecin baş aktörlerinden biri. Bu pisliğin buraya gelmesinde ve kapatılmasında en büyük aktörlerden biri Rıdvan Dilmen’dir.” dedi.
Aziz Yıldırımı Bitirme Operasyonu
Bir katılımcının “Bu gerçekten şike operasyonu mu yoksa Aziz Yıldırım'ı çökertme operasyonu mudur? Kabul görmüş insanların Cengiz Çandar ve Ergun Babahan gibi sporun 28 Şubatı FB’ye uygulanmıştır mantığına katılıyor musunuz?” sorusu üzerine Baransu “Evet tek başına sadece şike operasyonu. Aziz Yıldırımı bitirme operasyonu mu? Evet, bitirme operasyonu ama Aziz Yıldırım’ı kimse bitirmedi,  kendi kendini bitirdi. Aziz Yıldırım'ı
bitirmek istiyorsa devlet, birileri veya AK parti Aziz Yıldırım'ın zaten mahkemede davaları var bitirmek istese bitirirler. Kaldı ki Aziz Yıldırım'ı bitirmek çok kolay. Sahte çürük raporu var bir bacağı 7 cm kısaydı diye çürük raporu aldı. Getirirsin bacağını ölçersin. Bilenler biliyor bilmeyenler gelsin bana sorsun yeğeni adına aldı. Yeğeninin 7 cm bacağı kısa getirsin ölçersin Aziz Yıldırım'la yeğeninin bacağını kimin adına aldığını görürsün, Yeğeninin adı Aziz yeğeni adına almıştır. Bitirmek isterseniz Aziz Yıldırım'ı borsada veya ihalelerden bitirebilirsiniz. Bu tamamıyla şike operasyonu.”
Başbakan, başkanlık sistemini getirip başkan olmak istiyor
Hükümete ağır bir şekilde yüklenen Baransu, hükümetin uğraşmaması gereken ufak işlerle uğraştığını hâlbuki daha büyük işlerle uğraşması gerektiğini ifade etti. Köprülerle, alt geçitlerle veya yollarla uğraşılmasının sebebinin başkanlık sistemi olduğunu belirten Baransu, başbakanın başkanlık sistemini getirerek başkan olmak istediğini ve Cumhurbaşkanının da bu süreçte yeni bir parti kuracağını iddia etti.
AKP’den Başka Eleştirilecek Parti Yok
Türkiye’deki iktidar partisi dışında meclisteki partilerin hiçbirinin işe yarar bir icraatı olmadığı için eleştirilecek bir yanları olmadığını da belirten yazar “Gelip diyorlar ki niye AKP'yi eleştiriyorsunuz,  ee ne yapayım eleştirilecek parti yok, gidip CHP'yi mi eleştireyim CHP'nin eleştirilecek bir değeri yok. CHP'nin, MHP'nin de aynı şekilde eleştirilecek tarafı yok, duruşu dahi acınacak durumda. Her iki parti de bizim önümüze bir alternatif koyamıyorlar. Tayyip Beyin hata yapmasının sebebi de bu ülkede muhalefetin olmaması. Ne yapayım AKP'yi eleştirmeyeyim de ne yapayım, ben oy verdim bu partiye. Seçmenim ben tabi eleştireceğim. Bu millet onlara bir misyon yükledi sanıyorlar ki kara kaşları kara gözleri için çok oy aldılar ama öyle değil.” ifadelerini kullandı.
 
Demokrasiyi Hiç Yaşamadık
 Cumhuriyet tarihi boyunca devletin halk ile sürekli kavgalı olduğunu ve hükümetin sahip olduğu tüm desteğin millet tarafından verildiğinin unutulmaması gerektiğini belirten Baransu “Bu millet onlara bir misyon yükledi. Bu sürecin önünü açan millettir, 367 olmasaydı AKP buralara kadar gelmezdi. Şimdi Köşke birisi çıkamazdı.12 Eylül referandumu olmasaydı %50 bilmem neler olmasaydı biz bugünleri göremezdik. Bu işlerin arkasında millet var kimse ben varım demesin.Biz demokrat değiliz kimse demokratız da demesin çünkü biz bu ülkede demokrasiyi yaşamadık.Osmanlı dönemini biliyoruz, Cumhuiyet dönemini biliyoruz demokrasiyi hiç yaşamadık ki demokrasinin nasıl bişey olduğunu bilelim.” cümlelerini kullandı.
Soru: Uludere’yle ilgili bilgi verir misiniz?
 
Devlet adına utanç verici olan şey, öldürdüğün insanlara sahip çıkmamak
 
Hükümetin Uludere Olayında çok büyük yanlışlar yaptığını, olayın üstünü bahanelerle örtmeye çalıştığını ifade eden Baransu, Başbakanın çevresindeki yakın kişilerin AKP’ye kumpas kurduğunu iddia etti. Uludere olayında utanç verici 2 kare var benim için diyen Baransu “o cesetlerin dizilmesi ve katırlarda ayakların ve kafaların uçları görünmesi bu devlet adına utanç verici bir şeydir. Devlet hata yapar ama devletin bu fotoğrafı milletin gözüne sokma yetkisi yoktur.” dedi.
 
Devletin toplumsal bir mekanizma olduğunun altını önemle çizen Baransu, “Biz öyle bir sistemde yetiştik ki "devlet kutsaldır" aptalca bir laf devlet kutsal falan değildir.
 Ben size bir örnek vereyim. Devlet şöyle bir şeydir. Devlet aslında bir şirkettir. Şirketinizin iç güvenliğini ve dış güvenliğini sağlayan insanlar var. Amacı işin güvenliğini sağlamak.  Patron sizsiniz bir geliyorsunuz dış kapıda “patron içeri giremezsin” “niye giremiyorum” diyorsun “yanındaki eşin ve kızın başörtülü o yüzden” “şirket benim” diyorsun “anlamam” diyor. “Darbe yaptık, yasaları değiştirdik. Başörtüyle giremezsin” diyor. O şirket sizin olsa o güvenlikçiyi kaç gün tutarsınız. İşte saniyesinde işine son verirsiniz. işte dış güvenlikten kastım bu. Askere diyorsun “kardeşim ben yapamıyorum vergi veriyorum köpek gibi çalışıyorum hazinede birikiyor,  sen benim şirketimin dış güvenliğini sağla” içeri giriyorsun eşini çocuğunu almıyorlar.  Muhasebeciye “gel oğlum şu hesapları bi inceleyelim,  nereye neyi harcadın diyorsun, muhasebeci diyor ki “patron kesinlikle sana muhasebeyi gösteremem” “niye oğlum” “Çünkü darbe yaptık inceleyemezsin, sayıştay kanunu böyle bir şey senin paranı harcıyor ama kontrol edemiyorsun. Bakın ne kadar komik bir şey, maalesef Türkiye’de yaşanan bu durum saçma bir şey. “Devlet kutsaldır” diye bir şey ürettiler bize. Öyle bir sistemin içerisinden geçmişiz ki bize o kadar yanlış şeyler öğretilmiş ki düşman olmuşuz birbirimize farklı bir fikre tahammülsüzüz bu topraklarda. Daha 1 asır bile değil yaşıyor muydu farklı dinden, mezhepten insanlar. Var mıydı bir sorun,  yoktu. Ne oldu şimdi Ermeni lafını duymaya tahammül yok. Biri Kürt, Alevi, Sünni lafını duymaktan tahamülsüz böyle bir noktaya geldik. Ne zehirledi bizi, hangi sistem zehirledi bizi, bunu görmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr