• BIST 91.445
 • Altın 211,719
 • Dolar 5,4563
 • Euro 6,1401
 • İstanbul 14 °C
 • Adıyaman 8 °C
 • Ankara 4 °C

BAŞBAKAN TÜTÜNDE SIKINTI YOK

BAŞBAKAN TÜTÜNDE SIKINTI YOK
Başbakan Binali Yıldırım AK Parti Grup Toplantısı'nda tütünde sıkıntı yok dedi.

Kredi Kullanan Esnaf Sayısı

Kredi kullanan esnaf sayısına değinen Yıldırım, “15 yıl önce 63 bin, bugün 450 bin esnafımız bu ucuz krediden kullanma imkanına sahip. Kredi üst sınırı ne? 2002’de 5 bin lira, bir sürü bankada muamele. Onun da beşte biri masraf. Şimdi ne oldu? 150 bin lira. Faiz oranı da yüzde 47, aldığı paranın yarısını kesiyor. Tam bir soygun. Şimdi ne kadar? Sıfırla 4,5 arası. 4,5’un üzeri yok, üzerini Hazine karşılıyor” dedi.

Esnafa Müjde

Halkbankası ile Teskomb’un yeni bir adım attığını belirten Yıldırım, “Burası esnaflarımıza yeni müjde. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız iş yerini satın almak isterse, 500 bin lira krediyi 10 yıl vadeyle alabilecek. Esnaf ve sanatkarlarımız iş yerinde yeni araç alırsa, binek olur, kamyonet olur, kamyon olur, minibüs olur. Ne alırsa alsın, sıfır araç, taşıt edindirme kredisini de kullanabilecek. Bunun da vadesi 5 yıl, 500 bin lira. Tabii bütün bunların faizi piyasa faiziyle değil, özel. Hazinenin desteklediği düşük oranlı faiz olacak. Bütün bu yenilikler esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

MGK toplantısında OHAL’in uzatılması yönünde alınan kararı hatırlatan Yıldırım, “OHAL’in keyfiyet değil, mecburiyet dolayısıyla alındığı söylemek istiyorum” dedi.

İdlib’te çatışmasızlığı sağlama görevinin Rusya ve Türkiye tarafından Astana’da alınan karar çerçevesinde ifa edileceğini anlatan Yıldırım, “silahlı kuvvetlerimiz, teçhizatlarıyla birlikte İdlib şehrinin etrafında gerekli konuşlanmayı yapıyorlar, bu faaliyetlerine başladılar. Terör olaylarının önüne geçilecek, olası yeni bir çatışmada ülkemize olan göç baskısını kontrol altına alınacak. Irak’la da bazı gelişmeler yaşandı. Yasadışı, anayasaya aykırı referandum yapıldı, bütün ikazlara rağmen. Barzani ve ekibinin inadı yüzünden burada yanlış bir yola girildi ve referandum arkasında Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine yönelik Irak, Türkiye, İran bazı yaptırımlar uygulamaya koyacağını ilan ettik. Türkiye, Erbil ve Süleymaniye’ye olan uçuşlarını durdurdu. Şimdi yeni tedbirler kapıda. Bundan birisi ,İbrahim Halil Sınır Kapısının Merkezi Irak Hükümetine devredilmesi. MGK tavsiye kararı sonucu, bu süreci başlatmış bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

“Hesabı bu kararı verenler ödeyecek, nihayetinde ödemeye başladılar” diyen Yıldırım, “Irak Merkezi Hükümetiyle bu konuda çalışmaları sürdürüyoruz. Kerkük’ün PKK ve peşmergeden temizlendiği bilgisi geliyor. Yıllar boyunca, orada sistematik olarak demografik yapıyı fiili yapıyı değiştirme gayretlerinin olduğunu görüyoruz. Kerkük’ün Irak Merkezi Yönetimi tarafından kontrol altına alınmış olması müspet bir gelişmedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bölgenin tarihi derinliğine uygun olarak bozulmaya çalışılan demografik yapıyı tekrar tesis edecek yönetim tarzını ortaya koymaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye olarak Kerkük’te yaşanan olayları yakından takip edeceklerini belirten Yıldırım, Kerkük’te demografik yapıyı korumaya yönelik çabaların devam edeceğini dile getirdi.

“Belediyeler Ellerindeki Parayı Doğru Dürüst Kullanamıyor”

Diğer önemli bir konunun da ‘bu hafta komisyonda görüşülen torba yasanın’ olduğunu kaydederek, “Birçok toplum kesimini ilgilendiren konular var. Bunlardan birisi, belediyelere emlak vergisi veriliyor. Bazı belediyeler ellerindeki parayı bütçeyi doğru dürüst kullanmıyor, çar çur ediyor, para bitince vatandaşın malına göz dikiyor. 100 liralık yere 5 bin lira kıymet koyuyor. Burası dağ başını mı kardeşim? Sana verilen yetkiyi bu kadar aymaz bir şekilde nasıl istismar edersin? Şimdi buna el attık. Yüzde 50’den fazla artıramayacak. Bunları da daha ziyade muhalefet belediyeleri yapıyor. Buna da bilin. Vatandaşım bilsin. İster muhalefet ister iktidar kim yaparsa yapsın, belediyeler verilen bu hakkı kötüye kullanamaz. İstemezdik böyle bir sınır getirmeyi. Sorumsuz davranırsanız, vatandaşı yok sayarsanız, böyle bir sınırlama elbette gelecek. Vatandaşlarımızın, basiretsiz yöneticilerin hatalarını ödemesinin önüne geçiyoruz. Enflasyon oranı, onu geçmemesi lazım. Orada bir değişiklik imar uygulaması olur, şu olur bu olur biraz değer artışı olur. Yüzde 3 bin 500-yüzde 5 bin olur mu be kardeşim? Bu gaddarlıktır. Bunların hesabını verecekler, öyle ben yaptım oldu yok. Şimdi tıpış tıpış aldıkları paraları geri verecekler, yeni beyannameler düzenlenecek. Yüz liralık bir değer varsa, 150 lira en fazla matrah üzerinden vergisini ödeyecek” dedi.

Ayrıca belediyelerin mücavir alanları içinde vatandaşın kullandığı tarım arazilerinin olduğunu belirten Yıldırım, “Fakat sahibi değil, imara açılan yer değil. Hali hazırda kullanılan arazi ama tarım arazisi. Bunların içinde bulunduğu bu yanlışı, fiili durumu düzeltmek gerekiyor. Bunu da doğrudan satın alma hakkı veriyoruz. 10 sene önce yer yapmış, fakat imarsız. Şimdi bunlara diyoruz ki makul bir bedel üzerinden bu yer zaten senin, parasını ver al. Vatandaşın bir derdini daha çözmüş olacağız” diye konuştu.

Turizm Bölgelerinde Yapılan Otellere Yönelik Düzenleme

Yıldırım, turizm bölgelerinde yapılan otellerin olduğunu belirterek, “Rahmetli Özal döneminde başlatılmış, sahillerde üst kullanım hakkıyla 49 yıllığını verildi. Zaman azaldı, bu sefer acaba bu süre dolunca biz ne yapacağız diye bilmiyorlar. Dolayısıyla, yatırım yapmıyor, hiçbir şey yapmıyorlar, böyle bekliyorlar. Bu da bizim ekonomimize zarar veriyor. Bu belirsizliği de ortadan kaldırmak için tesislerin kira süresini, 49 yıl artırıyoruz. Öyle değil mi Naci Bey? Yanlış olunca ikaz edin. Burada isteyen olursa parasını verip bunları alabilecek” şeklinde konuştu.

Cep telefonu görüşmesinde verginin yüzde 25 olduğunu, bunu yüzde 7,5’a düşürdüklerini anlatan Yıldırım, “Ev telefonu yüzde 15, yüzde 7,5’a düşürüyoruz. Telefon şirketleri düşürmezse, biz de onları düşürürüz. Öyle yağma yok.Biz düşüreceğiz onlar düşürmeyecek, hep beraber, düşüyorsak da beraber, kalkıyorsak da beraber” dedi.

Yıldırım, büyükşehirlerde köyden mahalleye dönüşen yerlerde esnaf muaflığının olduğunu anlatarak, “Yani köyler var, esnaflara vergi muafiyeti var. O muaflığın süresi dolmuştu, 2020 yılına kadar tekrar uzatıyoruz” diye konuştu.

“Tütünde Sıkıntı Yok”

Üreticilerin ürettikleri tütünü sorunsuz şekilde satmaları için gerekli tedbirlerin alındığını anlatan Yıldırım, “Bir sıkıntı yok. Sıkıntı nerede başlıyor? Bu tütünleri alıp ticarileştirenler var, bir atölye yapıp orada sigara yapıyor, bir ticaret alanı oluşmuş, kaçak. Yasal olmayan yollarla seri üretimle sigara dönüştürenlerle ilgili tedbirlerimizi alacağız” dedi.

“2018 Yılı Tasarruf Yılı Olacak”

Başbakan Yıldırım, 2018 yılının tasarruf yılı olacağını söyleyerek, “Tasarrufa önce kamuda başlayacağız. Yeni araç alımı yok. Güvenlik konusu, acil konular dışında devlete, belediyelere oraya buraya araç yok. Yüksek silindir hacimli araç kullanımına sınırlama getiriyoruz. Önce kendimizden başlayacağız. Bir önemli düzenleme şudur, kurumlar vergisini 3 yıllığına, 2018-2019-2020 yılları, yüzde 20’den 22’ye getiriyoruz. Buna ihtiyaç var. Motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 10’luk artış yaptık. Vatandaşımızın ikazı, Cumhurbaşkanımızın da talimatı çerçevesinde normal bir seviyeye getirdik. Bunu yaparken de 1300 cc motor hacminde olan araçları muaf tuttuk. Bir başka konu da engelli araçlarıyla ilgili düzenlemedir, düzenlemeyi o şekilde yaptık ki 150 bin liraya kadar olan araçlar, hiçbir vergiye tabi olmadan alınabilecek” açıklamasında bulundu.

“Bahçeli’nin Dediği Öneri Üzerinde Çalışılabilir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı açıklamalara işaret eden Yıldırım, “Orada çok memleket meselelerine, diğer bölgesel meselelere yönelik fikirlerini paylaştı. Özellikle eğitime yönelik üniversitelerde yeni bir sınav düzenlemesi yapılacak. Sınavlar aynı günde başlayıp bitecek, Bahçeli ‘üniversiteye giriş sınavlarını kaldıralım’ dedi. Sayın Bahçeli akademisyendir, bu işlerden anlar.. Değerlendirmeleri için teşekkür ediyorum. Ancak, bir şey söylemek de fayda var. Şu anda Türkiye’de 185 üniversite var. Burada bir sonuç var. Türkiye’de üniversiteden mezun olan gençlerin sayısı 900 bin, liselerden mezun olup üniversiteye gitmek isteyen gençlerin sayısı 1 milyon 100 bin. Sorun ne? Diyelim ki 100 kişi mezun oluyor, 100 kişiyi de üniversiteler alıyorsa sınava gerek yok denebilir, geçmiş yıllardan gelen 2,5 milyon gencimiz var. Önce birinci meselemiz, bu gençlerimizi üniversiteli yapmak. Biriken 2,5 milyonu da üniversiteye göndererek bir şekilde eritmek. Ondan sonra zaten doğal olarak mezun olanla üniversitelerin alacağı sayı aynı olacağı için Sayın Bahçeli’nin dediği öneri üzerinde çalışabilir. Sayın Bahçeli’nin gündeme getirdiği konuyu, bu meseleyi dikkate alıyoruz ancak zamanını, bütün bu sorunları çözmek suretiyle dikkate alınabilir” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu İle Gündemi Değerlendireceğiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün Meclis’te görüşeceğini ve gündemi değerlendireceklerini belirten Yıldırım, “İç ve dış meseleler konusunda hükümetimizin çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz. Ülkemiz üzerinde oynanan bütün oyunları bozmak için canla başla çalışıyoruz. Birbirimizi daha çok seveceğiz, mecburuz” dedi.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr