• BIST 86.771
 • Altın 247,707
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 15 °C
 • Ankara 15 °C

Başkan adayları

Abdullah YEKTA

2019 mahalli seçimler için çok sayıda belediye başkan aday adaylarının çıkması sevindirici bir olaydır. Bir zamanlar iki ailenin dışında kimse kazanamaz, belediyeyi yönetemez, belediye başkanlığı koltuğunda oturamaz gibi halka güvensizlik telkin eden görüşler vardı. Hatta belediye başkanlığına talip olanların, kendine olan güvenlerinin sarsılması için adayların evlerinin kurşunlanmasını dahi bu memleket gördü. Memleketimizin yönetimi ile ilgili farklı görüşlerin ortaya çıkması, problemlere farklı çözümlerle yaklaşan adayların olması gerçekten sevindirici bir şeydir. Şu ana kadar aday adaylarının sayısı 16’yı buldu.
Aday adaylarının profiline baktığımızda büyük çoğunlukla bir aileye, bir kabileye dayandıklarını görüyoruz. Aday başvurusu sırasında oluşan kalabalığa baktığımızda bir kabile ya da birbirine yakın birkaç kabile veya aileden oluşan bir kalabalıkla başvurunun yapıldığını görmek mümkün. Aday adayları arasında birini öbürüne tercih edecek konumda değiliz fakat bu kadar aday adayları arasında ehliyet ve liyakat sahibi olanı tercih etmek de kolay olmayacaktır. Mevcut belediye başkanlarını, özellikle bölgesinde oy kaybı olanları tekrar aday göstermeme durumu bizim bölgemiz için geçerli olacak mı olmayacak mı, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu arada Adıyaman’da şu ana kadar yapılan anketlere kulak verilmesi ve partiye üye insanların tercihine göre aday belirlenmesi sevindirici bir haberdir. 
Başka partilerin aday adayları az olduğu için ve hatta kimi partiler aday bulmaktan sıkıntı çektikleri için fazla zorluk çekmeyeceklerdir. Fakat iktidar partisinin bu seçimlerdeki işi çok zordur. Seçim üzerine seçim kazanan Ak Parti şu anki konumuyla belediyelerde tükenme noktasına gelmiş durumdadır. Çünkü birçok belediye başkanı yolsuzluk, rüşvet ve adam kayırmacılık suçlanmaktadır. Kimi başkan kanun nezdinde kendini temize çıkarmış olabilir fakat toplum vicdanında kendini temizleyebilmiş değildir. Ak Parti’nin yetkili kurulları nezdinde hatırı sayılır kimi başkanların da halkın nezdinde güven kaybettiklerini görebiliyoruz.  
Bazı il ve ilçelerde olduğu gibi yol, su ve kanalizasyon problemleri halen yaşanmaktadır, fakat Türkiye geneli için böyle bir problem artık yoktur. Hükümet bütün yerleşim birimlerine yol, su ve kanalizasyon için gerekli olan ödenekleri fazlasıyla göndermektedir. Yapılmayan bir yol, su ve kanalizasyon işi varsa ya da yapılan işler baştan savma yapılıyorsa bu, ilgili belediye başkanının beceriksizliği ve dürüst olmamasıyla alakalı bir iştir. Zaten bu dönemde, halkımız bu konuda yeterince bilinçlidir. Kimse, halk bir şey bilmez sanmasın, halkımız yeterince olayların farkındadır. Gerektiği yerde kırmızı kartı gösterme istidadı da vardır.
Bugün yerel yönetimlerde bir tıkanma yaşanmaktadır. Tıkanma özellikle Ak Parti’de yaşanmaktadır. İlk dönemlerde fakir fukaranın ayağına kadar giden onları dinleyen ve mümkün olduğu kadar adil davranan belediye başkanları yerine büyük patronlarla iş tutan, halkın sesini hiç duymayan başkanlar o koltuklarda oturmaya başladılar. Nasıl olsa Ak Parti kendilerini seçmiş, hiç kimseye minneti olmayan başkanlar. Ak Partide başkan aday adayı patlamasının yaşanması bundan değil mi? Kendilerine güvenleri varsa başka bir tabela altında seçime girsinler. Bu cesareti gösterecek kaç tane aday adayı var?
Yerel yönetimlerde 20 yıllık tecrübesini şehircilikte yeni bir hamleye dönüştüremeyen Ak Parti’nin tıkanması söz konusudur. Peki, bu dönüşümü gerçekleştirecek beyinler bizde yok mu? Şehircilikte, yaşanabilir mekânların yapılmasında ve daha otantik mahalle ve semtlerin oluşturulmasında iş yapacak mühendis ve teknisyen sıkıntısı yok. Sorun işi yapacak ve bilen eleman yetersizliği değildir. Sorun belediye başkan adaylarının seçim sistemindedir. Tıkanma,  yolsuzluk ve birçok olumsuzluğun kaynağı belediye başkan adaylarının seçilme şeklindedir. Ailesi ve çevresi güçlü olan, parti teşkilatının tanıdığı, falan efendinin uygun gördüğü ve filan efendinin sevdiği kimse gibi kriterler ile seçilen bir belediye başkanı kimseye hizmet etmez, böyle birisi insanları köle gibi çalıştırmak isteyecektir. Bu yöntemle seçilen biri yolsuzluk da yapar, uygun olmayan işleri de kılıfına uydurur ve adam kayırmacılık da yapar. Bu tür adaylardan her şey beklenir.
Yönetimlerin şeffaf ve adil olması için öncelikle hatır ve gönül işinin bir tarafa bırakılması gerekir. Adayların vizyon sahibi, birikim ve görgü sahibi; ehliyet ve liyakat sahibi olmaları gerekir. Adaylarla beraber, bir menfaat ve çıkara dayalı olmayan bir çalışma ekibinin olması gerekir. Bu özelliklere sahip adayların ortaya çıkıp görev talebinde bulunması şarttır. Görev bize verilir mi, verilmez mi tereddüdüne kapılmadan ehliyet ve liyakat sahibi insanların ortaya çıkması gerekir. Seçilen adayın tanınmıyor olması bir sorun değil, günümüz basın ve medya aracılığıyla tanıtımlar çok kolay yapılmaktadır. Ak Parti gibi güçlü olan bir parti kendi adayını tanıtamayacaksa seçime de gitmesin.
Ak Partinin yerel yönetimlerde keyfiliğin önüne geçebilmek, yolsuzlukları önlemek ve geleceğin şehirlerini kurmak için klasik seçim yöntemlerini bırakması gerekir. Bugün birçok Ak Partili belediye başkanıyla ilgili yolsuzluk, rüşvet ve adam kayırma iddiaları mevcut. Kamu vicdanın bu konularda tatmin edilmesi gerekir. Bunun için yolsuzluklarla ciddi bir şekilde mücadele edecek bir mekanizmanın oluşturulması gerekir. Ak Parti ve Türkiye’nin geleceği bu konuda atılacak sağlam adımlara bağlıdır. Umarım Ak Parti, milletvekili seçimlerinde olduğu gibi halkın taleplerini göz ardı etmez ve halkın kerhen oy verecekleri adayları halkın önüne getirmez ve yine oy kaybına uğramaz. Perde arkasında ve sandıkta kimse gönül hatır dinlemez.

Selam ve dua ile.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr