• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 23 °C
 • Ankara 20 °C

Başkan Büyükaslan, Mercan TV’de Hizmetlerini Anlat

Başkan Büyükaslan, Mercan TV’de Hizmetlerini Anlat
“Şehrimizi Nereden Nereye Getirdik”

 Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Mercan TV’de yayımlanan “Söz Sizde” programında hizmetlerini anlattı.

Program yapımcısı Mustafa İlik’in hazırlayıp sunduğu “Söz Sizde” programına konuk olan Başkan Büyükaslan, belediye olarak yaptıkları ve yapacakları hizmetleri ana başlıklar halinde anlattı. Sözlerine, Belediye Başkanı olmazdan önce ne ise, bugünde aynı olduğunu belirterek başlayan Büyükaslan, şöyle devam etti:     
“Zaman su gibi akıp gidiyor. Adıyaman nüfusu ne kadar büyürse büyüsün, sonuçta geniş bir aile konumundadır, çünkü il dışından göç almıyor. Göçü köylerinden ve ilçelerinden alıyor. Böyle de olunca herkes birbirini tanıyor, biliyor. Bunun çok büyük faydası var: Huzurun, barışın temelinde bu yatıyor. Zaten Adıyaman insanı değer yargılarına, örf, adet ve geleneklerine bağlıdır. Her şeye layık bir halkımız var, ancak herkes birbirini tanıdığı için yerelde idarecilik yapmak bazen kolay, bazen de zor oluyor. Bugün Belediye Başkanıyım. Başkan olmazdan evvel ne isem, bugün de aynıyım, yarın da aynı olacağım. Memleketimizi çok seviyor ve içimizden gelen sevgiyle hizmet ediyoruz.”
Konuşmasına Havşeri içme suyu ile devam eden Başkan Büyükaslan; “Havşeri içme suyu projesi ilk hazırlandığında; Havşeri ve Zebran kaynaklarından gelecekti. Pınarbaşılı arkadaşlarımız bir gün ziyaretimize gelerek, Zebran suyunun kutsal olduğunu dile getirerek, bu kaynaktan almamamızı istediler. Biz de onları kırmadık ve Bakanlığa giderek, durumu izah ettik, bunun üzerine Zebran kaynağından almadık. Çokpınar, Mirçeşmesi ve Balıkburnu kaynaklarından aldık. Havşeri içme suyumuzun bir özelliği var; çok kaliteli, soğuk ve sağlıklı bir su. 35 kilometre mesafede ve saniyede 1000 litre gelmektedir. Bu suyun Adıyaman’a gelmesinde büyük gayretlerimiz oldu. Sayın milletvekillerimizin büyük gayretleri oldu. Başta Sayın Başbakanımıza, Çevre ve Orman Bakanımıza, milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Suyumuz, En Az 40-45 Yıl Şehrimize Yetecek
Zaten Belediye Başkanlığı dönemimden önce yaz aylarında su yetmiyor, sürekli kesiliyordu, çünkü nüfus hızlı bir şekilde büyüyordu. 2004 yılında seçildiğimde, nüfusumuz ortalama 165-170 bin civarındaydı, bugün 240 bin civarında. Biz bununla kalmadık Karadağ mevkiinde de 6 adet kuyu açtık. Havşeri suyumuz gelmezden önce buradan da su alıyorduk. Her kuyuda 22 litre olmak üzere, saniyede 132 litre su alıyoruz kuyulardan. Adıyaman için bu büyük bir hazinedir. Su denilince bir şeyi daha söylemek istiyorum: Havşeri ile birlikte Koçali Barajı da çok önemlidir. Adıyaman’ının olmazsa olmazlarından olan Koçali Barajı, ilimizin tarımı için büyük bir öneme sahiptir. Bu barajın projesi ilkönce enerji ve sulama olmak üzere 2 amaçlı olarak hazırlanmıştı. Daha sonra girişimlerimiz neticesinde içme suyu projesini de dâhil ettirdik. Barajın yapılmasıyla birlikte buradan da şehrimize su verilecektir.
            Bizden önceki dönemde şehre farklı kaynaklardan su geliyordu, ancak zamanla nüfusun artmasıyla yetersiz kaldı. Göreve geldiğimizde önceki kaynaklardan saniyede ortalama 700 litre su şehrimize akıyordu. Fakat yaz aylarında 280 litreye kadar düşüyordu, çünkü sularımız göl, gölet veya baraj suyu değil, kaynak suyu.
Türkiye’de kaynak suyu içen ender illerdeniz.
Şu anda ise şehrimize akan suyun miktarı; saniyede bin 840 litre. Koçali Barajı da devreye girerse bu rakam 3 bini bulacaktır.      
9 Yılda 152 Bin Metre Su Şebekesi Döşedik  
Bir yerde üstyapıyı yapacağımız zaman önce altyapıyı gözden geçiriyoruz. Yapacağımız asfaltlar ileride tahrip edilmesin düşüncesiyle altyapıya büyük önem veriyoruz. Çalışmaların yapıldığı her bölgede mutlaka yeni şebekeler döşüyoruz. 9 yılda toplam 152 bin metre su şebekesi döşedik.
Bu arada doğalgaz çalışmaları nedeniyle su ve kanalizasyon şebekeleri sık sık tahrip ediliyor. Elbette bilinçli yapılmıyor ama netice itibariyle çalışmalarımız aksatılıyor. Bu nedenle sıkıntı yaşanıyor, ancak her bölgede bu yönde yoğun gayret sarf ederek, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalar yapıyoruz.  
Şehrin Kuzeyinde Kanal Açtık
Dünyada genelinde mevsimsel değişikliklerin yaşandığına şahit oluyoruz. Meteorolojiden aldığımız veriler; 2012 yılından evvel, yani geriye dönük son 30 yılı göz önünde bulundurduğumuzda, Adıyaman’da her yıl metrekareye düşen yağmur suyu miktarı; ortalama 530 ile 670 kilogram. 2012 yılında ise metrekareye düşen yağmursuyu miktarı 1169 kilogram. Yani son 2 yıldır Adıyaman çok yağış alıyor. İlk defa Aralık ayının ilk haftasında kentimizde kar yağdı. Bütün bunları göz önünde bulundurmak gerekir.  
Yıllar önce Devlet Su İşleri tarafından Karadağ eteğinde hazırlanmış bir yağmursuyu kuşaklama projesi vardı. Sonra bunu yapmadılar. Eğer yapılmış olsaydı, şiddetli yağmura rağmen şehrimizde bu kadar büyük çaplı sel baskını yaşanmayacaktı. Geçtiğimiz günlerde önümüze projeyi koyduk, belli bir çalışmanın akabinde ivedilikle müracaatımızı yaptık. Milletvekillerimize durumu aktardık, Sayın Bakanımızla görüştük. Bu yıl hemen faaliyetlere başlıyoruz ve inşallah bu yaz’a kadar bitireceğiz. Ayrıca yeni bir sel felaketine maruz kalmamak için acilen kuşaklama kanalının geçeceği arazi sahipleriyle görüştük, ekili arazilerine girmek için müsaade istedik. Sağ olsunlar izin verdiler. Kendi imkânlarımızla 4 metre genişliğinde ve bazı yerlerde 1, bazı yerlerde ise 2 metre derinliğinde şehrin kuzeyinde kanal açtık. Eğriçayı’na intikal ettirdik. Bundan birkaç gün önce yağmur yağınca gece saat 02 sularında hemen kanalın bulunduğu bölgeye gittim ve gördüm ki kanalda 3 değirmen suyu kadar su akıyor.
Şehrimizin Doğusunu Kalkındırıyoruz
İlk seçildiğim zaman gelen kanaat şehrin doğusunda otogarın yapılması yönünde temayül vardı. Kendi çapımızda bir anket yaptık ve gördük ki bu ankette de otogarın şehrin doğusunda yapılması isteniyor. Bunun için hemen Abuzer Gaffar yolunda bir yer tespit ettik. Buranın istimlâki için yaptığımız çalışmalar biraz aksatıldı, ama kararlılıkla yolumuza devam ettik. Çok şükür sonunda önemli bir noktaya getirdik ve tapumuzu aldık. Toplam 35 bin metrekare ve yola 135 metre cepheli. Projedeki kapalı alan 10 bin metrekare ve değişik bir mimarisi olacak.
Otogarımız Türkiye’nin En Güzel Otogarı Olacak
Allah kısmet ederse bu yıl ihalesini yapacağız. Bu vesile ile şehrimizin doğusunun canlanacağına inanıyorum. Çünkü doğuda sadece otogar olmayacak. Aynı zamanda 400 yataklı devlet hastanesi yapılıyor. Marangozlar Sitesi’ni oraya taşıdık. Sebze halini o tarafa yaptırdık.
Aynı şekilde şehrin güneyini de geliştirmek için çalışma başlattık. Bu kapsamda Bahçecik Mahallesi’ne 700 konutluk TOKİ konutları yaptırdık. Yeni bir mezarlık alanı aldık. Mevcut mezarlık bölgesinde cami yaptık. Samsat Caddesi’ni çift yol yaptık. Modern bir arıtma tesisi yapıyoruz. Tesisin ihalesini gerçekleştirdik ve Avrupa Birliği finansıyla yapacağız. Hayvan Pazarı yaptık. Modern parklar ve kültür evleri inşa ettik. Eski Marangozlar Sitesi’nin yerine kentsel dönüşüm projesi kapsamında 363 adet TOKİ konutları yaptırıyoruz. Kısacası hizmetlerimizle şehrin her tarafını kalkındırmaya başladık.
Atatürk Bulavarı’nı Güneydoğu’nun En Güzel Bulvarı Haline Getirdik 
Bulvarın tamamını yeşile bürüdük. Refüje çim ektik. Farklı fidan türleri diktik. Gece sabahlara kadar hepsini sulayarak yaşattık. Çit çekerek trafik kazalarını önledik. Bugün pırıl pırıl bir bulvar haline geldi. 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında adeta çağ atladı. Yine yan yollarını biz yaptırdık. Şehrimizde tam 200 bin fidan diktik. Ayrıca 35 metre genişliğinde ve çift şeritli Malatya Caddesi yaptık ve boydan boya yeşillendirdik. Adıyaman’ı nereden nereye getirdik?
Eğriçayı Parkı İçin Kırkgöz’den Su Getiriyoruz
Eğriçayı Parkı projesi, bizden evvelki dönemde imarda Eğriçayı Parkı olarak projelendirilmişti, fakat istimlâk işlerini biz yaptık. Şu anda Eğriçayı köprüsünün güney kısmında yüzde 98’ini, kuzeyinde ise yüzde 30’unu bitirdik. Eğriçayı’nın mevcut suyu Organize Sanayi Bölgesi’nin kimyasal atıkları nedeniyle özelliğini kaybetti. Bu nedenle 8 kilometre kuzeyde bulunan Kırkgöz’den Eğriçayı Parkı için 70’lik çelik borularla su getiriyoruz. Bu projeyi de bitirdik, ihalesine çıkıyoruz. Bu yıl içerisinde etaplar halinde yapacağız” dedi.
Programın sonuna doğru seyircilerden gelen soruları cevaplayan Başkan Büyükaslan, diğer projelerini başlıklar halinde şu şekilde sıraladı:
“11 kilometre uzunluğundaki 3. Çevre Yolu’nu yapıyoruz. 82. Yıl Devlet Hastanesi önünde üst geçit yaptık. Şehir merkezinin otopark sorununu çözmek için birkaç adres belirledik ve söz konusu adreslerde bazı sorunlar var o sorunların giderilmesini bekliyoruz. Sorunların çözümlenmesinden sonra şehrimizin otopark sorununu gidereceğiz.
Kale Projesi Adıyaman’ın Çılgın Projelerindendir
Kale projesine başladık ve yapımı devam ediyor. Ayrıca Kale’nin eteğinde Keleş Konağı’nı restore ediyoruz. Bunları kısa sürede hayata geçireceğiz. Eski Balıkçı Pazarı’nın yerine modern bir kalıcı Semt Pazarı yapacağız. Kadın Sığınma Evi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ile görüşme yaptık. Kendilerine yer tahsisinde bulunacağız, onlar da binayı yapacaklar. 400 dönüm arazi üzerinde Katı Atık Deposu yapıyoruz. Yüzde 70’i bitmiş ve bu yıl tamamlayacağız.
Sosyal Belediyecilik Anlayışıyla Hizmet Ediyoruz
Göreve gelirken sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz dedik. Bu kapsamda taziye evleri yapmaya başladık. Bunun için Sayın Başbakanımızdan ödül aldık. Konservatuar birimi kurduk, bu vesile ile kültürümüzü yaşatıyoruz. Demokrasi Parkı içerisinde modern bir etkinlik alanı yaptık, her yıl Ramazan ayında burada etkinlikler düzenliyoruz. Toplumsal Gelişim Merkezi’miz güzel faaliyetlerde bulunuyor.
Eğitim Alanına El Attık
Geleceğimizin aydınlık yarınları olan çocuklarımıza yönelik 6 adet Bilgi ve Kültür Evi yaptık. Buralarda okul derslerinin yanı sıra öğrenciler müzik, spor, sanat, genel ahlak, kültür ve bilgisayar dersleri alıyorlar. Ortalama 3 bin beş yüz öğrencimiz buralarda eğitim alıyor. Oturakçı Pazarı’nda şu anda bir çalışmamız var. Pazarımızı cazibe merkezi haline getiriyoruz. Buradaki faaliyetler zannedersem 1 aya kadar tamamlanıp hizmete açılacak.
Araç Parkımızı Yeniledik
Eski araçlarımızı Makine Kimya Endüstrisi’ne verdik, yerine yenilerini aldık, almaya da ediyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde yine adayım. Sayın Başbakanımızın ifadesiyle; ‘Durmak yok, yola devam’ sloganıyla hizmete devam edeceğiz inşallah.
Spora El Attık
Bizim dönemimizde Belediye spora da el attı. Şu anda 1 adet futbol sahamız var ve yine Belediyemize ait inşaatı devam eden olimpik kapalı yüzme havuzumuz var. Yine kapalı spor salonumuzun inşaatı devam ediyor. Ayrıca sporculara her türlü maddi ve manevi desteği veriyoruz. Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü’nün yerine Belediyemize ait yeni bir hizmet binası yapacağız” şeklinde konuştu.            


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr