• BIST 94.008
 • Altın 191,360
 • Dolar 4,6989
 • Euro 5,4936
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 26 °C

Başkan TOPRAK, "KAHTA 3'ten BÜYÜKTÜR"

Başkan TOPRAK, "KAHTA 3'ten BÜYÜKTÜR"
Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta Belediyesinin 2016 Yıl Sonunu değerlendirdi.

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Kahta Belediyesinin 2016 yılında yaptığı faaliyetleri ve projeleri basın mensuplarıyla bir araya geldiği basın toplantısında anlattı.

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, gündeme dair, İstanbul ve Diyarbakır’da yaşana terör saldırılarının Türkiye üzerinde oynanan oyunların devamı olduğunu belirterek, “1980’li yıllardan bu yana sürekli ülkemizin gelişmemesi için her daim devredeler. 28 şubat dönemi, E-muhtıra ve parti kapatma konuları gibi yollarla ülkemizde sürekli bir kaos ortamı yaratmaya çalışıyorlar. Osmanlı döneminden beri bizleri Sünni, Alevi, Türk, Kürt, Müslüman, Gayri Müslüman, Laik gibi konularla sürekli bizi ayrıştırmaya çalıştılar. Cumhurbaşkanımıza düzenlenmek istenen suikastlar ve en son yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimiyle ülkemizde huzuru kaçırmak isteyen bir takım şer odaklarının oynadığı oyunlar var.  Dünyanın değişik ülkelerinde birçok milletten insanlar var. Amerika’da yaklaşık 72 millet yaşamakta. Ama orada yaşayanlar biz Amerikalıyız diyor. Her ne hikmet ise Osmanlı’dan bu yana sürekli ülkemizde oynanan çirkin oyunlar ile bizi birbirimize düşürmeye, ayrıştırmaya çalışıyorlar. Bu oyunları biz bozacağız. Biz bozmazsak kimse bozmaz bu oyunları. Hep beraber yaşama kültürünü yaşatmamız lazım. Farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir.” Dedi.

KAHTA ÜZERİNDE ÇİRKİN OYUNLAR OYNANIYOR

Türkiye üzerinde oynanan oyunların bir benzerinin Kahta ilçesinde de oynandığını söyleyen Başkan Toprak, “Bu tür oyunlara baktığımızda bu oynanan oyunları ilçemizde de görebiliriz. Şiddet sürekli kullanılıyor. Sürekli insanın onuruna yakışmayan çirkin söylemler kullanılıyor. Bu çirkin üslubun kullanmaması lazım.  Bugün bizim yapmamız gereken, canlı ne olursa olsun bizim onu incitmeye hakkımız yok. Biz kendimiz kenetlemezsek sürekli kanımızı emen, bizi birbirimize düşürmeye çalışan insanların oyunlarına düşeriz.
2010 yılında Halil Geyik yanıma geldi. Şuan Belediye Başkan Yardımcısı dedi ki, 1998 yılında Buğday Pazarı civarında yapılan inşaatım için 80 Bin TL ceza kesilmiş. Ailesi ile birlikte gergin olduklarını gördüm. Kıymet bakımından da bir değeri olmayan bir bölgede 12 yıl önce yapılmış. Biz kesinlikle şiddete başvurmayacağız dedik ve İdari Mahkemeye başvurarak davayı kazandık. Biz STK’lar ile sık sık bir araya gelerek ilçenin sorunlarına çözüm yolları bulmak adına konuşuruz. Çarpık yapılaşmaya izin vermemeliyiz. Bir takım insanlar kaçak yapılar yapıyor. Yapsat yapıyorlar. Bu memlekette kafasını kuma gömüp gövdeleri dışarda. Sanki bunları kimse görmüyor gibi. Bunlar çirkin şeyler. Bizde bunlara yasal yollardan cezai işlem yapmışız.  Bunun üzerine Belediye Başkan Yardımcımız Halil Geyik’in önü kesilerek darp edilmiştir. İnsan, muhataplarına bu işi bir sorar.  En son Okul Müdürü olan kardeşim Mehmet Toprak’a silahlı saldırıda bulunuldu.  Bu tür şiddet yollarını bırakmamız lazım. Bu memlekete yakışmaz bu tür şeyler.  Biz Ağaların, Sahte Şeyhlerin yolundan gidersek bu memlekete bir yere varamayız. Biz bunlar ile hareket ettiğimiz vakit ülke olarak da bir yere varamayız. Çünkü onların geçim kaynağı insanları bir birine düşürmek, birbirine kırdırmaktır. Kendi siyasi hayatlarını ekonomik hayatlarını sürdürmektir. Buna FETÖ’yü örnek verebiliriz. Terör örgütü FETÖ rahmetli Erbakan dönemi hariç, bütün iktidar dönemlerinde İslam’ı kullanarak bütün alanlarda yükseldi.  Bunların birçok terör olaylarında parmaklarının olduğu görüldü. Bizim bunlara karşı birlik olmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

BELEDİYEYİ BÜYÜK BİR BORÇ İLE DEVRALDIK

Kahta Eski Belediye Başkanı Yusuf Turanlı döneminde yapılan çalışmalara dikkat çeken Başkan Toprak, şu ifadelere yer verdi,  “Festival yapmadığı halde milyonlarca para nereye gitti. Bırcık Çayında kilitli parke taşından 9 milyon liraya taş malzemesi almış. Bu taşı nerede kullanmış. 20 milyon liraya yakın yakıt almış. Kahta’da yaklaşık 26 tane akar yakıt istasyonu bulunmasına rağmen neden bir tane istasyondan aldı. Neden sadece bir akaryakıt istasyonuna bu kadar para aktarıldı. Kendi köyü benim köyüme yakın. Kahta Belediyesinin dozeri orada 2 yıl kadar yakıtıyla beraber orada çalıştı.

Bunlar belgeli olan şeylerdir. Bugün Buğday Pazarını satıp kendi üzerlerine tapulamışlarsa bunları söylemeyecek miyiz?  Kanigenikte belediye arazilerini kendi üzerlerine tapuladıklarını söylemeyecek miyiz? 9 milyon 3 yüz bin liraya taş alınıyorsa bu taşlar nerede kullanıldı. Bu dava şuan Cumhuriyet Savcılığında. Bunlar gibi söylenecek çok şeyler var. 72 milyon borç ile belediyeyi aldık. Bugün şuan sadece Necmettin Erbakan Parkında dolayı 1 milyon borç var. Bizler geldikten sonra orayı yaptık. Taşeron işçi firmasının 1 milyona yakın alacağı var. Toplamda hesapladığımız zaman 10 milyon civarında esnaf borcu var. Bunlara rağmen biz şunu söylüyoruz. Benimle ilgili bir belgeleri var ise bu belgeleri ortaya çıkarsınlar.”

KAHTA 3’TEN BÜYÜKTÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemlerde Türkiye’de görülen büyük gelişmelerin Kahta ilçesinde engellenmek istenildiğini söyleyen Başkan Toprak, “Cumhurbaşkanımız dünya 5’ten büyüktür dediği gibi bizde Kahta 3’ten büyüktür dediğimiz için belli güçler bundan rahatsız olmaya başladı. Bugün ben buradayım, yarın başka fakir bir kardeşimin bu konuma gelmesini isterim. Yıllardır bu 3’leri gördük. Yıllardır iktidardaydınız. Siz ne yaptınız bu memlekete.

Dengir Fırat AK Parti Genel Başkan Yardımcısı değil miydi? Yusuf Turan Belediye Başkanı, Reşat Turanlı ilçe Başkanı, Rüştü Turanlı ise Ziraat Başkanı görevi yaptı. Bu memleketin fakir halkının ekmek sahibi olması için bu arazileri neden sulamadılar. Sulama projesini hayata geçirmediler. Neden bir Adıyaman Üniversitesine bağlı bir fakülteyi getirmediler. Neden memleketin sıkıntılarına bir çözüm getirmediler. Her şey onların elindeydi. İktidar partisi olduğumuz için Kahta’nın bizden beklentileri çok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan geldiğinden beri ülkemizde birçok alanda gelişmeler oldu. Neden Kahta’mızda bu gelişmeleri göremedik. Belli güçler devreye girip kendi saltanatlarını sürdürmek için bu ülkenin kanını emmeye çalışıyorlar.  

Önümüzdeki belediye seçimlerinde fakir halktan, imanlı, memleketine hizmet sevdası olan bir ekip Allah’ın izniyle gelir inşallah. Bunu her zaman söyledim, şimdi de söylüyorum. Bu memlekette haram yiyen bu mevki zade insanların gelmemesini temenni ediyorum. İnşallah ehil olanlar bu mevkilere gelip hizmet eder.” İfadelerini kullandı.

Kahta ilçesinde yapılan proje ve hizmetlere dikkat çeken Başkan Toprak, “İçme suyunda hey ay 500-600 bin lira elektrik parası ödüyoruz. Geçen ay bize gelen para 1 milyon 9 yüz kırk üç lira. Bu ay gelen para ise 2 milyon 3 yüz lira. Bizim 1 milyon 4 yüz liramız personel maaşlarına gidiyor. Ona rağmen kalan gelirimizle en kaliteli, fiyatı en uygun şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu tasarruflar hizmete dönüşüyor. İçme suyu projemiz hayata geçtiğinde hey ay 500 bin lira elektrikten tasarruf edeceğiz. Bu para da hizmete dönecektir. Su yatağından çıktığı gibi arıtma tesisimize gelecek. Oradan da Kahta’mıza gelecek. Bugün 510 litre suyun 410 litresi Kahta’ya geri kalan 60 litre ise Akıncılar, Bölükyayla ve Menzile gidecek.

30 dönüm üzerine kurulan Seyir Tepesi projemiz yaklaşık 2-3 ay içerisinde bitmek üzere. Amfik tiyatrosuyla, seyir teraslarıyla, mesire alanıyla halkımızın hizmetine girecek. Onun yan tarafında 2 milyon liralık sosyal tesis yapılacak. Onunda ihalesi Kahta Kaymakamlığı tarafından kısa bir süre içerisinde yapılacak. İnşallah baraja kadar güzel projelerimizle Kahta’yı yakıştığı bir şehire dönüştüreceğiz.

Biz Kahta merkezde bugüne kadar 3 yüz 29 bin metre kare sıcak asfalt döktük. Marangozcular Sitemizi bitirdik. 560 bin metre kare kilitli parke taşı döşedik. Bütün camilerimize, Kuran Kurslarımıza, Taziye Evlerimize, Okullarımıza her türlü desteği verdik. Çevre düzenlemesi, kamelya gibi yardımlarda bulunduk. Okul yapılması için çok sayıda yer tahsisinde bulunduk. Aynı zaman Kahta Devlet Hastanesine 6 bin metre kare hibede bulunduk. Yer bakımından hastanemizin bu sıkıntısına çözüm olmak adına yaptık. Burada araçların park edeceği güzel bir park alanı yapıldı. Onun yanında da 4 bin metre kare yer verdik. Diğer tarafına da 2 bin metre karelik bir yer tahsis ettik. Orada da misafirhane yapılacak.

Diğer taraftan Mezbahane, Köylü Garajı, Hayvan Pazarı, botanik park, Kültür Sanat Merkezi gibi projelerimiz var. Bu projelerimiz şuan ilgili bakanlıklar onay beklemekte. Bunlarda faaliyete geçerlerse Kahta’mız daha da güzel olacak. Hayvan Pazarı projemiz onaylanırsa güneydoğunun farklı illerinden gelecek olan çiftçilerimiz haftanın 3 günü burada kalabilirler. Kahta’mıza büyük bir katkı sağlanır. Kış şartlarına rağmen çalışmalarımız devam etmekte. Hürriyet Mahallesinde olan çalışmalarımız devam ediyor. Şuan Bayraktar Mahallesinde bir sokağımız kaldı. Oda tamamlandığında yüzde 90 yollarımız tamamlanmış olacak.  

Organize Sanayi Bölgesinde bir firma tarafından taş üretim merkezi yapıldı. Biz kendileriyle görüşüp burayı kiraladık. Tabi bu çalışmadan önce güneydoğuda bu işi yapan firmalardan fiyat istedik. 13 liradan aşağı taşı veren olmadı. 4 yıllığına KDV dahil 1 milyon 100 bin liraya kiraladık. Biz üretime geçtikten sonra taşı 3’te bir fiyatına üretmeye başladık. Biz şuan 560 bin metre kare taş döşedik. 560 bin metre kareyi 13 liradan hesaplarsak KDV’siz 7 bin 280 lira yapar. Biz taşı kendi ürettiğimiz için daha uygun bir fiyata çıkardık. Orada ayrıca 20 tane gencimiz ekmek sahibi oldu.

İlçemizin bütün kurumları ile birlik ve beraberlik içerisinde hizmet etmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız devam edecektir.”

Haber: Abdulkerim Özbilici

Kahta Belediyesi tarafından hazırlanan Faaliyet Raporu

 

img_7229.jpgimg_7224.jpgimg_7232.jpgimg_7256.jpg

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr