• BIST 84.596
 • Altın 252,458
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • Ankara 13 °C

Bayanlar Eğlenerek Öğreniyor

Bayanlar Eğlenerek Öğreniyor
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyon
Samsat Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek olan 'Eğlenerek Öğrenelim' adlı projenin açılışı yapıldı.
Kalkınma Bakanlığı tarafından kırsal Kalkınma Projesi kapsamında finanse edilen projede kırsal alanda yaşayan kadınların güncel hayattan ve günlük değişimlerden haberdar olması amaçlanıyor.Vali Ramazan Sodan'ın eşi Ayşe Işıl Sodan başta olmak üzere çok sayıda protokol üyesinin eşinin katıldığı proje açılışı Yarımbağ İlköğertim Okulu salonunda yapıldı.
Proje kapsamında, kadınların daha fazla bir araya gelmelerini sağlamak, çağımızın bir sorunu olan bireyselliği kırıp birliktelik kavramını aşılamak, kadını ekonomik anlamda iş alanında bilgi ve beceri sahibi olmasını sağlamak, kadınların grup içerisinde etkileşim yoluyla sosyalleşmesini sağlamak, kadınlara birlikte iş yapma, beceri ve alışkanlığını kazandırmak, yoksul ailelerin çocuklarının oyun araç ve gereçlerine kavuşmasını sağlamak ve kadınlar arası sosyal ve kültürel farklılıkları en aza indirmek olduğu açıklandı.
Her hafta başka köylere gidilerek eğitim çalışmalarının yapıldığı program kapsamında, Samsat Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı tarafından 'İnsan Hakları Uygulamaları' konusunda bilgiler verilecek.
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü elemanları tarafından 'Kadının iş sahasında ara eleman ve dolaylı iş istihdamını arttırıcı mevzuatlar' konusunda bilgiler verilecek ve eğitimler sonrasında, kadınlar arası yemek yarışması yapılacağı ve eğitim sertifikası verileceği bildirildi.
Ayrıca, İlçe Müftülüğü'nde görevli vaizeler tarafından dini, ahlaki ve temizlikle ilgili bilgiler verilmekte, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı elemanları tarafından, aile planlaması, hastalıkların ana kaynakları, hijyen ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirilmekte, İlçe Emniyet Amirliğinde görevli bayan polis memuru tarafından kanunlar, mevzuatlar, kadın hakları ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda bilgilendirileceği açıklandı.
Bu projeden farklı statüdeki bayanların aynı fiziki şartlarda bir araya gelerek grup içerisinde sosyalleşmesi, günlük hayatta kendisine gerekli olan bilgi ve becerilerini arttırmaları gibi sonuçlar beklenmektedir.
Proje açılışında konuşan Samsat Kaymakamı Recai Karal'ın eşi Fatma Karal, "Kırsal kesimde yaşayan hanımların ilçeye yada ile düzenli ve ayrıca geliş gidişlerin olmaması kadınlarımızın uzun süre mevsimsel işlerde çalışmak zorunda olmaları bir çok alanda olduğu gibi eğitimden de mahrum kalmalarına sebep olmaktadır. Kadınlarımızın sosyalleşmeleri bilgi eksikliklerin giderilmesi, kendilerine güvenen bilinçli bireyler haline gelebilmeleri toplum için büyük bir ihtiyaca dönüşmüştür.
Bizlerde büyük bir heyecan uyandıran ve neden daha önce yapılmadı dedirten bu proje kapsamında, tamamen gönüllük esasına dayalı olarak oluşturduğumuz ekibimizde her hafta köy ziyaretlerinde bulunup kırsal alanda yaşayan, bu toplumun değerli bir parçası olan kadınlarla, annelerle bir araya geldik.
Ne mutlu bize ki 16 Şubat tarihinde başladığımız ve bugüne kadar ziyaret ettiğimiz 7 ayrı köydeki hanımların hemen hemen tamamına ulaşabildik. Bizleri ağırlayanların yüzlerindeki tebessüm, dillerindeki tekrar gelin, her zaman gelin cümleleri bizlere anlattı ki bu proje amacı dışına sapmadan doğru yolda ilerlemekte. Günkü amacımız köy kadınları ile şehir kadınları arasındaki sosyal ve kültürel farklıları en aza indirmekti.
 Çünkü amacımız kadınlarımız ile bir araya gelebilmekti. Sosyalleştirmelerini sağlamak. Amacımız hanımların güncel hayattan ve günlük değişimlerden haberdar olmalarını sağlamaktı. Tüm bu amaçlarımızın ötesinde bazen planlanmayan olaylarda yaşanmıştır. Okula gönderilmeyen kız çocukların belirlenmesi dargın olan hanımların
barıştırılması yada erkekleri tarafından köyün daha evvel dile getirilmemiş bir derdinin kadınların gözüyle tespit edilmesi ve dile getirilmesi gibi.
Ekibimizdeki diğer arkadaşlarımız ise kendi branşlarında en gerekli ve önemli konuları belirleyip bilgilendirici sunumlarla, yönlendirmelerle soru cevaplarla hanımlarımızın bilgi eksiklerini gidermeye çalışmışlardı'' dedi.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr