• BIST 96.861
  • Altın 238,364
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5278
  • İstanbul 13 °C
  • Adıyaman 9 °C
  • Ankara 8 °C

Beka Meselesi

İrfan Çelenk

Dünya büyük bir savaşın eşiğinde. 1. ve 2. Dünya savaşlarından nemalanan kurtlar acıkmışlar ve tekrar sahnedeler. 2019 yılı bu anlamda çok çetin geçecek. Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında birçok ülke karışacak. Birçok ülkede sınırlar değişecek ki ülkemiz de bu hesabın içinde. Para babalarının desteklediği özgürlük(!) mücadeleleri başlayacak.

Evet, dünya büyük bir savaşın eşiğinde olduğu halde birçoğumuz bu mücadelenin varlığından bile bi haberiz. Dünyada fırtınalar koparken biz burnumuzun ucunu göremiyoruz. Dünya gündeminden uzak iç çekişmelerin içinde boğuluyoruz: Hangi parti kazanacak, kim belediye başkanı olacak, kim muhtar olacak? Bu yıl hangi takım şampiyon olacak? Fenerbahçe kümeye düşmekten kurtulacak mı?

Dünya gündemini ne kadar takip ediyoruz? Dünyada savaş kazanlarının kaynamaya başladığı bir dönemde, ülkemizin de bu hesabın içinde olduğunu söylemeye gerek yok. Böyle olduğu halde ideolojik ve partizan söylemlerin ötesine geçemeyişimiz gündemden ne kadar uzak olduğumuzun açık göstergesidir.

Hepimiz aynı gemideyiz. Gemimizi azgın dalgalarda limana ulaştırmaya çalışan bir kaptanımız ve tayfası var. Onun karşısında bizim gemimizi batırmaya çalışan korsan çeteleri ile onların içimizdeki uzantıları var. Dışarıdaki korsanlar top atışları ile içerideki uzantıları geminin dibinde delik açmakla gemiyi batırmaya çalışıyorlar. Eğer gemi su almaya başlarsa geminin dibinde delik açanlar gemiyi terk edecekler ve dışarıda onları bekleyen sandallarla korsan amcalarının gemilerine binecekler. Böyle olduğu halde birçok kişi gemiyi topa tutan korsan çetelerini ve onların içimizdeki uzantılarını değil, gemiyi kurtarmaya ve limana ulaştırmaya çalışan kaptanı ve tayfasını suçluyor.

Biraz meseleleri açalım

Dolar operasyonlarını kim yaptı? Gerek halkın içinde ve gerek sosyal medyada doların nasıl yükseltildiği ile ilgili birbirimizi suçlayıcı ideolojik ve partizan söylemlerin ötesine geçemiyoruz. Bize kimin tokadı attığını bile bilmiyoruz. Bir gecede Türkiye’deki paralarını çekip milyar dolarları kazanan bankaları araştırmıyoruz. Bir haftasonu akşamı bankalar kapalı olduğu halde çekilen paraların nereye gittiğinin izini süren çok az kişi var.

Zamlarla kimler oynuyor? Zamlarla oynayan içimizdeki iş adamları Amerika ve Avrupa’daki patronlarından bağımsız değildir. Bunlarda para çok, bitse bile dışarıdaki patronları onlara muslukları açarlar. Bunlar ülkeyi batırmak için paralarıyla malları alıp denize dökerek piyasa ile oynayabilecek kadar zengindirler. Bunlar bırakın bizi, Amerika’yı bile çökertebilecek ekonomik güce sahiptirler. Ama görünen o ki halkımızın büyük çoğunluğu yediği tokadın nereden geldiğinin yani zamları kimin yaptırdığının farkında bile değil.

Evet, konu başlığımıza dönelim.

Ülkemiz bir beka mücadelesinin içinde. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve gerek MHP lideri Bahçeli’nin dediği gibi şu anda ülkemizin bir beka mücadelesi var. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ülkeyi batının kölesi yapmak isteyen dış güçler ile onların karşısında duran ve ülkeyi batının köleliğinden kurtarmaya çalışanların mücadelesi var. Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karıncaya “Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki?” dediklerinde karıncaOlsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.”

Evet, yapmamız gereken belli. İdeolojik ve partizan söylemleri bir kenara bırakıp tıpkı Kurtuluş Savaşında, tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi omuz omuza topyekün bir mücadeleye girişmeliyiz. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Acemiyle, sağcısıyla, solcusuyla, Ak Partilisiyle, CHP’lisiyle, MHP’lisiyle ve diğer partililerle omuz omuza mücadele etmeliyiz.

Eğer bu mücadeleyi kazanırsak ne âlâ, ama kaybedersek her şeyimizi kaybederiz.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr