• BIST 86.643
 • Altın 249,706
 • Dolar 6,0346
 • Euro 6,7602
 • İstanbul 22 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • Ankara 19 °C

Belediye ve Başkan Adayları

Abdullah YEKTA

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla beraber aday adaylarında da bir hareketlilik yaşanmaktadır. Kimi rengini belirtmekte kimisi daha uygun bir zemini beklemektedir. Milletvekili aday adaylarının belirlenmesinde umutların tükenişi siyaset kurumuna olan güveni de azalttığı için insanlar pek cesaretli bir şekilde renklerini belirlemiyorlar. Bunu için önceki seçimler kadar hareketli bir durum söz konusu değildir.

Halkın temayül ve kanaatlerinden daha ziyade genel merkezlerin dayatmacı, tepeden inmeci ve halka güvenmeyen bir tavırla adayları belirlemesi bu işe ilgi duyanlarda bir hayal kırıklığı yaratmış ve siyaset kurumuna karşı da bir güvensizlik oluşturmuştur. Bu duruma rağmen yine de bir hareketlenme var. Bu iş için temkinli de olsa STK’larda da bir hareketlenme yaşanmaktadır. Mevcut aday adaylarından umutsuz olanlar farklı ve ses getirecek adayların peşine düşmektedir.

Aday belirlemede hangi kriterler esas alınmakta acaba? Bu konuda her hangi bir ölçü maalesef bulunmamaktadır. Siyasi partiler de aday belirlenirken adayların bilgi, kültür ve becerilerine bakılmaksızın hangisinin daha çok oy toplayacağına bakılmaktadır. Seçilen adayın her hangi bir projesi var mı yok mu hiç dikkate alınmamaktadır. Siyasi parti adayları kimi zaman sağda solda çaldıkları animasyon afişlerle halkı kandırmaktadırlar. Seçim dönemi bittiğinde başkan adaylarının kendileri dahi kendi animasyon projelerini unutabilmektedirler.

Siyasi partilerin çifte standartlarından biri de doğuda aday belirlerken adayların projelerine, kültür ve okumuşluklarına bakılmaksızın sadece o an için partiye oy getirecek kişilerin seçilmesidir. Batıda adayların eğitim düzeyine, şehircilik anlayışlarına ve neler yapabileceklerine bakılarak seçerler fakat doğuda aday, hangi aşirete mensup, hangi şeyh ailesinden gelmektedir gibi özelliklerine bakılır. Batıda iş yapacak, doğuda oy getirecek adaylar seçilir. Batıda şehircilik ön plandayken doğuda partilerin âli menfaatleri ön plandadır. Bunun için herhangi bir ölçü ve düşünce söz konusu olmaz.

Bu anlayışla belirlenen adaylar seçildikten sonra bir perspektife sahip olamadıkları için yönetimde bir beceri gösteremezler. Başkanlar ya klan siyasetini güderler ya da işgüzarlar durumdan vazife çıkararak dümene geçerler. Kimi zaman da seçilen belediye başkanları kendilerinden önce belediyeye alınan personeli bilgi ve becerilerine bakmadan ezmeye çalışırlar. Bazen de asıl iş başında olması gereken bir mühendis mezarlık bekçisi veya park ve bahçe bekçisi yapılabilir. Bunun karşısında bir mühendisin bulunması gereken bir makama da hiç becerisi olmayan sadece yandaş olan bir ilkokul mezunu getirilebilmektedir. Fen işleri, yol yapım çalışmaları vs. işler tabiatıyla ehli olmayan kişilere havale edilmektedir. 70-80 bin nüfuslu olan şehirler büyük bir köye dönüşebilmektedir.

Aday adayları tek başına hiçbir şey değildirler, ancak projeleriyle, ekipleriyle ve perspektifleriyle bir anlam ifade edebilirler. Bunun için başkan adaylarını seçerken ailesine, soyu supuna bakmadan önce adayın ne yapabileceğine, projelerine ve ekibine bakılmadır. Sağda solda kopyalanan animasyon afişlerine itibar etmemek gerekir. Kendi ilçemize bakalım seçim dönemlerinde panolara asılan afişleri hatırlayalım. O kandırmaca afişlerden kaç tanesi gerçekleştirilmiştir? Yeniden başkan aday adaylarının ortaya çıktığı bu günlerde kendi geleceğimizi ve memleketimizi düşünerek seçimlerde bulunmamız gerekir.

Selam ve dua ile.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr