• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Beş Bilinmeyen

Abdullah YEKTA

‘‘Ey insanlar Rabbiniz’den korkun. Babanın çocuğuna, çocuğun babasına bir fayda  sağlayamadığı günde (Allah’tan) korkun. Şüphesiz Allah’ın vaadi haktır. Dünya hayatı ve  aldatıcı olan şeytan sizi saptırmasın. Şüphesiz ki Kıyametin ne zaman kopacağı ilmi Allah katındadır. Yağmuru indiren O’dur. Rahimlerde olanı bilen O’dur. Hiçbir nefis yarın ne kazanacağını bilemez. Hiçbir nefis nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olandır.’’(lokman-33-34)
Allah Teâlâ 33. Ayette  bütün insanlığa hitap ederek, Rablerinden ve kıyamet gününün dehşetinden korkmaları isteniyor. En önemlisi de saptırıcı olan şeytandan da sakınmaları isteniyor. 34. Ayette İslam âlimleri arasında beş bilinmeyen anlamında ‘’muğayebatı hamse’’ den bahsedilmektedir. Bunlar sırayla; 1-Kıyametin ne zaman olduğunun bilinemeyeceği, 2-Yağmurun ne zaman yağacağının bilinemyeceği, 3-Rahimlerde olanı kimsenin bilemeyeceği, 4- Kişinin yarın ne kazanacağını bilemeyeceği, 5-Kişinin nerede öleceğini bilemeyeceği şeklindedir.
  Burada ikinci ve üçüncü maddeler sanıldığı gibi gayb konusu değildirler. Çünkü Allah Teâlâ ‘’yağmuru yağdıran O’dur’’ diyor. Yağmurun ne zaman yağacağını kimse bilemez, demiyor. Yine ‘’rahimlerde olanı bilen O’dur.’’diyor. Rahimlerde olanı hiç kimse bilemez, demiyor. İnsanlar, bu ayetlerin indiği tarih’ten üç bin yıl önce doğacak olan çocuğun kız mı oğlan mı olacağını tespit etmişler. Yine insanlar, yağmurun ne zaman yağacağını önceden tahmin edebiliyorlar. Bu iki konu aslında gayb konularından değildirler.
   Asıl gayb konusu olan ve bizden samimi bir şekilde inanmamız istenen, ‘’kıyametin ne zaman kopacağını kimsenin bilemeyeceği’’meselesidir. Peygamber (s.a.v.) Cibril hadisinde Kıyametin ne zaman kopacağını, kimsenin bilemeyeceğini bildirmektedir.
 Allah Teâlâ ‘’Kıyamet gelmektedir/kıyamet kopacaktır onu kimse bilemez, onu nerde ise kendimden gizliyecektim. Bu, her nefis yaptığı ile cezalandırılsın/mükâfatlandırılsın, diyedir.’’(Ta ha-15)  Allah Teâlâ ‘’ekâdü uhfiha’’ diye ifade buyurmaktadır. Bu ifade, bu işin bir sır olduğunu, onu hiç kimsenin bilemeyeceği anlamına gelmetedir.(Taberi  tefsiri; Razi, mefatihül- gayb ilgili ayetin tefsiri)
    Gayb konusu tümüyle Allah’ın elindedir/ Onun  katındadır. Bu konuda kimseye herhangi bir bilgi verilmemiştir. Gaybın anahtarları O’nun katındadır, ondan başkası gayb bilgisine sahip değildir.(cin-26;en’am-59)  Bu  konuda bir bilgiye sahip olacak olan biri varsa o,  ancak Peygamber(s.a.v.) olabilir. Oysaki Allah Teâlâ Peygamberin dilinden; ‘’De ki: Allah’ın hazineleri yanımdadır, demiyorum. Ve gaybı da bilmem. Ben  size bir meleğim demiyorum. Ben ancak bana vahy olunana tabi oluyorum… ’’(En’am-50;A’raf-31)
  Aynı şekilde cinler de gaybın bilgisine sahip değildirler. Çünkü Süleyman(a.s.)’ın emrinde çalışmakta olan cinler, O’nun öldüğünü dahi fark edememişlerdi.(Sebe-14)  Çünkü yerde ve göklerde Allah’tan başka gaybı bilen yok.(Neml-65)
Konu bu kadar açık ve net iken  geçmişte bazı mezhep ve âlimler kıyametin ne zaman kopacağını, kıyametin alametleri arasında saydıkları mehdinin gelişini, cifr hesabiıyla ya da ebced benzeri hesaplarla tespit etmeye çalışmşlardır. Mesih ve Mehdi ile ilgili haberler mütevatir derecesinde değildirler. Dolaysıyla bizim için bir inanç oluşturamazlar. İnançlarımızın kaynağı ancak ayet ve mütevâtir hadisler olabilir. Günümüzde, bu konularla ilgili değişik risalelerde yapılan hesaplamalar ve yine bu hesaplamalara bakarak kendilerini mehdi sanan zavallılar hezeyan içindedirler.
‘’Yoksa yanlarında gayb bilgisi var da ona mı bakıp yazıyorlar.’’(Tur-41;Kalem-47) ‘’Yoksa onlar gaybı görüyorlar mı?’’(Necm-35)
 Allah bizi sıratı müstakimden ayırmasın.  
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr