• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Bilmiyorsanız Konuşmayınız

Ziya TEPE

Sorunların bir doğru tespiti bir de çözüm boyutu vardır. Sorunlar doğru anlaşılmazsa sıhhatli bir çözüme de gidilemez. Bu yüzden en başta, sorunun doğru ve sıhhatli anlaşılması gerekiyor.

Herhangi bir sorunun doğru anlaşılması için de değerlendirme ve öğrenme ölçüleri vardır. Bu ölçülerden biri, araştırma ve öğrenmeye dayalı bilgidir. İkincisi, Kuran ve sünnet rehberliğindeki anlama ölçüsüdür. Üçüncüsü de aklıselime (idrake) ve uyanıklığa dayalı ölçüdür. Sorunun anlaşılması için ideal olan, bu üç ölçüyü de kullanmaktır. Herhangi bir şahıs bu üç ölçüden birini veya ikisini de iyi kullanırsa sıhhatli bir teşhise (anlamaya) varabilir.

Bu üç ölçü insanlık nezdinde genel geçer değerlerdir. Aynı zamanda insan tabiatının derinliklerinde var olan hikmete dayalı ölçütlerdir. Onun içindir ki ölçülere dayalı sorunların anlaşılması ve değerlendirilmesi insanlar tarafından kabul ve takdire şayan görülür.

Bu yazıda günümüz modern dünyasında sosyal sorunlar hakkında sıhhatli bilgi edinme yolu üzerinde duracağım.

Sorunun neden meydana geldiği, sorunu oluşturan ve sorundan beslenenleri neyi hedeflediğini, sorunun perde gerisinde güçler varsa bu güçlerin kullandığı taktikleri, desiseleri ve komploları bilmek lazımdır. Bu bilgileri detaylıca yazılan kitap, makale ve araştırmaları okuyarak ve ilgili şahısları dinleyerek edinmek gerekiyor.

Sorun, ülke veya dünya çapında ise onun anlaşılması daha zordur ve onu anlamak için daha çok çaba sarf etmek gerekiyor. Bu sorunlarda dünya istikbar güçlerinin ve bu güçlerin yerli taşeronları emellerine ulaşmak için her yolu mubah görürler. Hiçbir kutsalları yoktur. Bu anlayış İslam dışı güçlerin bizzat düşünür ve filozoflarının da görüşleridir. Sorunların anlaşılmasında bu anlayış asla göz ardı edilemez.

İngiltere siyasetçisi W. Churcıll diyor ki, “Savaş zamanında söylediklerimizin yüzde doksanından fazlası yalan idi. Geriye kalan doğrular da zaten yalanların arasında kayboluyordu.”

Dünya sömürgeci güçler ve bu güçlerin yerli kuklaları da sorun ve olaylarda başvurdukları en güçlü silahları yalan, iftira ve aldatma kampanyaları, oyunlar, komplolar, suikastlar, halkların tahriki, birbirine düşürülmesi, aralarındaki düşmanlık ve çatışmaları oluşturmaktır. Ayrıca toplumsal mühendislik projeleri ve psikolojik savaş gibi yöntemleri de kullanırlar.

Bir de bu sorunları oluşturan ve sonra da istismar aracı kılan güçlerin kullandıkları vasıtaları ve bu vasıtaların fonksiyonunu ve gücünü anlamak gerekiyor. Bu araçlar tv, internet, haber ajansları, gazeteler, dergiler, radyo, sinema, halk arasında kullandıkları ajanları ve para karşılığı kullandıkları yazarlardır.

Bu araçların gücü ve önemi açısından bir arkadaşım bana şunları anlatmıştı: ‘‘ Yahudiler demişler ki ‘ABD’de yüzyıldan fazla bir zamandır haftalık yayımlanan ‘Time’ dergisini bir türlü elimize geçiremedik. Bu dergi bizler için atom bombasından daha önemlidir.”

Sorunun sıhhatli anlaşılmasının bir diğer boyutu da dünya istikbar güçleri ve kuklalarının tarihte oluşturduğu benzer sorunları tahlil ederek öğrenmek ve dersler çıkarmaktır. Tarih bu açıdan bizler için birer laboratuvar görevi görür. İki yüz yıla yakın bir zamandır dünyada en fazla mağduriyeti zulüm ve katliamı yaşayan halklar ne acıdır ki Müslüman halklardır. Onun için de sorunların tarihi boyutu üzerinde biz Müslümanların daha da önemle durması ve ciddi okumalar yapması lazımdır.

İslam, meseleler hakkındaki bilgilere çok önem verir. Dinimiz biz Müslümanlara da ‘‘ bilmiyorsanız konuşmayınız’’ veya ‘‘ bilmiyorsanız bir bilene sorun ’’ diyor. Bu sözler hayatımızda birer ilkedir.

Kısacası, bilmemiz gerekiyor ki sorunların doğru anlaşılması ve değerlendirilmesinde önemli ölçülerden biri de sorun hakkında gerekli bilgilere vakıf olmaktır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr