• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Bir Cemaatin Tükenişi

Y.YAVUZYILMAZ

Cemaat, sürekli yaptığı gibi,kendisine yönelik bütün eleştirileri “Hırsızlık ve yolsuzluk” operasyonu üzerinden meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu yöntemle kendisini eleştirenleri yolsuzluk ve hırsızlık kategorisine sokmaya çalışıyor. Oysa bu durum cemaatin yaptıklarını meşrulaştırmaya yetmiyor.        

Kuşkusuz Cemaat, kendilerini eleştiren herkesi hırsız olarak nitelemek hem ahlaki ,hem de tutarlı değildir. Cemaatin unutmaması gereken gerçek insanların çoğunun hırsızlık ve yolsuzluğu onaylamadığıdır. Unutmaması gereken bir şey de başkalarının yetersizliği üzerinden kendi meşruiyetini sağlayamayacağıdır.

İnsanlar yolsuzluğa ve hırsızlığa karşı olduğu ve onaylamadığı kadar, sınav sorularını çalanları ve sadece kendi mensuplarına verenleri, bürokratik örgütlenmede kendinden başka kimseyi tanımayanları, cemaatin geleceği ve çıkarları için en kutsal kavramları araçsallaştıranları, devlet içindeki bürokratik örgütlenmede karşıtlarını elemek için en mahrem bilgilerini ortaya serenleri, Hz. Peygamberi kamyon kasasına indirip cemaatin çıkarları için kullananları, gökten ateş yağarken sadece Zaman okurlarının gazeteyi başlarının üstüne koyarak kendilerini koruyabildiklerini savunanları; rüya,ilham ve sezgiyi tartışmasız bilgi kaynağı olarak görenleri, iktidarı otoriterlikle suçlarken hocalarından aldıkları emirleri asla sorgulamayarak itaat edenleri, 28 Şubatta askeri cuntayı suçlamak yerine Erbakan’ı suçlayan ve “Bırakın gidin “diye meydan okuyanları, Bank Asya’ya para yatırmak için kuyruğa girenleri yüceltmek için yaptıkları eylemi sahabelerden referans getirerek onaylayanları, kendilerine karşı olduklarını düşündükleri her bürokrata kumpas ve şantajla onurlarıyla oynayıp sahte delillerle tutuklayanları, hayali “Tevhit-Selam” gibi örgüt isimleri üzerinden üstelik kendine bağlı polislerin arama yerine koydukları delillerle masum insanları tutuklayanları, 28 Şubat döneminin en soylu eylemi olan “başörtüsü direnişini” kırmak için mensuplarının başını açıp başörtülü bayanların acılarına duyarsız kalanları, Müslümanların önemli kazanımlar sağladığı Erdoğan eleştirilerinin onda birini İsrail’e yapamayanları, karşıtlarını etkisizleştirmek için her tür yalan ve iftirayı atanları, sahte deliller üzerinden şantaj kasetleri hazırlayanları, Mavi Marmara’yı eleştirip, insanlığın en alçak eylemlerini tapıp masum bir halka kan kusturanları, İktidarın başlattığı “Çözüm süreci”ni baltalamak için sahte deliller üzerinden KCK davasında yedi bin insanı suçsuz yere tutuklayanları, kendilerine ait kadro verilmeyince 2010 yılına kadar ölüleri bile oy vermeye çağırdıkları iktidarı her türlü yalan  ve iftirayı meşru görenleri, sevmedikleri herkesi İrancı gibi akla hayale gelmeyen hezeyanlarla suçlayanları,kendi cemaatsel hedeflerini gerçekleştirmek için hiçbir ahlaki sınır tanımadıklarını her davranışlarında gösterenleri de onaylamayacaktır.   
 
Boğazına kadar şantaj,kumpas,yalan, adam kayırma ve tehdide bulaşmış bir cemaatin hırsızlık ve yolsuzluk üzerinden yürüttüğü propaganda hem inandırıcı hem de ahlaki değildir. Çünkü cemaat eleştirdiği her şeyin çok daha fazlasını cemaat çıkarları perdesi altında yapmaya devam etmektedir. Cemaatin sorunu inandırıcılığını ve toplumsal sermayesini büyük ölçüde kaybetmiş olmasıdır.
 
Cemaatin tükenişi kendi dışındaki etkenlerden değil,kendi davranışları yüzünden gerçekleşmektedir. Kendi dışındakileri görmezden gelen kibirli tutumlar, diğer cemaatleri hesaba katmayan bencil davranış biçimi, ilkesiz tutum ve davranışlar, hepsinden önemlisi cemaatin uluslar arası bir projenin aktörü olduğu kuşkusu, cemaatin toplumsal sermayesini tüketmektedir. 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr