• BIST 95.018
 • Altın 254,420
 • Dolar 5,7307
 • Euro 6,4701
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Ankara 22 °C

Birçok İmamın Elektrik Faturalarıyla Başı Dertte

Birçok İmamın Elektrik Faturalarıyla Başı Dertte
Camilerimize bir lira dahi ödeneğin ayrılmaması ba
        
                   Ülkemizde eğitim ve sağlıkla birlikte din hizmeti de küçümsenmeyecek derecede önemlidir. Hükümet bu hizmetlerin öneminin farkındadır fakat hala ciddi sorunlar masada duruyor. Devlet, personelinin bedenen ve ruhen sağlığını korumalıdır. Onun verimliliğini arttırmak için her türlü çabayı göstermelidir. Eğer devlet veya hükümet yetkilileri memurlarının ekonomik, sosyal ve mesleğiyle ilgili sıkıntılarını çözmezse memurun sağlayacağı verim ciddi oranda düşer.       
   
                 Bugün ülkemizde yüz binlerce din görevlisi imam hatibin elektrik faturalarıyla başı dertte. Zira devlet, camilerin aydınlatma parasını karşılarken yüksek maliyetli ısıtma ve soğutma giderlerini karşılamamaktadır. Başta okullar olmak üzere tüm resmi kurumların soğutma ve ısıtma giderlerini devlet karşılarken niye camilerin bu giderini karşılamıyor? Bütün devlet dairelerinin soğutma ve ısıtma giderleri dâhil olmak üzere tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktayken camilerimizin ısıtma ve soğutma giderleri neden karşılanmamaktadır? Devlet tarafından camilerin yapımı için ödeneğin ayrılmaması ayrı bir dert zaten. Bazen inşaatı yılları bulan camilerimiz oluyor. Yapılmış olanlar da estetik ve modern projelerden uzak maalesef. Halkımız da haklı, zor şartlarda topladıkları paralarıyla ancak o kadarına güçleri yetiyor. Bu da yetmiyor caminin bütün masraflarını da halkımız karşılıyor. Lütfen bunu biri izah etsin: Biz Müslüman bir ülkede yaşamıyor muyuz? Ezanlar okunsun müslümanın alnı secdeye gitsin diye Urfa, Maraş ve Antep’te halkımız direniş göstermedi mi? Sütçü İmam’ı ne çabuk unuttunuz! Çanakkale’de dedelerimiz niçin savaştı? Camilerimiz müslüman ülkemizin yetim evlatları gibi bırakılmasın. Camilerimiz Allah Teâlâ’nın yeryüzündeki evleridir. Bunun az mı kıymeti var ki devletimiz camilerimizin yapım, bakım, onarım, ısıtma ve soğutma masraflarını karşılamıyor? Nüfus müdürü, hastane müdürü, tarım müdürü veya belediye başkanı halktan para toplayarak bir kamu kurumu inşa ediyor mu? Ya da kendi kurumlarının soğutma ısıtma giderleri için her hafta para topluyor mu? Bunu düşünmek bile sizi güldürebilir. Çünkü bütün resmi kurumların bütün ihtiyaçları ayrılan ödeneklerle karşılanıyor. Halkımız soruyor: Camilerimize neden ödenek ayrılmıyor? 
               Camilerimize bir lira dahi ödeneğin ayrılmaması başta din görevlisi imam hatiplerimizi ve halkımızı zor durumda bırakmaktadır. Özellikle kış aylarında ısıtma; yaz aylarındaysa serinletme ihtiyacına bağlı olarak bir hayli kabarık elektrik faturaları gelmektedir. Bu borç olarak birikiyor. On binlerce lirayı bulabiliyor. Her defasında cemaatten topladıkları paralarla bu giderleri karşılamaya çalışan imamlarımız çok zor durum içerisindedir. Camisi için paranın toplanacağını duyururken onun yaşadığı mahcubiyeti anlamalıyız. Hem cemaat her seferinde para vermekten usanıyor hem de imam efendi para toplamaktan eziklik yaşıyor. Bir cahilin çıkıp “ İmam Efendi, her hafta para topluyorsun!” demesi imam efendinin bütün şevkini kırmaz mı? İmamlarımıza hak ettikleri değeri verelim ve sık sık para toplattırarak imamlarımızın onurlarını incitmeyelim.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr