• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Biz Osmanlıya Neden İsyan Ettik?

Şevket TATAR

Kral Abdullah Klasik Yayınları

Kitap ll.Meşruyet'te Osmanlı parlamentosunda görev yapan bir mebusun, Mekke mebusu Abdullah B. EL-Hüseyin'in (1882-1951) hatıralarıdır. Yazar aynı zamanda Osmanlı devletinin Mekke emiri olan ve 1916'da Osmanlı Devletine isyan eden Şerif Hüseyin'in oğludur. Abdullah 1921-1923 Arasında İngiliz  mandası altındaki Filistin'in bir parçası,1923'ten sonra da bağımsız bir emirlik olan doğu  Ürdün'ün emiri ve nihayet 1964'tan sonra tam bağımsız olan Ürdün'ün kralı olmuştur.

''Arap İsyanı'' yakın tarihimizin en önemli kırılma noktalarından biridir.Kurgulanmış tarihin toplumsal hafızamıza işlemeye çalıştığı Arapların ihanet algısı, aslında bizim geçmişimizle kurduğumuz ilişkinin travmatik boyutunu sergiler. Osmanlının parçalanış sürecinde Arapların kopuşu etrafında geliştirilen söylem, tarihi bir olgudan çok ideolojik bir tutumu yansıtır.

Gerçekten Araplar Osmanlı'ya ihanet ettiler mi? Ya da isyan sadece bölgeye ilişkin sömürgeci amaçları olan büyük devletlerin kışkırtmasından mı ibaretti?

Kesin olan şu ki, Arapların Osmanlıdan kopuşu Ulus-Devlet sürecinde Türk kimliğinin yeniden inşası amacına hizmet eden ideolojik bir söyleme dönüşmüştür.Türklere ihanet söylemlerinin Araplardaki karşılığı Arapları sömüren, İslam'a ihanet eden Türklere dönüşecektir. Aslında bu iki zıt söylem, Osmanlı bakiyesi müslüman uluslarda inşa edilmeye çalışan modern ulus kimliğinin ortak tarihi ve kültürel bağlamdan koparılarak öteki sözlerinden tanımlanmasına hizmet etmiştir.

Bu kitap ''Arap isyanı'' olarak bilinen gelişmelerin en önemli aktörünün yaşadığı olayları anlatan belge niteliğinde bir hatırattır. İngiliz istihbaratının marifetiyle hicazda başlatılan isyanın nasıl gerçekleştiği anlatılırken aynı zamanda bu hareketi meşhurlaştırma çabalarının nelere yaslandığını da okuyabiliyoruz. Elimizdeki eser, sembolik olarak başlatılan ve İngiliz politikasının uzantısı olan isyan hareketinin baş aktörü durumundaki bir ismin gözlemlerine, niyetlerine ve en önemlisi bu hareketin dayandırıldığı siyasi ve kültürel gerekçelere aşina olmak isteyenlerin göz ardı edemeyecekleri bir metin. Şerif Hüseyin'in ittihatçılarla ilişkisi ve İngiliz yetkilileriyle isyandan çok öncelere dayanan teması yakın tarihe ışık tutacak nitelikte. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr