• BIST 103.267
 • Altın 197,713
 • Dolar 4,7110
 • Euro 5,4950
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Bu Proje İle Cezaevi İstihdam Evine Dönecek

Bu Proje İle Cezaevi İstihdam Evine Dönecek
Adıyaman'da bulunan E tipi kapalı ve açık ceza infaz kurumlarının kapatılıp yerine yeni kampüs ceza infaz kurumunun kurulması fizibilite çalışmaları başladı.

Yapılan fizibilite çalışmaları bağlamında Şanlıurfa yolu üzeri ve Adıyaman'a 45 km uzakta bir yer belirlenmiş olup Ceza ve Tevkifevleri Genel müdürlüğünün onayına sunulduğu öğrenildi.

Şanlıurfa yolu üzerinde yapılması ekonomik olarak yerinde bir karar olmadığını belirten Kahtalı esnaflardan Fethi Erşahin, kampüsün Kahta ilçesine 4 km uzaklıktaki Türkiye Petrolleri rafinerine yakın bir yerde kurulmasıyla hem sıcak su hem de doğal gaz gibi yer altı kaynaklarından rahatlıkla faydalanabileceğini söyledi

YENİ KAMPÜSÜN YERİ EKONOMİK AÇIDAN DOĞRU BİR KARAR DEĞİL

Yeni kampüsün, Kahta ilçesi Türkiye Petrolleri rafinerine yakın bir yerde kurulmasıyla ceza ve tevkifevlerinin devlete olana yükünün azalacağını ve kuruma ekonomik katkı da sağlayacağını belirten Esnaf Fethi Erşahin, “yeni kampüs ceza infaz kurumunun, Şanlıurfa yolu üzerinde yapılması ekonomik olarak yerinde bir karar değildir. Çünkü eğer bu kampüs Adıyaman'ın Kahta ilçesine 4 km uzaklıktaki Türkiye Petrolleri rafinerine yakın bir yerde kurulursa hem sıcak su hem de doğal gaz gibi yer altı kaynaklarından rahatlıkla faydalanabilir. Bu durumda ceza ve tevkifevlerinin devlete olana yükü azalmış olacağı gibi ekonomik katkı da sağlayacaktır.” Dedi.

CEZA İNFAZ KURUMU'NA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Seracılık faaliyetlerine dikkat çeken Erşahin, “Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda mevcut olan iş kollarına (demir, tekstil, halı, mobilya) ek olarak hayvancılık ve en önemlisi olan seracılık faaliyetlerini cüzi bir maliyet ile yürütülebilecek bu sayede Ceza İnfaz Kurumu'na da büyük bir oranda katkı sağlayacaktır.

DOĞAL GAZ VE SICAK SU HAZIR

Seracılık sektöründe üretim maliyetini arttıran en büyük etken ısıtma sorunudur. Bu sorun, TPAO rafinerlerinden çıkan doğal gaz ve sıcak su ile temin edilerek çözülmüş olur. Dolayısıyla burada üretilecek, tüketimi yüksek olan domates, salatalık ve yeşilbiber gibi sebzeler, çevre illere Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde bulunan Ceza İnfaz Kurumları'nın genel bütçesine ve kantinlerine doğrudan satışla büyük bir ekonomik katkı sağlayacak. Bu katkılarla da yeni adliye ve yeni yapılacak Ceza İnfaz Kurumlarının yapım harcamalarına katkı sağlanmış olacaktır.

YAKIT MALİYETİ AZALACAK

Öte yandan, tam teşekküllü hastaneye uzaklığı 50 km olacağı için yakıt giderlerinin artmasına neden olacak. Belirttiğimiz yer olan Kahta TPAO'ya en yakın tam teşekküllü hastane arası ilçe merkezinde bulunan hastaneye uzaklığı 4 km olduğu için yakıt maliyeti az olacaktır.” Dedi.

DEVLETİMİZE ARTI GELİR ELDE EDECEK

Kurumun, yemekler kullandıkları sebzeleri artık kendisinin yetiştireceğini ifade eden Erşahin, “cezaevinin yemekhanesinde yapılan yemeklerde kullanılan sebzeleri, kurum kendisi yetiştirecek ve aynı zamanda çevre illere de gönderebilecek kapasiteye sahiptir. Dolayısı ile diğer kurumlara da ekonomik olarak katkı sağlayacağı için devletimize de artı gelir elde edecek.

MAHKUMLAR TAHLİYE EDİLDİĞİNDE KENDİ İŞİNİ KURACAK

Üretim yapılacak seralarda çalışacak hükümlüler meslek sahibi olacakları için tahliye olduklarında seraların ihtiyacı olan kalifiye işçi oldukları için daha rahat iş bulabilecekler. Aynı zamanda, bu sektörde de kalifiye işçi yetiştirilmiş olunacak. Ayrıca tahliye olan bu hükümlüler kendi işlerini de kurabilecek bir donanıma sahip olacaklar. Böylece ister kalifiye işçi olsun isterse kendi  işlerini kursun her iki durumda da yaşama ve topluma daha rahat kazandırılacaklardır.” Şeklinde konuştu

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

cezaevi-istihdamevi-detay1.jpgkahtacezaevi.jpgcezaevi-istihdamevi-detay.jpg

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr