• BIST 94.831
  • Altın 261,226
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Adıyaman 27 °C
  • Ankara 20 °C

Büyük Şeytan

İrfan Çelenk

İran İslam Cumhuriyeti kurucu lideri İmam Humeyni’nin Büyük Şeytan olarak ifade ettiği Amerika 20. yüzyıla damga vuran Emperyal güç oldu. Dünyanın her tarafına uzanan ahtapot gibi elleriyle her tarafta söz sahibi oldu. Sovyetler Birliğinin yıkılmasından sonra tek  tehdit olarak Müslüman toplumlar kaldı. İslam dini potansiyel olarak kapitalizme rakip olabilecek tek güç. ABD bunu biliyor bu nedenle de Müslüman toplumlar üzerinde 7/24 saat hesap yapmaktadır. Kurduğu Müslüman kılıklı kukla örgütlerle birlik ve beraberliğimize kasteden ABD, hem bu toplumları savaştırıp zayıflatmakta, hem bunlara silah satıp zengin olmakta hem de yer altı ve yerüstü tüm zenginlikleri kasasına akıtmaktadır.
ABD seçimlerinden önce IŞİD’in ABD tarafından kurulduğunu söyleyen Trump, Suriye’de IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını belirterek, bu ülkedeki ABD askerlerini geri çekeceğini açıkladı. Ortadoğuda kurduğu kukla devletlerle İsrailin geleceğini garanti altına almaya çalışan ABD geçen hafta Suriyeden çekileceğini söylemesi doğrusu sürpriz oldu. Hani bir söz vardır “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?”  tam da bu duruma uygun düşmektedir. Bu adımı atan ABD ise daha çetrefilli bir oyunu var demektir. ABD hiç kimseyi bu adımı konusunda ikna etmiş değil. Bu nedenle bekleyip göreceğiz.
Trump ayrılma ifadesinden sonra aslında ayrılış nedeninin sinyallerini veren şu cümleleri yazdı: “Suudi Arabistan, ABD’nin yerine Suriye’nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı harcamayı kabul etti. Gördünüz mü? 5000 mil uzaklıktaki ABD yerine son derece zengin ülkelerin komşularının yeniden inşasına yardım etmesi hoş değil mi?’‘ diyerek Suudi Arabistan’a teşekkür etti.
FETÖ ile 15 Temmuzda ele geçirmeyi hesaplayan ABD, Türkiye’yi kullanarak Ortadoğuda çatışma ortamını körükleyecek ve özellikle Türkiye-İran savaşı ile İranı yola getirecekti. Ancak 15 temmuzda halkın tokadını yedikten sonra Türkiye ile ilgili hesapları tutmayan ABD, yeni kukla arayışına gitti. Bu kukla Suudi Arabistan oldu. Cemal Kaşıkçı olayı ile köşeye sıkışan Suudi Prens saltanatını kaybetmemek ve yargılanmamak için şu anda gönüllü kukla olma hevesinde.
Amerikan Wall Street Journal gazetesi Suriye'de bulunan ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde bir Arap gücü kurmayı planladığını belirtti. Bu güç Suudi Arabistan öncülüğünde olacağı kesin. Bunun anlamı şu:
ABD Müslümanları birbirine savaştıracak.
Türkiye- İran- Suudi Arabistan üçgeninde bir savaş çıkararak bu milletlerin arasına nifak tohumları ekecek ve İslam kardeşliğinde bu milletler arasına aşılmaz duvarlar inşa etmek istemektedir. Bu en çok da ABD’nin ayrılmasına karşı çıkıyormuş gibi davranan İsrailin işine yarayacaktır. Çünkü birbirleriyle savaşan bu toplumlar iyice zayıf düşecek ve belki de İsarail hiç savaşmadan bu toprakları ele geçirme şansına sahip olacaktır.
Bu çekilme kararının altından pis kokular geliyor. Doğu Akdeniz’deki enerji hazinesine sahip olmaya çalışan ülkelerden en büyüklerinden biri de hiç şüphesiz ABD. Doğu Akdenizde savaş çıkma olasılığı giderek artıyor. 2. Dünya savasından sonra dünya hiç bu kadar savaşa yakın olmadı.
Dediğim gibi bu çekilme kararının altından pis kokular geliyor.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr