• BIST 92.967
 • Altın 194,964
 • Dolar 4,7402
 • Euro 5,4995
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 30 °C
 • Ankara 27 °C

Çelikhan Turizme Kazandırılıyor

Çelikhan Turizme Kazandırılıyor

 Hafta içi yoğun bir çalışma temposu uygulayan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, hafta sonları da farklı ilçelere giderek, yürütülen çalışmaları yerinde inceliyor. 
Vali Demirtaş, bu hafta sonu da GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ile birlikte Çelikhan ilçesine giderek çeşitli incelemelerde bulundu. Vali Mahmut Demirtaş ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Çalikhan İlçesinde turizme kazandırılması düşünülen Çat Barajındaki Yüzer Adalar ile ilçede büyük bir turizm potansiyeli oluşturacak olan kayak merkezi ve Çelikhan Dağ İçmesinde incelemelerde bulunup, Çat Barajındaki Yüzen Adaların turizme kazandırılması amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ve uygulanacak olan proje ile ilgili Çelikhan Kaymakamı Ömer Dağdeviren’den bilgi alarak, Yüzen Adaları tekne ile gezip, incelemelerini sürdürdüler. Daha sonra Çelikhan ilçe merkezine 20 km uzaklıktaki Dağ içmesine giden Vali Demirtaş ve GAP Başkanı Karahocagil, mide rahatsızlığı ve böbrek taşının düşürülmesi başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinen şifalı içme suyunun bulunduğu alanı gezerek, incelemelerini sürdürüp, şifalı suyu tattı. Çelikhan’ın kış turizmine kazandırılması amacıyla GAP Bölgesi Turizm Master Planı'nda yer alan Akdağ’daki kayak merkezi yapılması planlanan alanı gezdiler. Çelikhan ilçesine yapılacak olan Kayak Merkezi için GAP Bölge Kalkınma İdaresi olarak Turizm Master Planı hazırladıklarını belirten GAP Başkanı Sadrettin Karahocagil, “Bu alanın kış turizmine kazandırılması ve buraya gelen turistin kalma süresini uzatmak için bugün burada uygulanacak projelerin yerini gezerek, incelemelerde bulunduk. Bu bölgede yapılacak olan kış turizmine en uygun yer Türkiye ve uluslararası boyutta düşünüldüğünde Çelikhan ilçemizdir. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Burada bir güç birliği yaparak, yapılacak çalışmaların içersinde İpekyolu Kalkınma Ajansı, Adıyaman Valiliği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile merkezi idarenin Gençlik Spor Bakanlığının Kış Sporları Federasyonu da bu çalışmanın içerisinde olacaktır. Ayrıca, çat Barajına uygulanacak olan Rekreasyon projesine de GAP olarak destek olacağız. Bu çalışmalarla birlikte Çelikhan ilçemiz çok ciddi bir turistik alan kazanmış olacaktır. 2013 yılında her iki projenin de hazırlanması, çeşitli haritaların çıkarılması, sunulması ve kabulünden sonra burada asıl çalışmalarımıza 2014 yılında başlamış olacağız” dedi.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, daha önce Çat Barajı rekreasyon alanı için bir proje hazırladıklarını ve bu projenin İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildiğini belirterek, bu proje ye GAP Bölge Kalkınma İdaremizde eş finansman olarak destek verecektir. Bugün burada GAP Başkanımız ile birlikte Çat Barajındaki Yüzer Adalar, Çelikhan Dağ İçmesi ve yapılacak olan Kayak merkezi yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunduk. Çelikhan ilçemizde sanayinin olmaması nedeniyle farklı alanlarda gelir getirici faaliyetlerin yapılması, alternatif geçim kaynakları oluşturarak halkın refah seviyesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Çelikhan ilçemiz coğrafi konumu itibariyle ilimizde en yüksek rakıma sahiptir. Kışları yoğun kar yağışlı, yazları çok serin olmaktadır. İlçemiz Kış Turizmi açısından elverişli konuma sahiptir. Burada bir kayak merkezi yapılması amacıyla daha önce bu alanda Türkiye Kayak Federasyonu tarafından inceleme yapılmış ve ilçeye 3 km mesafede bulunan Akdağ Dağı yamacında uygun alan tespiti yapılmıştır. GAP Bölge Kalkınma İdaresinin Turizm Master Planında yer alan Akdağ Kayak Merkezinin hayata geçirilmesi ile burası bir turizm cazibe merkezi olacaktır. Bugün ilimize gelerek, Çelikan ilçemizde projelerin uygulanacağı alanı yerinde gezip gören ve bundan sonra burada yapılacak çalışmalara daha da hız kazandıracaklarına inandığım Sayın GAP Başkanımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Çat barajında uygulanacak olan Rekreasyon Projesine de değinen Vali Mahmut Demirtaş, “Dünyada son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak, turizm anlayışında da çok önemli değişiklikler gözlenmeye başlandı. Genellikle yaz aylarında belli yörelerde yoğunlaşan ve deniz-kum-güneş üçgeninde gelişen turizm faaliyeti, daha çok alışılmış turizm merkezlerinden uzak, doğa ile iç içe, kırsal kültürleri tanımaya yönelik ve onlarla beraber, çevre ile uyumlu tesislerde, bozulmamış ve temiz bir çevrede yapılan faaliyet olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Çat Barajındaki Yüzen Adaların da bu çerçevede Turizme kazandırılması amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansına sunduğumuz projemiz kabul edilmiş ve GAP Bölge Kalkınma İdaremiz de bu projemize eş finansman desteği sağlayacaktır. Bu alanın Rekreasyon projesi ile hayat kazandırılarak tüm bölgeye hitap edecek kapasitede bir turizm merkezine dönüştürülmesi, hem insanların yazın buraya gelip dinlenmelerini ve konaklamalarını hem de baraj içerisinde bulunan ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca tabiat varlığı olarak tescil edilen yüzen adaların turizme kazandırılmasını sağlayacaktır. Ayrıca projemizdeki dağ evleri sayesinde yatak kapasitesi oluşacak ve kış turizmi açısından da alt yapı oluşturulacaktır. Bu proje ile beraber ilçede yayla turizmi, eko turizmi ve kış turizmi içinde turizm altyapıları oluşacak ve ilçe bir turizm merkezi haline gelecektir. Bu projenin tamamen hayata geçirilmesi durumunda insanlarımızın hafta sonları veya daha uzun süreli tatil amaçlı olarak Çelikhan ilçemize gelebileceği değerlendirilmektedir” dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr