• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Cemaat ve Cemadat

Adem Ballı

Fransız ihtilalinden bu yana sömürgeci devletlerin Ortadoğu’da ve Afrika ülkelerinde güttükleri temel politika böl parçala yut mantığıyla ulus devletler kurmak olmuştur. Nitekim bu konuda başarılı da olmuşlardır.

 Bununla da yetinmemişler aynı ırktan ülkeleri ise siyahlar –beyazlar, hutular-tutsiler vs aralarındaki kabile farklarını da kullanarak zayıf bırakmışlardır. Bunlardan bazı grupları terörize etmiş savaş eğitiminden tut lojistik desteğe varana kadar destek vermişlerdir.

Işid, PKK, Boko Haram, YPG ve Fetö en güncel örnekleri…

Bitmedi tabi mezhebi meşrebi ve cemaat farklılıklarını kullanıp toplumlara yön vermiş ve bir baskı aracı haline getirmişlerdir. Ülkemizde son yaşanan darbe girişimine bakacak olursak bunu çok bariz bir şekilde görmüş oluruz.

Dikkat ettiyseniz sürekli olarak kullanmaktan ve kullanılmaktan bahsediyoruz.(Kullanışlı hale gelmiş olmak ayrı bir zafiyet tabi)

15 Temmuz darbe girişimi toplumsal algılarımızı büyük oranda değiştirdi. Bu değişim esnasında art niyetli bazı çevreler bunu fırsata çevirmek sap ile samanı birbirine karıştırmak gayesiyle harekete geçtiler. Elbette bunlar Allah’ın izni ile başarılı olamayacaklar.

Fakat biz gene de onların bulandırmaya sulandırmaya çalıştığı zihinlere olabildiğince doğru bilgiyi vermeye çalışacağız.

Önce şunu soralım; zihinleri bulandırmaya İslami bir değer olan cemaat kavramının içini boşaltamaya çalışan bu taşeron sözcülerin gayesi nedir?

Önce uluslaştıran ulusu da bölen ulus milletteki farklı klikleri çatıştıran ve nihayetinde bireyselleştirilen bir topluma hakim olmak yönlendirmek daha kolaydır. Bu yüzden küfür düzenler Müslüman ülkelerde örgütlü hiçbir yapıya müsaade etmezler.

Yani burada ki temel gaye bireysel ve kullanışlı bir toplum oluşturmaktır.

Onlar kendi emelleri için çalışa dursunlar. Biz ana meselemize gelelim.

Cemaat nedir? Cemadat Nedir?

Cemaat: İnsan topluluğu bir fikir ve inanç etrafında toplanmış kimseler. Cemaat kelimesinin aslı toplamak bir araya getirmek anlamındaki cem fiilidir. Geniş anlamıyla cemaat bir fikir ve inanç etrafında bir araya toplanan insan topluluğuna verilen addır.

En geniş anlamıyla cemaat İslam ümmeti topluluğunu ifade eden bir kavramdır. Dünyadaki bütün Müslümanlar bu anlamda bir bütün halinde “cemaat”tırlar. Bu cemaatin ana özelliği tevhit düşüncesini (farklı dünya görüşleri olsa da ) yeryüzüne egemen kılmaktır.

Türkiye’de cumhuriyetin ilanıyla birlikte yozlaştırılmaya çalışılan toplumun ana iskeletini cemaatler korumuştur. En zor şartlarda “Üstad Said Nursi”nin bitmeyen sürgünlere rağmen Süleyman Hilmi Tunahan’ın kaçak göçek Kur’an öğretme gayretleri darağaçlarında sallandırılan yüzlerce İskilipli Atıf Hocalar,  Esat Coşanlar, Muhammed Raşit Erollar” mücadele etmiş laik Kemalist zorbalığa rağmen nice bedel ödenmiş ve bugüne gelinmiştir.

Zannediliyor ki bu toplumun mayası kendiliğinden korunuyor. Sistemin kalplerde açtığı yaralar modern!! Çağın getirdiği fuhşiyatlar bunca saldırıya karşı âlimlerimizin cehd ve gayretleri olamasa ( bi iznillah) halimiz nice olurdu.

Ve sakınmamız gereken CEMADAT!

-Allaha değil de kendine çağıran cemadattır.

-Hak benim hakikat benim tekelimdedir diyen cemadattır.

Oysa cemaat hakikati temsil değil hakikate hürmettir.

-Ümmetin çıkarlarıyla kendi çıkarları çatıştığında kendi çıkarlarını tercih eden cemadattır.

Oysa cemaat kendisini yeri geldiğinde ümmete feda edendir.

-Gurubuna mensubiyeti liyakat ve ehliyetin önüne koyan cemadattır.

Oysa liyakat ve ehliyeti esasa koyan cemaattir.

-Allah’ın el Kayyum ve el Ğani isminden rol çalıp her şeyi yönetme ve kendi kendine iddiasında olan cemadattır.

Oysa mensuplarının değerle ve ilkelere aidiyetini istismar etmeyen cemaattir.

-Mümin müntesiplerinin itimadını kendi güç ve nüfuzunu artırmak için kullanan cemadattır.(1)

-Öteki cemaatin sırtına basarak fütursuzca iftiralarda bulunarak yükselmeye çalışmak cemadattır.

Oysa cemaat “Bütün müminler ancak ve ancak kardeştir.” der

Neyden kaçınmamız gerektiği ortada bizler mübarek bir davanın müntesipleriyiz. Temsil ettiğimiz inanca halel getirmemek için elimizden gelen gayret sarf etmeliyiz.

Elbette bizler cemaatleri kusursuz görmüyoruz. Yapılan kusurlara gelen iyi niyetli eleştirilere baş göz üstünde yer var…

Tabi cemaatlerimizin bu yaşananlardan sonra kendilerini ciddi bir özeleştiriye tabi tutmaları makbuldür elzemdir.

Evet, bizler pireye kızıp yorganı yakacak ferasetsizlikte değiliz. Allah bize sap ile samanı ayırt etmemiz için akıl ve irade vermiştir.

Allah’ın izni yüzyıllık emperyalist oyunlara gelmeyeceğiz.

Kaynak:

1-M İslamoğlu, Pasif İyiden Aktif İyiye

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr