• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 12 °C
 • Adıyaman 8 °C
 • Ankara 9 °C

Çevre ve Belediyecilik

Abdullah YEKTA

Kâhta Belediyesinin bu yaz yaptığı en önemli çalışma, iki tane ana caddenin kaldırım taşlarının söküp yerine ortası sarı renkli ve kenarlarında farklı desende olan taşlarla yeniden döşenmesi ve 100. Yıl parkının ışıklarla tezyin edilmesi yapılan güzel işlerdendir. Beş yıllık bu dönemi göz önüne aldığımızda bu saydığım kaldırım taşlarıyla 100. Yıl parkının ışıklandırması haricinde bazı ana caddelerin beton asfalt yapılması ve Ebu Sadık’ın diyarındaki Seyir Tepesi parkı çevrenin güzelleştirmesi hususunda önem arz eden çalışmalardır. Bunlar yeterli midir, elbette ki hayır. Gelişmiş ülkelerde gelişmişlik, insan için oluşturulan dinlenme yerlerine bakılarak ölçülür.  Çevre bilinci maalesef ne yönetici tabakasında ve ne vatandaşta vardır.

Kâhta’da çevre ve görüntü kirliliğini oluşturan en önemli sorunların başında trafik gelmektedir. Kâhta’nın bir otoparkı yok. Belediye bu konuda birkaç tane örnekle vatandaşın önünü açabilirdi. Cadde ve sokaklarda araçların gelişigüzel park edilmesi, sokak ve caddeleri istedikleri gibi işgal etmeleri, belediye ve özel halk dolmuşlarının müşteri alıp indirirken rastgele durmaları trafiği felç eden durumlardandır. Birkaç tane otoparkın yapılması teşvik edilseydi vatandaş gerisini hal ederdi.

Vatandaşların riayet etmediği ve belediyenin de hiç müdahale etmediği konulardan biri de yapılan inşaatlarda sokak ve caddelerin inşaat malzemesi ve molozlarıyla işgal edilmesidir. Maalesef inşaatın başlangıcından bitimine kadar ana cadde ve sokaklarda yola engel olan malzeme ve molozlar olduğu gibi bırakılmaktadır. Bu konuda adam kayırma olmadan ikazlar yapılmalı ve gerekiyorsa ceza verilmelidir.

Kâhta’nın halen bir miting meydanı maalesef yok. Siyasi partiler olsun,  sivil toplum kuruluşları olsun kendilerini ifade edecekleri bir alan yok. Semt pazarları kuruldu, çok güzel bir iş tebrik ediyorum. Ama Kâhta’nın ortasında sağlık ocağının bahçesinde bulunan çadır kent Kâhta’nın kara lekesi. Bir an önce buranın güzel bir park yapılması gerekir. Altı otopark üstü güzel bir park da olabilir.

Kaymakamlığın her iki tarafından, hem Horik Caddesi hem de Mevlana ortaokuluna kadar uzanan cadde, 1 Nolu sağlık ocağının kuzeyinden Karşıyaka’ya uzanan Mehmet Akif Caddesi, oduncuların yanındaki mezarlığın güneyinden Kâhta’nın merkezine kadar olan Cadde, Kubilay ilkokulunun güneyinden hapishaneden Ebu Sadık’a doğru uzanan cadde ve benzerlerine baktığımızda durum vahim. Yolu yol değil, kaldırımı kaldırım değil. Her tarafı yamalı bohça gibi engebeli-çukurludur. Görmeyenlerin özellikle Turgut Özal mahallesinde bulunan caddenin T.Ö. İmam-Hatip Ortaokulu ve T.P. Anadolu Kız İmam-Hatip Lisesinin doğu tarafındaki yola baksınlar yol kaldırımdan neredeyse yarım metre yüksek.

İnsan, bu çağda iktidar partisinin elinde olan bir belediyede bunları görünce acıyor, kahroluyor. Kâhta bu bozuk yolları hak etmiyor. Üç dönem üst üste iktidar partisinde olan bir belediyenin cadde ve sokakları daha güzel yapması gerekirdi. Kilit kaldırım taşının yola döşenmesi pek de isabetli olmadı. Çünkü kimi yerler sağlam yapıldı kimi yerler de baştan savma yapıldı. Kimi yerlerde daha önceden mevcut asfaltın üstüne düşendi ve gereksiz yere sokak ve caddeler birçok yerde evlerin girişinden yüksek oldu. Vatandaş bu konuda mağduriyet yaşadı.

Doğruya doğru demekle mükellefiz. Fakat birilerinin yapamadığı ve yanlış şeyleri de hizmet olarak lanse etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Kâhta’nın parkları yok değil, var fakat insanın ailesiyle gidip oturacağı bir park yok. Ebu Sadık’ın diyarındaki Seyir Tepesi bu dönemde yapıldı fakat bu yetmez. Bu parka kaç kişi gidip oturabiliyor? Parkların daha güvenli ve insanın ailesiyle rahat bir şekilde gidip oturacağı yerler olması gerekir.

Sahil yolundan bahsediliyordu. Maalesef baraj kenarı biz Kâhtalıların yüz karası. Sahil kenarına giden insanımız maalesef kullandığı mekânı temiz bırakmıyor. Pet şişeler, içki ve bira şişeleri; her tür poşet ve atık mevcut. Devletin veya belediyelerin her insan başına bir bekçi dikmesi gerekmemektedir. İnsanımızın bu konuda bilinç sahibi olması lazımdır.

Kâhta’nın birçok kaldırımı halen işgal altındadır. Kimi eşya ile kapatılmış kimisi de özel araçların park edilmesiyle işgal altındadır. Seçim vaatlerinde bu konuda önlem alınacağı söyleniyor fakat icraat yok. Kâhtalılar yolun ortasından yürür derler. Kaldırım yok ki Kâhtalı kaldırımda yürüsün. Kâhta’nın dünyanın incisi olmasını başta ben isterim fakat bu icraat ve perspektifle maalesef güzel bir köy dahi olamaz. Eleştirinin olmadığı yerde hizmet olmaz. Yaptığımız eleştiriler Kâhta’nın daha güzel ve daha iyi olması içindir.

Selam ve dua ile.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr