• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Çıkış Yolu

Bilal AKGÜL

Baktığımız yer ile gittiğimiz yol arasında bir ilişki olduğu kesin

Thales için anlatılan hikâye çoğu kişinin malumudur. Gökyüzüne bakıp yürüyen Thales, önündeki çukura (veya kuyuya) düşer. Bu durum, şehrin maskarası olmasına neden olur.

Hikâyenin gerçek olup olmamasının ötesinde bizim için asıl olan, hikâyenin meselemizle ilgisidir. Ve Thales’in bu süreci dikkate aldığında ortaya çıkan sonuç çok da anormal gelmemektedir.

Çağın hızı ve hazzı ön plana çıkaran özelliklerinin insanları, bilhassa gençleri benzer bir sonuca uğratması hiçte uzak bir ihtimal gibi görünmemektedir. Rüzgârın önündeki yaprak gibi savurmakta bizleri…

Bugün teknolojinin nimetlerinin(!) kişileri düşürdüğü kuyuların, çukurların haddi hesabı yoktur.

Bunun nedeni olarak görebildiğimiz kadarıyla kişilerin ve toplumların dikkatlerinin dağı(tı)lması veya asıl sorunlardan, gündemlerden uzak tutulması, başat etkenler arasında görünmektedir.

Bu durum sadece birincil gündemlerin ıskalanması ile sınırlı bir soruna yol açmamaktadır. Başta ruhsal sorunlar olmak üzere envai çeşit bedensel ve psikolojik soruna da kaynaklık etmektedir. Aile içi sorunlardan, stres bozukluğuna, dikkat dağınıklığından zekâ gelişimine kadar…

İnsan fıtratının sahip olduğu hassasiyet, oluş(turul)an bakış açısının da hassasiyetini ve sürekli dinamizmini zorunlu kılmaktadır.

Geride bıraktığı yola (izi olsun, isi olsun) takılıp kalanların durumu Thales’in düştüğü durumdan çok da farklı değildir. Ya da sadece bir metre ötesi ile sınırlı bir bakışın yaratacağı sonucun…

Kişiye bazen anormali normal gösterecek kadar bakış açısını etkileyen, geriye gitmesine rağmen ileriye gittiği düşüncesi yaratan, içinde olduğu anormal ruh halinin etkisi ile toplumun istikametine kem gözle bakan yaklaşım, alanının uzmanlarına önemli veriler sunmaktadır.

Bu ve benzeri durumlarda nereye baktığı, dikkatini yolun hangi tarafına yoğunlaştırdığının tespit edilebilmesi elzemdir.

“Gittiği yolun nasıl bir istikamet çizdiğini, nereye götüreceğini bilmeyene ne demeli”, dediğinizi duyar gibiyim. O daha kronik bir durum.

İçinde bulunduğumuz durumdan çıkış yolu bulmada, mevcut durumumuzun risklerini bilip yapacağımız teşhislerin belirgin bir katkısı olacaktır. Mevcut halimiz gelişmemize, mesafe kat etmemize yardımcı olmuyorsa bu durum, ilk adımın yetersiz olduğu sonucunu doğurur.

Geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman arasındaki hassas dengeyi gözetmez, bakış açımızı bunu dikkate alarak ayarlamazsak hem yol verimsiz geçecek, hem de bu kısa ömürde kat edeceğimiz mesafe az olacaktır.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr