• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 9 °C
 • Adıyaman 9 °C
 • Ankara 4 °C

Damlacıkta Güzel Şeyler Oluyor...

Damlacıkta Güzel Şeyler Oluyor...
Sosyal, kültürel ve sportif projeleri ile Türkiye’de bir ilke imza atan Damlacık ortaokulu, bölgemizin en güzide okulu olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Sosyal, kültürel ve sportif projeleri ile Türkiye’de bir ilke imza atan Damlacık ortaokulu,  bölgemizin  en güzide  okulu olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.

            Hayata geçirilen “Damlacıkta güzel şeyler oluyor”  projesi kapsamında okul öğrencilerinin %56’sı herhangi bir sosyal-sportif etkinlikte lisanslı sporcu oldu. Öğrencilerin okulda sadece akademik eğitim ile yetiştirilmesi yerine sosyal ve sportif etkinliklerle okul ortamına daha uyum sağlaması ve eğitim etkinliklerine aktif katılabilmesi, kişilik gelişiminin olumlu etkilenmesi sağlanmış olacak. Bu öğrenciler ülkenin dört bir yanındaki yarışma ve projelere katılarak okula çeşitli dereceler kazandırdı.

En büyük amaçlarının öğrencileri sınava değil hayata hazırlamak olduğunu belirten Okulu Müdürü Mehmet Ali ÇETİN yaptığı açıklamada: Damlacık Ortaokulu olarak üç yıldır uyguladığımız bu projemiz sayesinde tahmin edemeyeceğiz bir şekilde meyvelerini alıyoruz. Okulu öğrencilerimiz için hayat alanı haline getirmek için “Damlacık’ta güzel şeyler oluyor” sloganı ile sosyal kültürel ve sportif projemizi uygulamaya geçirdik. Bu projemiz ile birlikte 282 öğrenci mevcudumuzun 110’unu masa tenisi, tüylü top, voleybol, satranç ve atletizm branşlarında lisanslı sporcu yaptık. Toplam bu etkinliklerde ilgilenen öğrenci sayımız 160’a ulaşmıştır. Bu tablo okulumuzdaki öğrenci sayımızın %56’sının çeşitli branşlarda faaliyetlere devam ettiğini göstermektedir. Bu projemiz ile birlikte spora yeteneği olan öğretmenlerimizi Türkiye’nin çeşitli İllerinde açılan antrenörlük kurslarına göndererek antrenörlük belgesi almasını sağladık.  Böylelikle öğrencilerimiz akranlarıyla birlikte dostça oynamayı, kaybetmeyi, kazanmayı, hile ve haksızlığın karşısında durmayı, sorumluluk sahibi olmayı, kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeyi, topluma ve çevre sorunlarına duyarlı olmayı öğrendiler.” dedi.

Ayrıca okulun bulunduğu köyde sahip olunan tarihi eserlerin ve kültürel varlıkların farkına varılarak tarihi bilincin kazanılması amacıyla da “Geçmişimizi Yaşatıyoruz” projesi de uygulamaya geçirildi. Proje kapsamın eğitim bölgesindeki tüm köyler ziyaret edilip toplantılar düzenlendi. Yapılan bu toplantılarda bu projenin köylülerin projesi olduğu anlayışı geliştirilerek projeye katılımlar sağlandı.  Öğretmen ve veliler ile ortak bir ekip kurularak  çürümeye ve kaybolmaya yüz tutmuş atalarımızın  tarım ve ev işlerinde kullandıkları aletler köylerden toplanarak okul koridorunda sergilendi. En son eski su değirmenlerinin malzemeleri toplanılmaya çalışlılarak sergilenmesi planlanıyor.

            Proje ile ilgili İlçe Kaymakamı Sayın Metin ESEN yaptığı açıklamada: “İlçemiz ve köylerinin sahip olduğu tarihi güzellikleri eğitim gören nesillerin dikkatlerine sunulması çok yerinde bir çalışma. Tarihin bir parçası olan eserlerin tanınması aynı zamanda o eserlerin kullanıldığı ortamın da tanınması demektir. Bu açıdan yapılan çalışmayı takdir ediyorum.”

            Proje ile ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Mehmet Ali ÇETİN: “Atalarımızın ve dedelerimizin mirasına sahip çıkarak geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturduk. Böylelikle öğrencilerimizin geçmişte atalarımızın ne tür zorluklarla çalıştıklarını öğrencilerimize uygulamalı olarak anlatıldı.” dedi.

 

  • Yorumlar 18
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr