• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Değerler Eğitimi

Abdullah YEKTA

Maddi unsurlarla öğrenciye hangi ahlakı verebilirsiniz? Öğrencinin TEOG sınav puanını yükseltmesi için her türlü imkân seferber ediliyor. Okul idareleri, okul aile birlikleri ve öğretmenlerin elbirliği yapıp yetiştirme kursları açmaları, öğrenci velilerinin kendi çocukları için özel ders verdirmeleri… Bütün bu çabalar öğrenci kaç puan alacak, TEOG da kaçıncı olacak, YGS puanı kaç olacak? Matematik, Fizik ve Kimya’da net sayısını kaça çıkarabiliriz? Eğitim camiası, bütünüyle bu sayısal değerlere kilitlenmiş ve birinci öncelikleri bu olmuştur.  

Bu anlayışla hareket eden veli, okul idareleri ve eğitim yöneticileri memleketin en zeki ve en çalışkan öğrencilerini Tıp, Hukuk ve belli başlı bazı mühendisliklere yönlendirirler. Ülke olarak bütün enerjimizi sayısal bazı bölümlere öğrenci yetiştirmek için harcıyoruz. Her okul, başarısını yılda birkaç tane öğrenciyi söz konusu bölümlere gönderebilmekle ölçmektedir. Eğitimlerinin kalitesi buna bağlı olmuştur. Bugün sözde değerler eğitimi üzerine eğitim yapan İmam-Hatip Ortaokulu ve Liseleri dahi bunun ötesine gidemiyorlar. Onlar da okula öğrenci çekebilmek için tıp, hukuk vs. bölümlere öğrenci göndermenin peşindeler. Ülke eğitimi bu minval üzere devam etmektedir. 

Bir musibet bin nasihatten yeğdir, derler. 15 Temmuz bize değerler eğitiminde ne kadar geri kaldığımızı, eğitim sistemimizin maddi bir takım unsurlarla dolu fakat ruhsuz olduğunu net bir şekilde gösterdi. Dini istismar eden ve sapık bir takım düşüncelerle insanları kandıranların tuzağına düşmüş, değerlerden yoksun, idealı olmayan, sadece bir üniversiteyi nasıl kazanabilirim, devlet garantisi olan bir işe nasıl girebilirim endişesinde olan bir gençlikle karşı karşıya olduğumuzu gördük. Maalesef kendisi ve ülke geleceğinin nasıl olacağına dair her hangi bir fikri olmayan bir gençlik söz konusudur.

İngiltere, Almanya, Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinde en zeki öğrencileri sosyal bilimlere yönlendirirler. Bunun için sosyal bilim liseleri her zaman en yüksek puanlarla öğrenci alan liselerdir. Hakeza bu liselerin devamı olan yüksekokullar da yine yüksek puanlarla öğrenci olan okullardır. Adamlar açıkça şunu söylemektedirler: “ Biz tıp doktorunu, diş hekimini, inşaat mühendisini üçüncü dünya ülkelerinde işçi temin ettiğimiz gibi getirip çalıştırabiliriz fakat ülkeyi yönetecek yöneticiyi dışarıdan getiremeyiz. Bu konuda ülkeyi yönetecek yetişmiş insanımızın olması lazımdır. Ülke yöneticisi ithal edilmez.” derler. Bunun için de sosyal bilimlere daha çok önem verirler.

 Ülkemizin eğitim sistemi maalesef bu mantık ve gayeden yoksun olarak kurgulanmaktadır. Halen 1960’larda Amerika’da uygulanan fakat onların da çoktan terk ettiği sayısal ve fen bilimleri ağırlıklı bir sistemle eğitim yapmaktayız. Gelişmiş ülkelerde uygulanmayan bu model maalesef gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde uygulanmaktadır. İnsanî, dinî ve sosyal değerler diyebileceğimiz değerler eğitimi ikinci plana itilmiş durumdadır.

En ahlaklı öğrenci, en dindar öğrenci, en efendi öğrenci yüksekokula gidemiyor; en çok fizik, kimya ve matematik sorusu çözen öğrenci yüksekokula gidiyor. Bu okullara gidenlerin çoğunluğu gereksiz ve anlamsız konuları okuya okuya artık düşünemeyecek duruma gelmişlerdir. Fizik, kimya ve matematiğin okutulmasına ve sorulmasına karşı değilim fakat kendi öz değerlerinden yoksun olan birinin de tıp, hukuk ve mühendislik vs. gibi bölümleri kazanmış olması benim için bir anlam ifade etmez. Bu ülkenin, din istismarını, terörü ve her türlü adaletsizliği savunabilen bir üniversite mezununa ihtiyacı yoktur. Toplumun değerlerini tanıyan, bu değerlere saygılı olan insanlara ihtiyacımız vardır.

Burada Kâhta Milli Eğitim Müdürlüğü’nün değerler eğitimi çerçevesinde okullarda “kitap okuma projesini” başlatmalarından dolayı tebrik ediyorum. Değerlerine sahip, ülke ve toplum geleceği için idealı olan gençlerin yetişmesine bir katkı olur, inşallah.

Selam ve dua ile.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr