• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Değerli Kırılgan Aileler!

Abdurrahman ÖZKAN

 Bugünlerde üzerinde en çok konuşulan ancak, medya gündeminde gerektiği kadar yer verilmeyen büyük sorunlarımızdan biri boşanmalardır. Boşanmaların sebepleri söz konusu edilince, evliliklerin nasıl yapıldığı da doğal olarak sorgulanır duruma gelmektedir.

   Genel olarak Türkiye'de aile anlayışları, bazı bölgesel farklılıklarla beraber, oldukça hassas dengeler üzerinde devam ettirilir. Bu denge hassasiyeti, gençlerin evlenme sürecine hazırlanırken başlar. Gelin adayının özellikleri, gelinin alınacağı aile, köy, şehir, hatta ülke çok farklı anlamlara gelebilmektedir. Görücü usulü olsun, kişisel tanışıklıklar neticesinde olsun, gelin ve damat seçimine ailenin görüş, öneri ve rızasının çoğunlukla etkili olduğu söylenebilir. Ailelerin evlenen çiftlerin mutluluğuna olumlu-olumsuz etkileri inkar edilemez. Bu etki, geleneksel ailelerde boşanmaya sebebiyet vermekten çok, çiftlerin birçok olumsuzluğa rağmen evliliklerini devam ettirmesi yönünde olmuştur. Böyle bir yaygın görüş olmasına rağmen, günümüzde evlilikler ve boşanmalarda, başka bir deyişle aile kurma ve dağılmalarında çitler kendi başına çok kolay karar verebilmektedir.        

Günümüzde  evlilik ve boşanmalar üzerine yapılan sorgulamalar, çoğunlukla medya ve digital teknolojideki gelişmelere bağlanılıyor. Bir anlamda aile ve geleneksel değerlerin bağlayıcılığının kalmadığı kabul ediliyor. Bir taraftan medyanın  haber ve programlarda sunduğu çarpık ilişkiler, zamanla olağan kabul edilmeye başlanıyor. Diğer yandan, namus ve ahlak konusundaki tutum ve hassasiyetler, dijital teknolojinin sunduğu imkanlar (cep telefonu, internet gibi.) içinde aşındırılıyor. Bu hassasiyet ve tutumlar aşındırılmıyor, karşılıklı sınanıyor da. Bu teknolojiler bu sınanmalarda adeta birer gözlem alanı olarak kullanılıyor.

   Eşler, internet ağlarında aile sınırlarını aşıp birbirinin mutluluğunu bir kenara bırakır duruma geldiğinde, birbirinin eleştiri hefefi haline gelmiş oluyorlar. Eşler arasındaki bazı sorunlar da her ikisinin ya da birinin yeni ama karanlık sulara yelken açmasını kolaylaştırıyor.     

Internetten farklı insanlarla iletişime geçip eşini rencide eden ve bu sebeple boşanan çiftlerin sayısı, aile mahkemelerini boşanma davalarına boğmuş adeta. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve Messenger gibi sohbet ortamları, boşanma ve şiddeti doğuran nedenler olarak ilk sıralarda gösteriliyor. Evlenme ve boşanma oranları arasındaki makas yıldan  yıla daralıyor. Bu yükselişi görmek için TÜİK verilerine bakmak yeterlidir.        

Evlenme olaylarıyla ilgili bilgiler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 1927 yılından itibaren derlenmeye başlanmış ve 1967 yılı sonuna kadar il ve ilçe  merkezlerinden, 1968-1981 yılları arasında il ve ilçe merkezleri ile belediyesi olan bucak ve köylerden, 1982 yılı başından itibaren Türkiye geneli için derlenmeye başlanmıştır.  Boşanma olaylarına ilişkin bilgiler, Medeni Kanun’un 4 Ekim 1926 tarihinde  yürürlüğe girmesinden itibaren TÜİK tarafından Türkiye geneli için derlenmektedir. 

            2012 yılının III. Döneminde 184 206 çift evlenmiştir; 25 295 çift boşanmıştır.

            2011 yılının III. Döneminde 185 053 çift evlenmiştir; 26 037 çift boşanmıştır.

            Yıl bazında ise:

            2011 yılında  120 117 kişi; 2010 yılında 118568 kişi; 2009 yılında 114162; 2008 yılında ise 99663 kişi boşanmıştır. Görüldüğü gibi dört yılda boşananların sayısı hızla artmaktadır.
İstatistiklere göre açılan boşanma davalarının %95’ten fazlası şiddetli geçimsizlikten açılıyor. Peki boşanmalar neden bu kadar artıyor? Bunda internetin etkisi var mı?     TÜİK'in 2010'da konuyla ilgili yaptığı bir araştırmaya göre, bu soruya her 4 kişiden 1 kişi evet cevabı vererek bilgisayarın ve internetin (özellikle sosyal paylaşım ve sohbet sitelerinin) evliliklerinde yaşadıkları sorunlara önemli ölçüde etkisi olduğu söylemiş.
            Aldatıldığı için boşanma kararı alanlara; aldatılmalarında sosyal paylaşım sitelerinin sanal sohbet ortamının etkisi olmuş mu, sorusuna, aldatılan 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı vermiştir. Yani aldatıldığını düşünen her 2 kişiden 1 kişi eşinin kendisini sosyal paylaşım sitelerinde veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığına inanıyor.
            Eşini aldattığı için evliliğinde sorun yaşayanlara, eşini aldatmasında sosyal paylaşım sitelerinin ve sanal sohbet ortamının etkisi oldu mu, diye sorulmuş; heer 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı verererek, eşini internet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığını söylemiştir.

       Boşanma kararı almanızda en önemli etken nedir, sorusuna;

            %30 aldatma
            %20 cinsel uyumsuzluk
            %14 Ekonomik nedenler
            % 17 Aşkımız bitti. Çok iyi bir insan ama artık onu sevmiyorum.
            % 19 (Şiddet hakaret küçük düşürme değer vermeme yalan söyleme cimrilik alkol kumar ve somut hiçbir neden gösteremeyenler.)

       İşte ölümüne sevdiğini söyleyenlerin yaşadığı, namus için ölen ve öldürülenlerin, ben sensiz yaşayamam diyen sevgililerin, aşıkların toplumu. Hangisi doğru?
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr