• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Din Eğitiminde Mükâfat Ve Ceza

Şevket TATAR

 

Prof. Dr.Mehmet Emin Ay 

 

Gül Yurdu Yayınları

 

Kendi alanında çok değerli olan bu esere İbn Haldun’dan bir alıntı ile başlanıyor. Eğitim-öğretimde öğrencilere ve özellikle küçük çocuklara sert davranmak ve onları cezalandırmak son derece zararlıdır. Çünkü baskı altında yapılan eğitim, öğrencinin heves ve neşesini yok ettiği gibi onu tembelliğe de sevk eder. Kendisini baskı altında hissettiği için içindekilerini açıklamaktan çekinerek ikiyüzlülüğe sürüklenir. Zamanla bu haller onun için adalet ve karakter hüviyetine bürünür. Böylece ondaki insani meziyetler bozulur ve sonuçta güzel huy, üstün meziyet kazanma melekesi kaybolur. Zira zulüm ve şiddet korkusu ile dürüstlük kazanmaya alıştırılan kişi, günün birinde baskından kurtulunca fazilet atmosferinden uzaklaşarak çoğu kez reziliyet yolunu tutar.

 

İbrahim Hakkı’ya göre çocuğu disipline ederken, baskı şiddet hatta sert davranışa yer vermemek gerekir. Onun disiplin anlayışının temelinde sevgi yatmaktadır fakat bu sevgi hiçbir zaman aşırı koruma veya aşırı hoşgörü seviyesine ulaşarak çocuğun sevgide boğulmasına yol açmamalıdır.

 

Hataları sebebi ile devamlı olarak azarlanmamalıdır. Gizlice yaptıkları mutlaka önlenmelidir. Olumsuz davranışlarda ısrar ediliyorsa inadı kırılmalıdır işte ancak bu son noktada İslam eğitimcileri arasında görüş farklılığı ortaya çıkmaktadır. Bazıları yapılan olumlu telkinlere rağmen hatalı davranışlardan vazgeçmeyen çocuk veya öğrencinin dövülebileceğine ancak bunun bir sınırı ve ölçüsü bulunduğunu ifade ederken (İbn Sahnün, kabisi İbn Miskeveyh,İbn Sina,Gazali,İbnul-Hacc,İbnul-Kayyim El-Cezviyye); bazıları ise kesinlikle dayağa başvurmamak gerektiğini,dayakla bir sonuç elde edilmeyeceğini savunmuşlardır.(Maverd,İbn Haldun,Aleaddin Çelebi,Taşköprüzade,İbrahim Hakkı).Bir İslam hukukcusu olan İmam Şafii ile el-Iraki’nin “Dayak caiz olmakla beraber terk edilmesi daha yerindedir’’ şeklindeki tavsiyeleri de dikkat çekicidir.

 

Bununla beraber, elimizdeki eserde din eğitimi ve öğretiminde mükâfat ve cezanın yerinin ne olduğu dinin temel kaynakları olan Kur’an ve sünnette disiplin, mükâfat ve ceza anlayışının ne şekilde yer aldığı, Batı ve İslam eğitimcilerinin bu konudaki görüşleri ortaya konuluyor.

 

Bunun yanında gerek ailede gerekse yaygın ve örgün din eğitimi ve öğretimi kurumlarında uygulanan metodlar anlatılırken, bunların çocuk ya da öğrenci üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde duruluyor.

Eser anne babalara ve din eğitimi sahasıyla alakadar olanlara rehber kitap olma niteliğindedir.

 

 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr