• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Dua ve Dua Klasiklerimiz

Ziya TEPE

Dua mü’min hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Biz Müslümanlar dua ile emrolunduk. Bunun kanıtı da bütün peygamberler ve Peygamber Efendimizin (sav) hayatlarının vazgeçilmez bir parçasının da dua olmasıdır. Mümin suresinin 60. ayetinde Allah Teala “Bana dua edin size icabet edeyim” buyuruyor.

Dua insanın Rabbi ile irtibatını sağlar. Dua insanın onuru ve şerefidir. Allah (cc): “De ki duanız olmadıktan sonra Rabbim size ne yapsın?’diyor. Allah (cc) dua edenleri övüyor. “

Gerçekten onlar hayır işlere koşarlar umarak ve korkarak bize dua ederlerdi” (Embiya 90) dua Allah rızasını kazanmasına vesile oluyor.

Peygamber (sav) de ‘Dua rahmet kapılarının anahtarı, mü’minlerin silahı, dinin direğidir. Dua ibadettir, ibadetin özüdür’ buyurmaktadır. Dua etmenin adap ve usullerini de Peygamber Efendimiz (sav)’den öğrenmeliyiz. Bu adap ve usullerden biri olan efdal (çok faziletli) zamanlarda dua etmekle ilgili İmam Gazali (ra) sözünü aktarmadan geçmeyeyim: Vakitlerin şerefi de hallerin şerefine racidir diyor.

Bir kısım âlimlerimiz : ‘Allah’ın sizinle konuşmasını istediğiniz vakitte Kur’an-ı Kerimi okuyunuz. Siz Allah (cc) ile konuşmak istediğinizde dua edin namaz kılın’ diyor.

            Dua ile ilgili bu kısa bilgiden sonra müi’minin hayatında çok önemli yeri olan duayı gereğince eda etmemiz için de dua kitaplarından yaralanmamız gerekiyor. Sizlere Peygamber Efendimizden (sav) intikal eden dua kitapları olan klasiklerimizden 4 tanesinden kısaca bahsedeyim.

   Birinci Kitap: İmam-ı Nevevi’nin yazdığı ‘Peygamberimizden (sav) Dualar ve Zikirler Kitabıdır. Bu kitap asırlardır İslam dünyasının meşhur dua kitabıdır. Kitap Uysal Kitapevi tarafından basılmıştır.

   İkinci Kitap: Hz Ali’nin (ra) yazdığı ‘Kaside-i Celcelutiye’ adlı dua kitabıdır. Bu kitap hakkında İmam-ı Gazali diyor ki : ‘ Celcelutiye vahy ile Peygambere (sav) nazil olduğu vakit, Hz Ali (ra) emretti, ‘yaz’ o da yazdı sonra da yazdıklarını tertipledi Hz Ali (ra) Kaside-i Celcelutiye’yi ilim hazinesi olarak gösteriyor halbuki zahirin de yalnız bir münacattır.

Bedüüzzaman Said Nursi diyor ki “Ben celcelutiyeyi okuduğum vakit, sair münacaatlara muhalif olarak kendim bizzat hissiyatimle münacaat ediyorum diye hissederdim  ve başkasının lisanıyla taklidkarane olmuyordu. Benim için gayet fıtri ve dertlerime alakadar ve tefekkürat-ı ruhiyeme hoş bir zemin oluyordu.”
 
Bu kitap Nesil Yayınları tarafından ‘Türkçe açıklamalı Kaside-i Celcelutiyeyi ve Hizbü’l Ekberi’n – Nuri’ adıyla yayımlanmıştır.,
 
Üçüncü Kitap: Hz Hüseyin’in (ra) oğlu Ali (Zeynel Abidin)’nin dualarını içeren ‘Sahifei Seccadiye’ adlı kitabıdır. Bu kitap Arapça metni ile beraber Türkçesi 407 sahifedir.Kitabın önsöz bölümünde Seyyid Seccad Hüseyni diyor ki : “ İslam ümmetinin kazandığı zaferler ve fetihlerin getirdiği refah ve rahatlık Müslümanların dünya hayatının geçici zevklerine dalmasına yol açmış, manevi değerler unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tehlike ancak Kul ile Rabbi arasında güçlü bir bağ oluşturmakla insanları yaratıcısı ile raz-u niyaz etmeye yöneltmekle önlenebilirdi.Ve İmam Zeynel Abidin islamın yüce öğretileriyle dolu olan dualarıyla bunu çok güzel başardı.’
 
Bu kitap İmam’ın dualarının ancak üçte birini alıyor. Kitap sahasında bir şaheser kabul ediliyor. Kitabı Sekaleyi Yayınevi tarafından ‘Sahife-i Seccadiye’ adıyla basmıştır.
 
Dördüncü Kitap: ‘Cevşen’dir. Bu kitapEhl-i Beyt tariki  ile (yolu ile) Hz Peygambere dayandırılan iki duanın adıdır. Bunlardan biri Cevşen-i Kebir diğeri de Cevşen-i Sağir’dir.. Cevşen bir tür zırh, savaş elbisesi anlamına geliyor.Rivayetlere göre, Asr-ı Saadette cereyan eden savaşların birinde muhaberenin kızıştığı ve üzerindeki zırhın kendisini fazlasıyla sıktığı bir sırada Hz Peygamber (sav) ellerini açarak Allah’a dua etmiş bunun üzerine gök kapıları açılarak Cebrail gelmiş ve ‘Ey Muhammed ! Rabbin sana selam ediyor ve üzerindeki zırhı çıkarıp bu duayı okumanı istiyor. Bu dua hem sana hem de ümmetine zırhtan daha sağlam bir emniyet sağlayacaktır, demiştir. (Konuyla ilgili geniş bilgi Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisinden alınabilir.)

İslam kültür tarihimizde dua ile ilgili daha nice değerli kitaplarımız vardır. Bu yazıda ancak bu kadarı ile yetiniyoruz. Allah’ım, bizlere duanın bilincini ver ve sana çok dua eden ve dualarından haz alan salih kullarında eyle!
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr