• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Dünyaya Bir İnsan Gelir

Ahmet İNAN

  

Dünyaya bir insan gelir. Evlere neşe dolar. Sevinç yumağı olur ev ocağı. Anne sevinir. Baba sevinir. Dede, nine, amca, dayı;  abi ve ablalar. Bütün akraba eş dost, konu komşu o sevinçli günü paylaşır anlayacağınız. Bir insan dünyaya gelir evin kasveti gider, yerini mutluluk dolu bir havaya bırakır. Çocuk neşe olur, bereket olur, bir filiz olur. Umut olur anne baba için. Bir gelecek olur insanlık için.

 Dünyaya bir insan gelir. Belki bir fakih olur ya da bir müceddid. Belki bir mürşid. Yüce Yaratan onun vesilesiyle âlemlere rahmet eder, merhamet eder, lütfeder. Sonsuz keremiyle insanların kalbine bir nur indirir. Pür pak olur kalpleri müminlerin. Bir insan dünyaya gelir, zulmeti aydınlığa çevirir Allah’ın izniyle. Küfür perdesini yırtıp atar sarsılmaz imanıyla. Zalime dur der âlemde tek olduğunu bilse dahi. Yolunu şaşırmış bir nehre karşı kürek çeker. Okyanuslar kadar geniş yüreğini rahmet yağmurlarına açar. Bir dünya kurar, herkesin bir yeri olan.

Dünyaya bir insan gelir. Mescid-i Aksa için bir hayal kurar, Mavi Marmara olup yüklenir yardımları çıkar açık denizlere. Rota: Gazze. Yırtıp atmak için Yahudi ablukasını. Kırar zincirleri, prangaları. Gazzeye özgürlük! Gazzeye özgürlük diye haykırır. Mazlum Arakanlılar için uzatır yardım elini. Somali’nin ekmeği elinden çalınmış kara çocukları için, yıllarca üzerlerine bombalar yağan Suriyeli masum dul kadınlar, yetim çocuklar için, Türkiye’de sırtından vurulan körpe kuzular için, Irak’ta niçin öldürüldüğü dahi bilinmeyen garip gureba için bütün haksızlıklara dağları inletecek bir seda ile dur diyecek bir insan gelir dünyaya.

Dünyaya bir insan gelir. Âlemlere rahmet Muhammed Mustafa (sav) olur. Peygamber neferi olur. Bosna’da Bilge Kral Aliya olur. Mısır firavunlarına karşı Musa olur. İbrahim olur Nemrutlara karşı.  Kudüs’e Selahaddin, Kafkaslara Şeyh Şamil olur. Uhud’da Hamza. Yezidlere karşı Kerbela’da Hüseyin olur. Hicret yolculuğunda Ebubekir Sıdık olur. Zulme, fırtınalara, kasırgalara göğsünü gerer. Adalet için, Hakk, hakikat için, hürriyet için. Sömürü düzenini alaşağı eder. Adaleti tesis eder. Mazlum ve mustazafların umudu olur.

Dünyaya bir insan gelir. İffetiyle Meryem olur, Firavunların sarayında Asiye olur belki. Belki Hatice olur, Aişe, Fatıma, ya da Zeynep olur. Belki Esma Biltaci olur. Ya da Nene Hatun…  

Dünyaya bir insan gelir.  Allah’ın dinini ikame eder. Aklı hür, fikri hür genç fidanlar yetiştirir ilmi ve gayretiyle. Yaşamı ve ölümü Âlemlerin Rabbi için olur. Ömrünü insanlara hizmet ve hürmetle geçirir. Bir çığır açar belki. Kitlelere istikamet belirler kim bilir. İlme, bilime ve politikaya bir değer katar? Dünyanın heva ve heveslerine, malı mülküne tamah etmez. Allah’ın dinini, kanunlarını ucuz bir menfaate satmaz. Malıyla, canıyla, kanıyla cenneti satın alır. Bütün insanlar ondan emin olur. Elinden, dilinden güvende olur. Onu gören âlemlerin Rabbini hatırlar. Kur’an’ı hatırlar, İslam’ı hatırlar.  Kur’an’ın canlı örneği olur yaşamıyla.  

Dünyaya bir insan gelir. Hakk hakikat, adalet tesis edilir. Zulüm perdesi kaldırılır. Ümmet bir olur, diri olur, felaha eder. İşte bir çocuğa, insana Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Hüseyin, Aliya, Şeyh Şamil, Selahaddin; Meryem Hatice, Aişe, Fatıma, Zeynep, Esma gözüyle bakmak ve değer vermek gerekir. 
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr