• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 4 °C
 • Adıyaman 8 °C
 • Ankara 6 °C

Duygusal Kırılmalara Sebebiyet Vermeyelim

Adem Ballı

İttihad-ı İslam ekseninde baktığımızda biz hiçbir ümmet parçasının ayrı olmasını kabullenemeyiz. Lakin ümmetin durumuna baktığımızda sadece Arapların dahi kendi aralarında Arap ve Arap ligi toplamında yirmi iki devlet olduğunu görürüz. Türklere baksanız durum çok da farklı değildir. Yani ümmet coğrafyaları olarak paramparça bir haldeyiz.

Durum böyle iken Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesinde yapılması planlanan (Bu yazının yazıldığı gün sandıklara ilk oylar atılmıştır.) bağımsızlık referandumuna bakışımız “realite” ekseninde olmalıdır.

Peki, realite nedir? Realite 2002 yılında Amerika’nın Irak’a girmesiyle Irak’ın muhakkak manada bölüneceği meselesidir. Aynı sürecin şu anda Suriye’de işlendiğini aynelyakin görüyor şahit oluyoruz. Şu anda Irak’taki sosyolojik konjonktüre baktığımızda fiilen Irak bölünmüştür. Daha birkaç ay öncesine kadar ülkenin üçte birinin Daeş’in elinde olduğu merkezi hükümetin büyük bir oranda İran etkisinde kaldığını görüyoruz. Yine Kürdistan bölgesi fiili olarak bağımsız bir devlet hükmündedir.

Nasıl ki 2002’de Amerika'nın Irak'a girmesine engel olacak bir gücümüz yoktu. Aynı şekilde şu anda bağımsızlık referandumunun da fiili olarak müdahale edecek durumda değiliz. Kaldı ki kendi ülkemizde halkların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesi gerektiğini dilimizden hiç düşürmeyiz.

Buradan bakınca referandum sürecine yönelik takındığımız sert tutum bir tutarsızlık içerisinde olduğumuzu göstermektedir. Oysa bu tercih bir halkın en doğal hakkıdır. Burada hayır kendi tercihleri değil başka saiklerin yönlendirmesi var yollu itirazlar çok da makul itirazlar olmayacaktır. Başka saikler her zaman yönlendirme içinde olurlar.

Yakın zamanda yaptığımız başkanlık referandumunda o saiklerin nasıl etkilemeye yönlendirmeye çalıştıklarını hatırlayalım.

Asıl mevzuya gelelim. Bu coğrafyada her bir ülke göbekten birbirine bağlıdır. Bu yüzden atacağımız adımlar dengeli, hassas ve dahi kılı kırk yaran bir cinsten olmalıdır. Mesele salt referanduma destek ya da karşı çıkmak çerçevesinde olmamalıdır.

Olabilir, komşularınızla her konuda mutabık olmayabilirsiniz. Bu sizin onlarla bütünüyle havlu atmanız sonucunu doğurmamalıdır. Bu minvalde Esed'le dahi bir iletişim kanalının açık olmasından yanaydım. Kaldı ki Barzani Esed değil. Son on yıldır ciddi anlamda birlikteliğimizin olduğu Irak merkezi hükümetin de daha fazla birlikte ticaret yaptığımız bir lider…

Bu kadar ilişkilerimiz güçlü iken özellikle tabanda referandum bahaneli milliyetçi ırkçı söylemler bizi birbirimizden uzaklaştırmakta tam da emperyalizmin amacına hizmet etmektedir.

Bu doğrultuda şevki Yılmaz’ın Yeni Akit’teki son yazısında yaptığı şu tespit çok yerinde bir tespit

Referandumda Başkanlık sistemine destek vererek büyük oyunu bozan bölgelerin en önemlisi terör tehdidi altında. Devletimize sahip çıkan Güneydoğu halkımızdır!

Tüm uyarılarımıza rağmen hiçbir sebep yokken işgal ettirilen Suriye siyasetinde yanıltılan iktidarımız, şimdi de Kuzey Irak’ta tuzağa çekilerek milyonlarca Müslüman Kürt ve Arap kardeşlerimizin Ak iktidara düşmanlığı planlanmaktadır!

Daha çok ikiyüzlü İran ve zalim Bağdat Yönetimini ilgilendirecek Kuzey Irak’taki referandumu Türkiye’mizin barış görüşmeleri yerine savaşla önleme tehditleri ülkemizdeki Başkanlık seçimlerinde tam bir sandık suikastıdır!

Bu oyunu da Türkçü ve Ulusalcı bürokrasi ile iktidardan yana gözüken kripto siyaset ve bizden gözüken medya bukalemunları tezgâhlıyorlar! 1

Hayati öneme sahip bu tespiti göz ardı edersek zaten pamuk ipliğini bağlı ilişkilerimiz uzun vadeli duygusal kırılmalara sebebiyet verecektir. Bu da aramızdaki kin ve nefret tohumlarını daha da arttıracaktır. Küfrün alanını daha da genişletecek son tahlilde daha fazla kan dökülecektir.

Evet, küfür oyun yapar. Seni senden sevdiklerinden koparmaya çalışır. Bu onun karakteridir. Maharet o bu oyunu oynarken senin göstereceğin kabiliyettir. Eğer ferasetli basiretli olursan onların oyununu bozarsın. Çünkü senin arkanda Allah vardır.

"Onlar hileye başvurdular, Allah da onların tuzağını boşa çıkardı. Allah hileleri boşa çıkaranların en hayırlısıdır."(Al-i İmran, 3/54)

Bu Allah’ın vadidir. Allah siz gayret ederseniz onların oyunlarını başlarına çalar. Daha fazla kardeş olmaktan başka çaremiz yok.

Kaynak:

1-http://m.yeniakit.com.tr/yazarlar/sevki-yilmaz/baskanliga-sandikta-suikast-21117.html

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr