• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Ebu'l Ala Afifi

Şevket TATAR

 İslam düşüncesi üzerine makaleler

İz Yayıncılık

Ebu'l Ala Afifi 1897 Yılında Mısır'ın Benderu'l-cezire kentinde doğmuştur. Tarımla uğraşan bir ailenin çocuğu olan Afifi,İlk tahsilinin ardından hafızlık yapmış, daha sonra tahsilini devam etmiştir 1916 yılında girdiği yüksek okulu,1921 yılında tamamlamıştır.Daha sonra İngiltere'ye gitmiş,1924 yılında Cambridge Ünivertesinde felsefe bölümünü üstün başarıyla tamamlamıştır.İngiltere'de bulunduğu yıllarda psikoloji ve pedogoloji alanlarındada çalışmalarını devam ettirmiş bu alanlarla ilgili diplomalar almıştır.


İngiltere döneminde Afifi R.Nicholson,E.Browne ve Arberry gibi çağın büyük müsteşrikleriyle ilişkiler kurmuş,Cambride Üniversitesinde bir doktora çalışması yapmıştır.Afifi'nin doktora konusu, sonra da bütün çalışmalarının temelini oluşturan İbnu'l Arabi'nin düşünceleri ve tasavvuf anlayışı üzerindedir.
Afifi 1930 Yılında doktorasını tamamlamış, Mısır'a dönmüş ve burada Kahire Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde görev yapmıştır.1940 yılında edebiyat fakültesinin İskenderiye şubesinin felsefe bölümü başkanlığına getirilmiştir.1943 yılında İskenderiye Üniversitesi inşaa edilince buranın dekanı olmuştur.Afifi,Mısır Sanat ve Yüksek İlimler Ensititüsü görevindede bulunmuştur,1966 yılında İskenderiye’de vefat etmiştir.

Çeşitli müslüman grupları İslam'ı anlamak için harcadıkları olağanüstü çabaları ve elde ettikleri sonuçları dikkate almadan İslam hakkında yapılacak herhangi bir değerlendirme eksiktir.İslam,sadece herhangi bir devirde, sünnilik gibi herhangi bir mezhep tarafından en iyi şekilde temsil edilmiş bir din değildir. O, mensupları tarafından kabul edilmiş ve halen de kabul edilegelen canlı ve diri bir dindir...Evrensel kültürün önemli bir parçasını teşkil eden İslam kültürü ve düşüncesi, bir yönüyle bölgesindeki kültürlerle etkileşim içinde gelişen canlı ve dinamik bir kültür iken, öte yandan kendi bünyesindeki farklı disiplinlerin ahenk ve uyumunu ifade eder.

Elimizdeki kitapla dercedilen makalelerinde Afifi,İslam düşünce geleneği hakkında yukarıda vurgulandığı perspektifin farklı alanlara vurgulanmış örneklerini sunuyor.Bu eserde Afifi İbnu'l Arabi başta olmak üzere çeşitli büyük sufilerin öğretilerini,İbn Sina ve İbn Tufeyl gibi önemli filozofların düşüncelerini kültürel etkileri bağlamında inceliyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr