• BIST 93.229
 • Altın 188,735
 • Dolar 4,8236
 • Euro 5,5955
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 39 °C
 • Ankara 28 °C

Eğitim

Abdullah YEKTA

Kur’an, eğitimli bir insanı öngörür. Allah Teâlâ’nın vermiş olduğu emir ve yasakların temel hedefi insanı eğitmektir. İbadet, ceza, ahlak ve muamelat ile ilgili olarak verilen bütün emirlerin amacı budur. Eğitimin temeli kişide, olumlu yönde bir davranış değişikliğinin sağlanmasıdır. Devlet, kurumlar ve aileler bunun için okul kurarlar ve çocuklarını okula gönderirler. Eğitim her vatandaşın doğal hakkıdır. Devlet bu faaliyeti icra etmekle mükelleftir. Her vatandaş bu hususla ilgili isteklerini sözlü olarak, yazılı olarak veya seçtiği vekilleri vasıtasıyla yetkili kurumlara iletebilir. Bu onun en doğal hakkıdır. Siyasi irade bu konuda vatandaşın hizmetinde olmak zorundadır. Bazı siyasiler bu konuda, vatandaşa tepeden bakabilirler. Vatandaş, birilerinin kendisini böyle hor görmesine kesinlikle müsaade etmemelidir. Seçimlerde bu hakkını güzel ve etkili bir şekilde kullanmalıdır.

 

 

            Kâhta’da genel anlamda düşündüğümüzde eğitim iflasın eşiğindedir. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi vatandaş bilinçli değildir. Çocuğunun eğitimini pek fazla idrak etmemekte ve bu konuda düşünememektedir. Bugün yapılan bir imhalın, gelecekte çocuk için nelere mal olacağını fark etmemektedir. Bu konuda, yetki makamında olan insanlara çok iş düşmektedir. Sorumluluk taşımaları gerekiyor. Veli eğitimden anlamayan biri olabilir. Nasıl olsa ben okula gönderiyorum, anlayışında olabilir. Ama eğitimciler bu şekilde davranamazlar. Çünkü bir sorumluluk taşımaktadırlar.

          

Maalesef Kâhta’da bu alanda birçok eksiklerimiz vardır. 4+4+4 yasasıyla yeniden kurulan ortaokulların yeniden teşekkülü hususunda bocalamalar yaşandı. Uzun sürse İmam-Hatip Ortaokulunun nerede olacağı konusu muamma idi. Bu belirsizlik yüzünden öğrenci velileri çocuklarını kaydedip etmeme konusunda tereddütler yaşadılar. İmamların duyurusu da olmasaydı durum daha da vahim olabilirdi. Burada hem Kâhta Milli Eğitim Müdürlüğü net bir şey ortaya koyamadı, hem de siyasi kanat bu konuda pasif kalmıştır. Sanırım başka konularda, özellikle menfaat celbeden hususlarda kimse pasif kalmaz.

            Bugün Kâhta’nın eğitim haritasına baktığımızda birçok eksikliğin olduğu hemen göze çarpmaktadır. Bunlar sırayla;

 Kâhta Anadolu Lisesi, imam hatip lisesi gibi okullarda öğretmen açığının olması. Öğrencilerdeki şiddet eğilimi bir problem olarak devam etmektedir. Belki ileride biz Kahtalıları en çok uğraştıracaklardan birisi de bu konudur. Öğrenciler şiddet kültürüyle büyümektedirler. Kitap okuma alışkanlığının eksik olması. 7 ve 8. sınıflarda öğrencilerin her yaptıklarının hoş görülmesi, nasıl olsa mezun olup gidecekler mantığıyla eğitim ve ahlaktan yoksun bırakılmaları ve bu şekilde liseye gelmeleri birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.   Okul idaresi ve öğretmenler el birliğiyle bu sorunun üstesinde gelebilirler. İlköğretim, öğrenciyi disipline edilecek bir yerdir. Öğrencinin burada düzen ve disiplini öğrenmesi gerekir.

            Yeşilliğiyle, okulun boya ve badanasıyla insanın içini ferahlatan yerler olmalıdır. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin kullandıkları mekânların temiz olmaması. Okullardaki hizmetli çalışanlarının az olması. Yeterli eleman olmadığı zaman işler haliyle aksayacaktır. 1500 öğrencisi olan (örnek olarak İ-H.L) bir okulda bir hademe temizliğin üstesinde gelemez. Okul pansiyonlarına kapasitesinden fazla öğrencinin alınması. Bu da birtakım sorunlara sebebiyet veren Laboratuar ve uygulama sınıflarının eksikliği, eğitim materyallerinin yeterli düzeyde kullanılamaması şehir içi minibüslerin okula geliş gidiş yapabilecekleri hatlar kurulmalıdır.( Kâhta Anadolu Lisesi)

 İlköğretimlerden gelen öğrencilerin okula uyum sağlayamamaları. Bu, onlarla ilgilenecek personel yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Öğrenci başına düşen rehber öğretmen sayısı önemlidir. Bazı okullarda nerede ise bin (1000) öğrenciye bir rehber öğretmen düşmektedir. Kahta yer olarak dar bir alan değildir. Ama dört tane liseyi bir arada, birbirlerine yakın inşa etmek de pek akıl karı değildir. Daha duyarlı olmak dileğiyle Allah’a ısmarladık.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr