• BIST 98.614
 • Altın 234,450
 • Dolar 5,5086
 • Euro 6,2288
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 10 °C
 • Ankara 8 °C

Eğitimin Önüne Kurulan Barikatlar

Abdullah YEKTA

Eğitimde yeni metot ve yöntemlerin uygulanması kaçınılmaz olmuştur. Bundan yirmi yıl öncesine kadar öğrenci verilen eğitimi almak zorundaydı. Öğretmen ve okul merkezli bir eğitim söz konusu idi. Bugün öğrenci merkezli bir eğitim modeli hâkimdir. Terim olarak pek benimsemesek de ‘Liberal bir eğitim’ modeli hâkim olmaya başlamıştır.

Sayısal ve sosyal bilimlerde yeni yöntem ve teknikler uygulanmaya başlanmıştır. Dini bilimlerin eğitiminde de yeni metot ve tekniklerin uygulanması bir zorunluluk haline gelmiştir; fakat sayısal ve sosyal bilimlerde olduğu gibi yeni yöntem ve tekniklerin uygulandığını göremiyoruz. Oysaki en çok bu alanda yeni yaklaşımlara ihtiyacımız vardır. İmam-Hatiplerin meslek dersleri, Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi ve diğer liselerde din dersi ile dini içerikli derslerin yeni yöntem ve tekniklerle verilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.

 Yeni metot ve tekniklerle din eğitimi yapılırken derslerin teknolojiye boğdurulmaması gerekir. Din eğitiminin her şeyden önce cazibeli ve albenili olması gerekir. Yeni teknik ve metotların temel hedefi İslam ve Müslüman idealinin öğrenciye-muhataba verilmesidir. Bu ideal veya bu ideoloji, kendini yetiştirmiş ve bu işe kendini vakfetmiş kişilerle verilebilir. İslam eğitimi verilirken “Öğrenci bu eğitimi almak zorundadır” şeklindeki yaklaşımlardan uzak durmak gerekir. On senede veremeyeceğimiz eğitimi yeni teknik ve teknolojiler İle iki senede verebilme imkânımız var, bu kolaylığa sahibiz; fakat vereceğimiz eğitimin bireye benimsetilmesi de o kadar zor olmuştur. Oturduğu yerde öğrenci benim ayağıma gelsin tarzı buyurgan öğretmenlik dönemi bitmiştir.  

Müslüman ideal ve ideoloji sahibi olmalıdır. Kısır döngü bir ideoloji sahibi değil, ülke sathında bir birlikteliği oluşturan, karşıt fikirlere saygınlığı olan, edindiği bilgi ve birikim ile kendine güveni olan bir nesilden bahsediyoruz. Bu neslin yetişmesi bugünkü eğitim sistemiyle mümkün değildir.

 Bugün Türkiye’de din eğitimini yapan kurumların başında İmam-Hatip Liseleri gelmektedir; fakat bu okullar eğitim programları itibarıyla hep geriye gitmektedirler. Mevcut iktidarın en güçlü damarını İmam-Hatipler oluşturmasına rağmen, henüz bu okulların önü açılmamıştır. Sadece büyük bir kalabalık velilerinin baskısıyla bu okullara gelmektedir. Öğrenci lise bir ve ikinci sınıfta imam-hatip meslek dersleriyle üniversiteye gidilemeyeceğini öğrenmekte ve meslek derslerine çalışmamaktadır; çünkü bu derslerde, üniversite sınavlarında soru sorulmuyor.

Burada şunu sorgulamak gerekir: Günümüzün en yeni metot ve tekniklerini kullanmış olalım, öğrenci bu bilinçle neyi öğrenmek isteyecektir? Böyle bir ortamda din eğitimi ne kadar başarılı olacaktır? İsteksiz bir tavır ile dersi dinlemek zorunda kalan öğrenciye, hangi başarılı metotla din eğitimi yapılabilir? Öğrencinin okuduğu imam-hatip meslek derslerinde soru sorulmuyor. Öğrenci hangi amaçla (dini eğitim içerikli olan) meslek derslerini öğrenmek isteyecektir? Örneğin Arapça Öğretmenliğine gitmek isteyen bir İmam-Hatip öğrencisi, bu bölüme gitmek için Arapça ile değil İngilizce ile gitmek zorundadır. Öğrenci bu çelişkili sistemde din eğitimini nasıl öğrenmek isteyecektir?

Bugünkü iktidar bu problemi çözebilmek için kaç yıl beklememizi istemektedir, acaba? Eğitimin önündeki bu engelleri kaldırmak için daha kaç yıl iktidarda kalmaları gerekyor? Oysaki YÖK komisyonunu buna her an karar verebilir, önlerinde her hangi bir engel yoktur. Ya da cumhurbaşkanı şifahi bir emir ile bu meseleyi hal edebilir.

Selam ve dua ile.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr