• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Eğitimle Diriliş Dergisi

Bilal AKGÜL

Ülkemizin kadim problemlerinden biridir eğitim hususu. Diğer bir husus ise bu alanda yapılan çalışmaların azlığı. Medeniyetlerin varlıklarının devam etmesinde eğitimin rolü inkâr edilemeyeceğine göre gelişmişliğin kriterlerinden biri de bu alanda yapılan çalışmaların yoğunluk düzeyidir.

Kâhta’da bir grup arkadaşla ilk sayısını çıkardığımız Eğitimle Diriliş Dergisi bu alandaki çalışmalara mütevazı bir katkı olarak görülebileceği kanaatindeyim. Sözü uzatmadan derginin ‘Başlarken’ yazısını paylaşmak istiyorum:

“Her yeni başlangıç yeni bir heyecan doğurur şüphesiz. Hele hele çorak bir alan olan eğitim alanında düşünce ve fikirlerin ürüne dönüşmesi bambaşka bir haz,  bir mutluluk sebebidir.

Soylu köklerden daima soylu ürünler çıkar. Bu kök, kimi zaman kasırgalara, tipilere maruz kalsa da zaman ve şartlar karşısında yeni dallar, yeni ürünler ortaya çıkarmada zayıf davranmaz. İstikamet üzere sabreden kökler ancak meyveye durabilir.

Eğitimle Diriliş Dergisi yeni dikilen bir ağaç değildir. Sabit bir kökün yeni bir meyvesidir, yenilenen bir dalıdır.

Dergi, entelektüel kaygıyı ihmal etmeden temel sorunlarımızdan olan karakterli insan yetiştirmenin yolları üzerine çalışmayı, proje üretmeyi hedef edinir. Yeni nesillerin fıtrat üzere nasıl yetiştirilebileceği kaygısını öncelikli sorumluluk addeder.

Eğitimle Diriliş Dergisi, Batı eksenli bir eğitim sisteminin ya da modern eğitim sistemlerinin toplumları yozlaştırdığı, fıtri olanı bozduğu, bireyciliğin güçlenmesine neden olduğu ön kabulünden hareketle, değerleri merkeze alan bir eğitim sisteminin gerekliliğini dikkate alır, bu konuda ortaya alternatif bir eğitim modeli çıkarmayı hedef edinir.

Formel eğitimin yanında informel eğitimi önemser, medeniyetlerin inşasında sistemini kurabilmiş informel eğitim çalışmalarını olmazsa olmaz görür. İslam medeniyetinin yeniden dirilmesinde, entelektüel ataletin ortadan kalkmasında yapılacak informel eğitim çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu savunur.

Sömürgeleştirme çalışmaları neticesinde ülke yönetimlerini kaybeden İslam dünyası başta Hasan el Benna ve Ebu’l Ala Mevdudi olmak üzere çeşitli çıkış yolları üzerinde çalışmış, informel eğitim girişimlerinde bulunulmuştur.

Özellikle Seyyid Kutub’un eserleri,  İslam dünyasının silkinmesinde önemli bir katkıda bulunmuştur. Yine medeniyetimizin yeniden dirilmesinde Cemalettin Afgani’nin’ öze dönüş’ projesi, Musa Carullah’ın eğitim alanında yeni bir reformu merkeze alan gayretleri mevcut durumla ilgili çözüm arayışlarının önemli katkılarda bulunduğu aşikârdır.

Eğitimle Diriliş, 2 yıllık bir geçmişe sahip olan grupla eğitim okumalarının bir ürünüdür. Dergimizin bu sayısında yaptığımız okumaların listesini ve kitaplarla ilgili kısa tanıtımları, Eğitimle İlgili Alternatif Kitap Okuma Listesi başlığı ile istifadenize sunacağız. Sonraki sayılarımızda da benzer listeler yayınlayacağız inşallah.

Eğitim çalışmamız, bir eğitim sisteminin özellikleri neler olmalıdır? Modern eğitimin toplum üzerinde ne tür tahribatları vardır? İslam medeniyetinin yeniden dirilmesinde eğitimin, bilginin yeri nedir sorularına cevap bulmayı önceler.

Dergideki makaleler ağırlıklı olarak yapılan eğitim okumalarının makaleleştirilmesinden oluşuyor.

Yine eğitim okumalarının konu başlıklarından biri de işlenen konuyla ilgili çıkarılabilecek eğitim ilkeleri gündemleştirilmekte, çıkarılan ilkeler dergi yayın kurulu tarafından sistemleştirilmektedir. Çıkarılan ilkeleri bu sayımızda Eğitimde Temel İlkeler başlığı ile istifadenize sunuyoruz.

Katkılarından dolayı Eğitim Bir Sen’e teşekkürü borç biliyoruz.

İnternetin günümüzde oynadığı role binaen www.egitimledirilis.com uzantılı internet sitemizden çalışmalarımızı takip edebilirsiniz.

Son olarak dergi ile ilgili her tür görüş ve önerilerinizi egitimledirilis@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz. “

Allah muvaffak etsin.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr